A római kor életre kel Mikházán

Római gladiátorok, ókori receptek, korabeli leletek, rabszolgavásár és sok egyéb színes program tarkítja az idén először megszervezendő Római Fesztivált. Az egynapos, programokban bővelkedő fesztivál helyszíne Mikháza lesz, ahol valamikor a római határvédelmi rendszer is húzódott.

Szász Cs. Emese

2013. július 20., 15:112013. július 20., 15:11

2013. július 20., 15:572013. július 20., 15:57

A tervek szerint augusztus 3-án, szombaton zajlik majd az első Római Fesztivál a mikházi Csűrszínházban és környékén. A Maros Megyei Múzeum, az Artecotur Egyesület, valamint a Csűrszínház Egyesület rendezvényét most még egynaposra tervezik, a szervezők nem titkolt szándéka azonban, hogy az elkövetkezendőkben többnapos fesztivállá növi ki magát a rendezvény. Addig is Nicoleta Man és Pánczél Szilamér főszervezők azt ígérik, hogy a fesztivál látogatói előtt életre kel majd a történelem.

Világörökségi helyszín is lehet a valamikori római tábor

Évek óta ásatások és kutatások során próbálják minél jobban feltárni a római határvédelem Maros megyei szakaszát, a mikházi katonai tábor és település nagy eséllyel pályázhat az UNESCO világörökségi státusra a több országra kiterjedő Római Birodalom Határai világörökségi helyszín részeként.

A leletekből megállapították, hogy körülbelül egy ötszáz fős gyalogos csapat állomásozott Mikházán, a tábor mellett volt egy római fürdő, valamint egy civil település is, amely a katonai tábort szolgálta ki. Pánczél Szilamér szerint így összesen körülbelül kétezer római élhetett több évtizeden át Mikházán.

Az ásatások jelenleg is folytatódnak a településen, egy, az Európai Unió által finanszírozott Erasmus csereprogram keretében 50 egyetemi hallgató és 20 szakember tartózkodik hétfőtől egy hónapon át Mikházán terepgyakorlaton. Berlinből, Kölnből, Erfuhrtból és a Budapesti Műegyetemről érkeznek, illetve ott lesznek az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, illetve a kolozsvári, a marosvásárhelyi egyetemek diákjai is: régészek, geofizikusok, restaurátorok. A terepgyakorlat idejére esik az augusztus 3-ai fesztivál is, így a Maros Megyei Múzeum szakemberei mellett ötven önkéntes is segédkezik a fesztiválon. A Maros Megyei Múzeum munkatársa, Pánczél Szilamér szerint jelenleg ez az ország legjelentősebb régészeti feltárása.

Gladiátorok, harcosok, római kulisszatitkok

Az először megszervezendő Római Fesztivál célja a római civilizáció és Dacia tartomány sajátos kultúrájának népszerűsítése. Mindezt az egy napon át zajló esemény számos programjával szeretnék elérni. Reggel tíz órától kezdődik a hivatalos megnyitóval a program, lesz díszes felvonulás, amelynek során a szervezők felöltöznek római viseletbe, gladiátoroknak, rabszolgáknak öltöznek, de még korabeli fegyvertisztogatást is bemutatnak, valamint áldoznak a római isteneknek. Lesz kiállítás Rómaiak Mikházán címmel, majd a résztvevők megtekinthetik a római tábort, az ásatások egyik helyszínét.

Rabszolgavásár is lesz Mikházán

A gyerekeket egésznapos ókori játszóház várja, amelybe tervek szerint még Asterix és Obelix is ellátogat, a mozirajongók számára pedig ókori filmmaratont rendeznek be a kultúrházban. Egész nap különböző a római kézművességet, művészeteket és a hétköznapi életet bemutató műhelyek várják az érdeklődőket, lesz mozaikkészítés, kerámiaművesség, a római szabóságba, a latin írásbeliségbe is bele lehet kóstolni, de lesz olyan műhely is, ahol római ókori receptek alapján fűszeres római borokat lehet készíteni, majd kóstolni, egy másik műhelyben pedig a római cukrász- és konyhaművészetbe avatják be az érdeklődőket.

Egy valamikori katonai táborból nem hiányozhatnak a harcművészetek sem, különböző hagyományőrző egyesületek gladiátorharcokat, légiós katonák hadgyakorlatát mutatják be, de római gyászszertartáson is részt lehet majd venni. Érdekes programpontnak ígérkezik a rabszolgavásár, amely során egy órára a múzeum egy-egy munkatársára lehet licitálni. A programokban bővelkedő napot fáklyás felvonulás zárja majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei