Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A korábbi évek gyakorlatával ellentétben már nem az építőiparban van a legtöbb feketemunkás, hanem a kiskereskedelemben, szolgáltatóiparban – tudtuk meg Ördög Lajostól, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség (ITM) vezetőjétől. Pedig nem érdemes kockáztatni, hiszen borsos büntetés jár a formaságok hiányáért: minden ilyenformán dolgoztatott emberért 20 ezer lejt kell kipengetni.
2024. március 20., 10:302024. március 20., 10:30
„Mindent összeadva sem sok azon esetek száma, amikor illegális alkalmazások miatt kell büntetniük valamely céget a munkaügyi ellenőröknek, az évi tíz esettel az országos statisztikák végén kullogunk – árulta el érdeklődésünkre Ördög Lajos. „Az is nagyon alacsony mutató, hogy összesen három-négy perünk van egy évben, azaz ennyiszer támadják meg a kihágást rögzítő jegyzőkönyveinket” – tette hozzá a munkaügyi felügyelőség háromszéki vezetője.
Holott ez kettőjük között törvényesen is rendezhető lenne, mivel ha próbaidős szerződést köt alkalmazó és foglalkoztatott, akkor az minden különösebb indoklás nélkül felbontható bármelyik fél által, ráadásul a kezdeti három hónapos periódus még kétszer meghosszabbítható ugyanennyivel – magyarázta az igazgató.
Bárhogy is legyen,
A 20 ezer lejt még általában szó nélkül kifizetik a cégvezetők, de ha ennél magasabb a büntetés, akkor már perre mennek.
Ha 4-5 éve inkább az erdőkitermelésben és építkezéseken fordult elő gyakrabban a feketemunkások foglalkoztatása,
– mondta a munkaügyi felügyelőség igazgatója.
Az intézmény statisztikája szerint 2023 végén 42 740 meghatározatlan időre szóló munkaszerződés szerepelt a nyilvántartásban, és 3924 esetben alkalmaztak embereket meghatározott időre.
Ez idő alatt tíz feketén dolgoztatott személyt találtak, ennek megfelelően összesen 200 ezer lejnyi büntetést szabtak ki a munkaadókra.
Nem mindennapi incidens szenvedő alanyává vált egyik olvasónk a Gelence és Hilib közötti határban nemrégiben. Ezek alapján joggal tevődik fel a kérdés, hogy éjszaka ki az úr a mezőn: a gazda vagy a vadász?
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A turizmus műveléséhez a helyi adottságok nagyon jók, az infrastruktúrának még vannak hiányosságai – derült ki azon a találkozón, amelyre a Sepsi Metropolisz Övezet minden olyan szereplőt meghívott, aki előbbre mozdíthatja a közös ügyet.
Felhívást tett közzé a Magyar Rendőrség is, hogy amennyiben látják a Romániában körözés alatt levő, Mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját, azonnal értesítsék őket. A férfi ellen nemzetközi elfogatóparancs is érvényben van.
Juhot és sertéseket is ölt az elmúlt időszakban egy medve Bögözben – csütörtökön a hatóságok már nem tudták elkergetni a nagyvadat a házak közül, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Élettel és zenével telik meg vasárnap 12 órától a csíkszeredai központi park, ahol kezdetét veszi a 14. Alcsíki Fúvóstalálkozó, a térség legnagyobb fúvószenekari eseménye.
Megkezdte a kivitelező a munkaterület előkészítését a csíkszeredai megyeházánál, augusztusban kezdődnek a zajjal és porral járó munkálatok, az illetékesek a lakosság türelmét kérik.
Az Intim Torna Illegál lesz a legnevesebb fellépője a csíkdánfalvi Dugás-fürdőn pénteken kezdődő Gasztro Kulturális Napok rendezvénynek, amely vasárnap zárul.
Frissítették a Hargita megyei víz- és szennyvíz infrastruktúra fejlesztéséhez a megvalósíthatósági tanulmányt, amelyre a projekt elindításához szükség van. Eltelt hét és fél év papírozással, rövidesen jöhet a kivitelezés.
1 hozzászólás