Nem igazán van amit törjön, így jeget is „csinálhat” a néphagyomány szerint Mátyás. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nincs jó hírünk a korai tavaszban reménykedők számára, ugyanis a közismert időjárási regula szerint Mátyás jeget tör, ha talál; ha nem talál, csinál – mára viszont szinte majd mindenhol fagypont fölötti hőmérsékletet ígérnek a meteorológusok. Legfennebb a szeles időben bízhatunk, ami a jó tojásszaporulat előjele. Régen azt tanácsolták, ezen a napon kell elvetni a sárgarépát, borsót, petrezselymet, mert ezt a magot nem eszi meg a féreg, a horgászok pedig föltétlenül próbálják ki a szerencséjüket, mert ha ma horogra akad valami, az egész évre jó fogást ígér.
2023. február 24., 12:042023. február 24., 12:04
Jézus kereszthalála után Júdás felakasztotta magát, így az apostolok tizenegyen maradtak. A helyét nem sokkal pünkösd előtt pótolták a tanítványok szűkebb köréből,
márciusban aztán jön Gergely és Benedek. Mátyás apostol vértanúságának eszköze a szekerce volt, ikonográfiái jele is ez, és a jeget is ezzel töri, ha talál.
Kárpát-medencei kultuszának az Árpád-korból még nem lehet nyomát felfedezni, igazából Mátyás királynak köszönhetjük a népszerűségét, aki éppen február 24-e előestéjén született. A régi naptárakban kedves anekdoták járták „jégtörő Mátyásról”; Tamási Áron hasonló című regénye a „jégtörés” jelképes értelmére épül.
Hajdanán a gazdák úgy tartották,
„Vadasdon azt tartják: ha nem kap jeget Mátyás, rakj tűzifát a kemence mellé, mert szükség lesz rá. A Mátyás-napi lágy időnek nem örülnek, mert még kemény, fagyos időre változhat. A környéken azt tartják, hogy Mátyás napján meg kell rakni a melegágyat, s az izék, kórészálak eltevése – enyhe idő esetén – érvényes erre a napra is” – írja a helyi szokásokat feldolgozó Székely Ferenc.
A régi háromszéki asszonyok ezen a napon nem ültettek libát, máshol viszont a Mátyás-napi lúdtojást megjelölték, mert abból jó szaporító gúnár kel ki. A gazdák örültek a hidegnek, hiszen az gazdag termést vetített előre. Itt is ismerték a regulát, miszerint „Jégtörő Mátyás ha nem kap jeget, akkor hagy, ha jég van, akkor töri”. Dálnokon ezt még rímbe is szedték:
Székely László jegyezte le a múlt század közepén Ünneplő székelyek című dolgozatában: Csíkszentmártonban az a hiedelem járta, hogyha ezen a napon nem indul meg a jégzajlás, a jégtörő szent csákányát éleztetni adta két hétre. Ajnádon azt tartották, ha Mátyás előtt enyhe az időjárás, az apostol napjára kemény, fagyos idő lesz – a jelekből ítélve azonban idén kivételerősítő szabálynak lehetünk tanúi. Székelyvarságon egyesek azt is tudni vélték, hogy
Az időjárásban azonban nemcsak manapság, hanem évszázadokkal ezelőtt sem lehetett bízni. Főként a „globális felmelegedés” okán rettegők megnyugtatása végett jegyezzük meg, hogy 1473 februárjában a mezők annyira kizöldültek, a fák úgy virágoztak mifelénk, mint máskor májusban. 1696-ban az egész februárban derűs, száraz maradt az idő, említésre méltó fagy nélkül. Kis jégkorszak ide, kis jégkorszak oda, de
Székelykeresztúron régen nagy állatvásárt tartották ezen a napon, „annyi volt a marha a piacon, a szem nem lepte bé” (Simó István: Visszasütő napsugár). Ekkor adták el a kihízott ökröket, tinókat, helyükbe sovány tulkot vettek, hogy egy év múlva azokon is jó áron lehessen túladni.
Ez már a középkorban is híres sokadalom volt, hiszen egy 1606–1607-ből való, a fontosabb erdélyi és magyarországi vásárokat tartalmazó listán Székelyföldről mindössze a marosvásárhelyi (nagycsütörtöki és Szent Márton-napi), a székelyudvarhelyi (Szentháromság vasárnapi, Szent Ferenc-napi) és a székelykeresztúri vásárok szerepelnek, az utóbbi helyről elsőként a Mátyás-napi!
Az utóbbi időben inkább lovakat lehetett itt cserélni, vásárolni, s nem föltétlenül a jobbik fajából. Hej, pedig régen az igazi székely gazda fel sem ült az olyan szekérre, amelyet kibogosodott lábú, kehes lovak húztak, nehogy mások azt találják gondolni, az övéi vannak befogva...
Nagy vásár volt még
a keresztúri vásár,
csizmát venni mikor
odajárt a császár.
Híres volt kivált a
Mátyás-napi vásár,
arra járt el mindig
csizmáért a császár. (…)
Kányádi Sándor: Mátyás-napi vásár
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Háborúk és hatalmi dinamikák címmel rendez kerekasztal-beszélgetést szerdán Székelyudvarhelyen.
Petíciót kezdeményezett magyar és román nyelven az Erdélyi Magyar Szövetség marosvásárhelyi szervezete, amelyben azt kéri a városvezetéstől és a képviselő-testülettől, hogy gondolják át a főtér, valamint a Tudor–November 7. útszakasz felújítását.
Az Unext Romania, a lengyel Unilink csoport tagja, segítette a bolgár Dallbogg Life and Health Inc. biztosítót a román kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) piacra való belépésében, az európai útlevél alapján.
A Román Postának nem prioritása a postahivatalok bezárása, de veszteséges működésük alapos vitát igénylő, komoly téma – tájékoztatott kedden este az állami vállalat.
Önként jelentkezett kedden este a rendőrségen az a sofőr, aki jelentős anyagi károkat okozott Marosvásárhely egyik utcájában, majd elhagyta a helyszínt.
Kezdetét vette Székelyudvarhelyen a két éve elindított erdőtelepítés folytatásaként zajló facsemete-ültetés a Bükkfatetőn – közölte Facebook-oldalán a polgármesteri hivatal.
Huszonöt százalékkal emelték a fuvardíj árát a csíkszeredai taxitársaságok november közepétől: a korábbi, kilométerenkénti 3,99 lej nappali fuvardíj helyett egy lejjel többet, 4,99 lejt kell fizetniük a szolgáltatást igénybe vevőknek.
„Az erdélyi magyar közösségnek olyan képviseletre van szüksége, amely érti és képviseli igényeit és problémáit” – hangsúlyozza Hajdu Gábor, az RMDSZ csíkszéki parlamenti képviselőjelöltje.
Idén is lesz Katalin-bál Csíkszeredában, a jótékonysági rendezvény fókuszában ez alkalommal a gyermekmentő szolgálat, a művészetis diákok és a kritikus állapotú betegek állnak – derül ki a szervezők szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményéből.
1 hozzászólás