Nem igazán van amit törjön, így jeget is „csinálhat” a néphagyomány szerint Mátyás. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nincs jó hírünk a korai tavaszban reménykedők számára, ugyanis a közismert időjárási regula szerint Mátyás jeget tör, ha talál; ha nem talál, csinál – mára viszont szinte majd mindenhol fagypont fölötti hőmérsékletet ígérnek a meteorológusok. Legfennebb a szeles időben bízhatunk, ami a jó tojásszaporulat előjele. Régen azt tanácsolták, ezen a napon kell elvetni a sárgarépát, borsót, petrezselymet, mert ezt a magot nem eszi meg a féreg, a horgászok pedig föltétlenül próbálják ki a szerencséjüket, mert ha ma horogra akad valami, az egész évre jó fogást ígér.
2023. február 24., 12:042023. február 24., 12:04
Jézus kereszthalála után Júdás felakasztotta magát, így az apostolok tizenegyen maradtak. A helyét nem sokkal pünkösd előtt pótolták a tanítványok szűkebb köréből,
márciusban aztán jön Gergely és Benedek. Mátyás apostol vértanúságának eszköze a szekerce volt, ikonográfiái jele is ez, és a jeget is ezzel töri, ha talál.
Kárpát-medencei kultuszának az Árpád-korból még nem lehet nyomát felfedezni, igazából Mátyás királynak köszönhetjük a népszerűségét, aki éppen február 24-e előestéjén született. A régi naptárakban kedves anekdoták járták „jégtörő Mátyásról”; Tamási Áron hasonló című regénye a „jégtörés” jelképes értelmére épül.
Hajdanán a gazdák úgy tartották,
„Vadasdon azt tartják: ha nem kap jeget Mátyás, rakj tűzifát a kemence mellé, mert szükség lesz rá. A Mátyás-napi lágy időnek nem örülnek, mert még kemény, fagyos időre változhat. A környéken azt tartják, hogy Mátyás napján meg kell rakni a melegágyat, s az izék, kórészálak eltevése – enyhe idő esetén – érvényes erre a napra is” – írja a helyi szokásokat feldolgozó Székely Ferenc.
A régi háromszéki asszonyok ezen a napon nem ültettek libát, máshol viszont a Mátyás-napi lúdtojást megjelölték, mert abból jó szaporító gúnár kel ki. A gazdák örültek a hidegnek, hiszen az gazdag termést vetített előre. Itt is ismerték a regulát, miszerint „Jégtörő Mátyás ha nem kap jeget, akkor hagy, ha jég van, akkor töri”. Dálnokon ezt még rímbe is szedték:
Székely László jegyezte le a múlt század közepén Ünneplő székelyek című dolgozatában: Csíkszentmártonban az a hiedelem járta, hogyha ezen a napon nem indul meg a jégzajlás, a jégtörő szent csákányát éleztetni adta két hétre. Ajnádon azt tartották, ha Mátyás előtt enyhe az időjárás, az apostol napjára kemény, fagyos idő lesz – a jelekből ítélve azonban idén kivételerősítő szabálynak lehetünk tanúi. Székelyvarságon egyesek azt is tudni vélték, hogy
Az időjárásban azonban nemcsak manapság, hanem évszázadokkal ezelőtt sem lehetett bízni. Főként a „globális felmelegedés” okán rettegők megnyugtatása végett jegyezzük meg, hogy 1473 februárjában a mezők annyira kizöldültek, a fák úgy virágoztak mifelénk, mint máskor májusban. 1696-ban az egész februárban derűs, száraz maradt az idő, említésre méltó fagy nélkül. Kis jégkorszak ide, kis jégkorszak oda, de
Székelykeresztúron régen nagy állatvásárt tartották ezen a napon, „annyi volt a marha a piacon, a szem nem lepte bé” (Simó István: Visszasütő napsugár). Ekkor adták el a kihízott ökröket, tinókat, helyükbe sovány tulkot vettek, hogy egy év múlva azokon is jó áron lehessen túladni.
Ez már a középkorban is híres sokadalom volt, hiszen egy 1606–1607-ből való, a fontosabb erdélyi és magyarországi vásárokat tartalmazó listán Székelyföldről mindössze a marosvásárhelyi (nagycsütörtöki és Szent Márton-napi), a székelyudvarhelyi (Szentháromság vasárnapi, Szent Ferenc-napi) és a székelykeresztúri vásárok szerepelnek, az utóbbi helyről elsőként a Mátyás-napi!
Az utóbbi időben inkább lovakat lehetett itt cserélni, vásárolni, s nem föltétlenül a jobbik fajából. Hej, pedig régen az igazi székely gazda fel sem ült az olyan szekérre, amelyet kibogosodott lábú, kehes lovak húztak, nehogy mások azt találják gondolni, az övéi vannak befogva...
Nagy vásár volt még
a keresztúri vásár,
csizmát venni mikor
odajárt a császár.
Híres volt kivált a
Mátyás-napi vásár,
arra járt el mindig
csizmáért a császár. (…)
Kányádi Sándor: Mátyás-napi vásár
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
1 hozzászólás