Hatossal kezdődő üzemanyagárak. A gázolaj sohasem volt még ilyen drága, de a benzinért sem kellett hosszú évek óta ennyit fizetni
Fotó: Pinti Attila
Drasztikusan megemelkedtek az üzemanyagárak az elmúlt időszakban Romániában: míg másfél évvel ezelőtt még négyessel kezdődtek az árak, ma már a literenkénti hat lejes értéket is meghaladják. A jelenségnek számos oka van, és megtörténhet, hogy tovább folytatódik az emelkedés.
2021. november 02., 11:472021. november 02., 11:47
2021. november 02., 14:342021. november 02., 14:34
Egy évvel ezelőtt a koronavírus-járvány hatására jelentősen visszaestek az üzemanyagárak, mintegy 4,50 lej körül már megvásárolhattuk a benzin vagy gázolaj literét. Az árak aztán idén növekedni kezdtek, de míg egy jó ideig ötössel kezdődtek, az elmúlt időszakban számottevő ugrás következett be, így jelenleg már a hat lejt is meghaladják. Az áremelkedés tehát átlagosan 40–50 százalék közé tehető, és lassan már két lejjel fizetünk többet egy liter üzemanyagért, mint egy évvel korábban.
Csak a korábbi hónaphoz képest 5,1 százalékkal növekedett a benzin, és 7,4 százalékkal a gázolaj átlagára – derül ki a hazai üzemanyagárakat elemző Peco-online weboldal adataiból. Ez azt jelenti, hogy
A vasárnapi adatok szerint a benzin átlagára 6,33 lej, a gázolajé pedig 6,42 lej volt. Utóbbi esetében múlt hét csütörtökén és péntekén 6,43 lej volt ez az érték, aminél magasabbra még sohasem volt példa az országban. A benzin ugyanakkor hét évvel ezelőtt volt a jelenleginél drágább.
Fotó: Pinti Attila
Érdekesség továbbá, hogy az árak térségenként jelentős eltéréseket mutatnak. Hétfőn például benzint a Dâmbovița megyei Târgoviște-n található RST benzinkúton vásárolhattunk legolcsóbban, literenkénti 6,16 lejes áron, gázolajat pedig a botoșani-i OMV kúton 6,17 lejért. Maros megyében hétfőn a benzin literéért átlagosan 6,24, a gázolajéért 6,33 lejt kértek, Hargita és Kovászna megyében előbbi 6,26, utóbbi 6,27 lejbe került.
Nagy a forgalom ott, ahol jellemzően a legolcsóbb az üzemanyag
Fotó: Pinti Attila
Az üzemanyagárakat településekre és benzinkutakra lebontva bárki megtekintheti a peco-online.ro weboldalon.
A drasztikus áremelkedés kapcsán két szempont tevődik egymásra, az egyik a világszintű-, a másik pedig a romániai probléma – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász. Mint részletezte,
A folyékony üzemanyagok árának növekedése mellett továbbá világszinten további problémát jelent, hogy hiány alakult ki az új, modern dízelautókba töltendő AdBlue adalékanyagból (a karbamid vizes oldata, amely a kipufogógázhoz adagolva mérsékeli a kibocsátott káros gázok mértékét). Saját tapasztalataira utalva a szakember elmondta, egy-két hónappal ezelőtt még 60 lejben vásárolt AdBlue-t, a múlt héten viszont már 90 lejért, és még így is örült, hogy legalább talált. Enélkül ugyanis az újabb dízelmotorok be sem indulnak, ami azért aggasztó, mert így az új kamionok és a buszok sem tudnak közlekedni, ami problémákhoz vezethet az áru- és közszállításban, ami szintén hozzájárul az üzemanyagárak növekedéséhez.
Fotó: Pinti Attila
Romániában ugyanakkor a fent említett problémák közül egyik sem mérvadó, ugyanis egyrészt nálunk még tombol a vírus, a gazdaság nincs fellendülőben, másrészt pedig kevés az olyan új dízelmotoros autó vagy kamion, amelybe AdBlue töltése lenne szükséges. Ennek alapján érthetetlen az üzemanyagárak drasztikus növekedése, ezért a Román Versenyhivatal kartellgyanú miatt vizsgálatot indított a hazai üzemanyag-forgalmazó vállalatok ellen.
– magyarázta Szabó.
Arra a kérdésre, hogy a jövőben folytatódik-e az üzemanyagárak növekedése, úgy fogalmazott: ezt nem lehet pontosan megjósolni, de több szempont is befolyásolhatja a kérdést. Egyrészt a lakosság már így is meg van rémülve a gáz- és energiaárak jelentős növekedése miatt, ezt csak tovább tetőzi az üzemanyagárak emelkedése.
Emellett a kérdést az is befolyásolja, hogy miként alakul a járványhelyzet, hiszen ha például a vakáció után online oktatásba küldik a gyerekeket, és valamelyik szülőnek otthon kell maradnia velük, a gazdaság fellendülése még inkább elmarad, és nem lesz szükség üzemanyagra, ezért az árak növelése is indokolatlan lesz.
Fotó: Pinti Attila
Amennyiben viszont a korlátozások feloldódnak, már más a helyzet, akkor elképzelhető a további áremelés. „A legrosszabb forgatókönyv szerint valószínűleg az embereknek hamarosan nem lesz pénze kifizetni az üzemanyagot a jelenlegi magas árakon, és akkor nem tudnak tovább növekedni” – zárta Szabó Árpád.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
1 hozzászólás