Hirdetés
Hirdetés

Különutas akar lenni Marosvásárhely a „szemétvonaton”

Ma is gyakori látvány Marosvásárhelyen •  Fotó: Haáz Vince

Ma is gyakori látvány Marosvásárhelyen

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhely vezetősége azt szeretné, hogy a hulladékgazdálkodási szerződést ne másik tizennyolc településsel közösen, hanem egyedül kösse meg a város. Ennek érdekében már lépéseket is tett Soós Zoltán polgármester.

Simon Virág

2023. február 15., 17:442023. február 15., 17:44

2023. február 15., 18:412023. február 15., 18:41

Tavaly nyáron a Maros megyei hulladékgazdálkodás összehangolásáért felelős Ecolect közösségi társulás versenytárgyaláson kiválasztotta azt a szolgáltatót, amely a Maros megyei 2-es övezetben végezheti a munkát. Ehhez az övezethez tartozik többek között Marosvásárhely és a környező települések, de Nyárádszereda is – összesen tizenkilenc közigazgatási egység.

Meghaladta a céget a feladat

A kiválasztott Brantner cég azonban nem tudta elvégezni a vállalt feladatokat, folyamatosan szeméthalmok éktelenkedtek Marosvásárhelyen és az érintett településeken is. Ezért december végén, harmincnapos figyelmeztetés után szerződést bontottak a Brantnerrel. A cég köteles még kilencven napig biztosítani a szolgáltatást, ez idő alatt az Ecolect közösségi társulás új versenytárgyalást kell meghirdessen. Ideiglenesen megbízhat új szolgáltatót is, ez az eljárás már folyamatban van, és

előreláthatóan március elején derül ki, mely cég vagy cégek kapnak megbízást a szolgáltatás elvégzésére.

Az ideiglenes, illetve a versenytárgyaláson kiválasztott végleges szolgáltató is tizenkilenc közigazgatási egységben kell biztosítsa a szemét elszállítását, tehát csak csomagban nyerheti el a megbízást.

Külön szeretnének válni

Marosvásárhelyen az év első heteiben a szemétprobléma némiképp enyhült, a szemétkupacok mérete csökkent, de továbbra is nagy gondot jelent, hogy

a lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékot a háztartási szeméttel együtt, ömlesztve gyűjti össze a hulladékgazdálkodási cég.

A helyzet megoldásának a lehetősége egyelőre kizárólag az Ecolect kezében van, de Soós Zoltán polgármester a Székelyhon megkeresésére azt mondta: azt szeretné, hogy ezentúl a város önállóan, egymagában köthessen szerződést a szolgáltatásra.

Hirdetés

„A város a 2-es övezettől le akar válni, önálló kerületként, övezetként akar működni. A szemétmennyiség nagyságrendileg nagyobb a városban, mint a többi településen együttvéve. Bele kell gondolni, hogy

Idézet
amikor egy lakónegyedben több ezer ember kiteszi a háztartási és szelektív hulladékot, akkor azt gyorsan és rendszeresen el kell szállítani, nem várhatunk arra, hogy a peremtelepüléseket tisztítsák meg először.

Elkezdtük az Ecolecten belül megvizsgálni, hogyan tud a város külön övezetként, körzetként működni, és remélem, erre mihamarabb sor kerülhet. Akkor majd a város tudja ellenőrizni, hogyan működik a leszerződtetett cég” – fogalmazott a polgármester.

korábban írtuk

Rossz hír: tavaszig szemetes marad(hat) Marosvásárhely
Rossz hír: tavaszig szemetes marad(hat) Marosvásárhely

Annak ellenére sem oldódott meg a háztartási szemét elszállításának problémája Marosvásárhelyen és a környező településeken, hogy december végén szerződést bontottak az addigi szolgáltatóval.

korábban írtuk

Szerződést bontottak a határidőket be nem tartó szemétszállító céggel Marosvásárhelyen
Szerződést bontottak a határidőket be nem tartó szemétszállító céggel Marosvásárhelyen

Miután a felszólítás után sem tartotta be a vállalt programot a Brantner cég, az Ecolect úgy döntött, felbontja a vele között szerződést a marosvásárhelyi szemétszállítást illetően.

korábban írtuk

Soós Zoltán a marosvásárhelyi szemétbotrányról: felbontottuk az utcák takarítására vonatkozó szerződést
Soós Zoltán a marosvásárhelyi szemétbotrányról: felbontottuk az utcák takarítására vonatkozó szerződést

Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy felbontotta a város utcáinak takarítására vonatkozó szerződést a Brantner Ecologic Kft. köztisztasági vállalattal.

korábban írtuk

A szeméthelyzet és egyéb vitás ügyek miatt volt cirkusz a marosvásárhelyi tanácsülésen
A szeméthelyzet és egyéb vitás ügyek miatt volt cirkusz a marosvásárhelyi tanácsülésen

Mikulássapkával díszített szemeteszsákok fogadták a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalba belépőket, és kisebb cirkusszal kezdődött kedden délután az idei utolsó soros tanácsülés. A 2023-as helyi adókról és illetékekről nem szavaztak.

korábban írtuk

Ismét megjelentek a szeméthegyek Vásárhelyen, Soós Zoltán a lakosság segítségét kéri
Ismét megjelentek a szeméthegyek Vásárhelyen, Soós Zoltán a lakosság segítségét kéri

Újabb szeméthegyek éktelenkednek Marosvásárhely tömbháznegyedeiben, miután a háztartási hulladék elszállításával megbízott cég nem tesz eleget kötelességének. 

korábban írtuk

Továbbra is halmokban áll a szemét a tömbházak között
Továbbra is halmokban áll a szemét a tömbházak között

Míg a magánházaknál rendeződni látszik Marosvásárhelyen a hulladékelszállítás, a tömbházaknál továbbra is kupacokban áll a hulladék – így egyre nagyobb az elégedetlenség.

korábban írtuk

Vidéken és városokon is a kukákban marad a szemét
Vidéken és városokon is a kukákban marad a szemét

Marosvásárhelyen, a peremtelepüléseken, sőt Nyárádszeredában is továbbra is káosz uralkodik a szemétszállítás terén. A Brantner cég három hete gyűjti a hulladékot 18 településen, de legtöbb helyen még mindig nem tudja tartani a programot.

korábban írtuk

Összeültek, megbeszélték és erre jutottak a polgármesterek az el nem vitt szemét ügyében
Összeültek, megbeszélték és erre jutottak a polgármesterek az el nem vitt szemét ügyében

Elfogadták az érintett polgármesterek, hogy szerződést bontanak az Ecolecttel, ha továbbra sem teljesíti a szerződésben vállaltakat. Marosvásárhelyen már két hete gyűl a háztartási hulladék, a tucatnyi érintett Maros megyei településen is gondok vannak.

korábban írtuk

Maros megyei szemétügy: a szerződésben foglaltak betartására szólították a szolgáltatót
Maros megyei szemétügy: a szerződésben foglaltak betartására szólították a szolgáltatót

Marosvásárhely és a környező települések vezetői, Péter Ferenc megyei tanácselnökkel egyeztettek hétfőn délután a kialakult szemétgondokról, és eldöntötték, hogy elindítják a szerződésbontási eljárást a szolgáltatóval szemben.

korábban írtuk

A városháza ajtajába tette le a polgármesternek címzett szemetet
A városháza ajtajába tette le a polgármesternek címzett szemetet

Két szemeteszsákkal vonult a marosvásárhelyi városháza elé a volt városvezető bizalmasa, Claudiu Maior helyi tanácsos. Az ajtóban hagyta a hulladékot, azt üzenve, hogy a városvezetőnek hozta ajándékba, és így tesz mindaddig, amíg nem lesz tiszta a város.

korábban írtuk

Halmokban áll a szemét Marosvásárhelyen
Halmokban áll a szemét Marosvásárhelyen

Hétvégén sem oldódott meg az egy hete tartó szemétgond Marosvásárhelyen és a környező településeken. Bár szombaton is dolgoztak a szemétszállítók, még mindig vannak tárolók, ahol halomban áll a szemét.

korábban írtuk

Így szállt be a helyi rendőrség a marosvásárhelyi „szemétügybe”
Így szállt be a helyi rendőrség a marosvásárhelyi „szemétügybe”

Mivel számos panasz érkezett, ellenőrizték és több ízben is megbírságolták az új köztisztasági szolgáltatót Marosvásárhelyen – értesített közleményében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal.

korábban írtuk

Nem vitték el a szemetet, de a városházán nem is tehetnek róla
Nem vitték el a szemetet, de a városházán nem is tehetnek róla

A megyei önkormányzat társulása, és nem a város választotta ki azt a szolgáltatót, amely hétfőtől Marosvásárhelyen a hulladék elszállításáért felel – mondta el Kacsó Sándor városmenedzser. Hétfőn több helyen nem ürítették ki a szemeteseket.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
Hirdetés