Hirdetés
Hirdetés

Különutas akar lenni Marosvásárhely a „szemétvonaton”

Ma is gyakori látvány Marosvásárhelyen •  Fotó: Haáz Vince

Ma is gyakori látvány Marosvásárhelyen

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhely vezetősége azt szeretné, hogy a hulladékgazdálkodási szerződést ne másik tizennyolc településsel közösen, hanem egyedül kösse meg a város. Ennek érdekében már lépéseket is tett Soós Zoltán polgármester.

Simon Virág

2023. február 15., 17:442023. február 15., 17:44

2023. február 15., 18:412023. február 15., 18:41

Tavaly nyáron a Maros megyei hulladékgazdálkodás összehangolásáért felelős Ecolect közösségi társulás versenytárgyaláson kiválasztotta azt a szolgáltatót, amely a Maros megyei 2-es övezetben végezheti a munkát. Ehhez az övezethez tartozik többek között Marosvásárhely és a környező települések, de Nyárádszereda is – összesen tizenkilenc közigazgatási egység.

Meghaladta a céget a feladat

A kiválasztott Brantner cég azonban nem tudta elvégezni a vállalt feladatokat, folyamatosan szeméthalmok éktelenkedtek Marosvásárhelyen és az érintett településeken is. Ezért december végén, harmincnapos figyelmeztetés után szerződést bontottak a Brantnerrel. A cég köteles még kilencven napig biztosítani a szolgáltatást, ez idő alatt az Ecolect közösségi társulás új versenytárgyalást kell meghirdessen. Ideiglenesen megbízhat új szolgáltatót is, ez az eljárás már folyamatban van, és

előreláthatóan március elején derül ki, mely cég vagy cégek kapnak megbízást a szolgáltatás elvégzésére.

Az ideiglenes, illetve a versenytárgyaláson kiválasztott végleges szolgáltató is tizenkilenc közigazgatási egységben kell biztosítsa a szemét elszállítását, tehát csak csomagban nyerheti el a megbízást.

Külön szeretnének válni

Marosvásárhelyen az év első heteiben a szemétprobléma némiképp enyhült, a szemétkupacok mérete csökkent, de továbbra is nagy gondot jelent, hogy

a lakosság által szelektíven gyűjtött hulladékot a háztartási szeméttel együtt, ömlesztve gyűjti össze a hulladékgazdálkodási cég.

A helyzet megoldásának a lehetősége egyelőre kizárólag az Ecolect kezében van, de Soós Zoltán polgármester a Székelyhon megkeresésére azt mondta: azt szeretné, hogy ezentúl a város önállóan, egymagában köthessen szerződést a szolgáltatásra.

Hirdetés

„A város a 2-es övezettől le akar válni, önálló kerületként, övezetként akar működni. A szemétmennyiség nagyságrendileg nagyobb a városban, mint a többi településen együttvéve. Bele kell gondolni, hogy

Idézet
amikor egy lakónegyedben több ezer ember kiteszi a háztartási és szelektív hulladékot, akkor azt gyorsan és rendszeresen el kell szállítani, nem várhatunk arra, hogy a peremtelepüléseket tisztítsák meg először.

Elkezdtük az Ecolecten belül megvizsgálni, hogyan tud a város külön övezetként, körzetként működni, és remélem, erre mihamarabb sor kerülhet. Akkor majd a város tudja ellenőrizni, hogyan működik a leszerződtetett cég” – fogalmazott a polgármester.

korábban írtuk

Rossz hír: tavaszig szemetes marad(hat) Marosvásárhely
Rossz hír: tavaszig szemetes marad(hat) Marosvásárhely

Annak ellenére sem oldódott meg a háztartási szemét elszállításának problémája Marosvásárhelyen és a környező településeken, hogy december végén szerződést bontottak az addigi szolgáltatóval.

korábban írtuk

Szerződést bontottak a határidőket be nem tartó szemétszállító céggel Marosvásárhelyen
Szerződést bontottak a határidőket be nem tartó szemétszállító céggel Marosvásárhelyen

Miután a felszólítás után sem tartotta be a vállalt programot a Brantner cég, az Ecolect úgy döntött, felbontja a vele között szerződést a marosvásárhelyi szemétszállítást illetően.

korábban írtuk

Soós Zoltán a marosvásárhelyi szemétbotrányról: felbontottuk az utcák takarítására vonatkozó szerződést
Soós Zoltán a marosvásárhelyi szemétbotrányról: felbontottuk az utcák takarítására vonatkozó szerződést

Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy felbontotta a város utcáinak takarítására vonatkozó szerződést a Brantner Ecologic Kft. köztisztasági vállalattal.

korábban írtuk

A szeméthelyzet és egyéb vitás ügyek miatt volt cirkusz a marosvásárhelyi tanácsülésen
A szeméthelyzet és egyéb vitás ügyek miatt volt cirkusz a marosvásárhelyi tanácsülésen

Mikulássapkával díszített szemeteszsákok fogadták a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalba belépőket, és kisebb cirkusszal kezdődött kedden délután az idei utolsó soros tanácsülés. A 2023-as helyi adókról és illetékekről nem szavaztak.

korábban írtuk

Ismét megjelentek a szeméthegyek Vásárhelyen, Soós Zoltán a lakosság segítségét kéri
Ismét megjelentek a szeméthegyek Vásárhelyen, Soós Zoltán a lakosság segítségét kéri

Újabb szeméthegyek éktelenkednek Marosvásárhely tömbháznegyedeiben, miután a háztartási hulladék elszállításával megbízott cég nem tesz eleget kötelességének. 

korábban írtuk

Továbbra is halmokban áll a szemét a tömbházak között
Továbbra is halmokban áll a szemét a tömbházak között

Míg a magánházaknál rendeződni látszik Marosvásárhelyen a hulladékelszállítás, a tömbházaknál továbbra is kupacokban áll a hulladék – így egyre nagyobb az elégedetlenség.

korábban írtuk

Vidéken és városokon is a kukákban marad a szemét
Vidéken és városokon is a kukákban marad a szemét

Marosvásárhelyen, a peremtelepüléseken, sőt Nyárádszeredában is továbbra is káosz uralkodik a szemétszállítás terén. A Brantner cég három hete gyűjti a hulladékot 18 településen, de legtöbb helyen még mindig nem tudja tartani a programot.

korábban írtuk

Összeültek, megbeszélték és erre jutottak a polgármesterek az el nem vitt szemét ügyében
Összeültek, megbeszélték és erre jutottak a polgármesterek az el nem vitt szemét ügyében

Elfogadták az érintett polgármesterek, hogy szerződést bontanak az Ecolecttel, ha továbbra sem teljesíti a szerződésben vállaltakat. Marosvásárhelyen már két hete gyűl a háztartási hulladék, a tucatnyi érintett Maros megyei településen is gondok vannak.

korábban írtuk

Maros megyei szemétügy: a szerződésben foglaltak betartására szólították a szolgáltatót
Maros megyei szemétügy: a szerződésben foglaltak betartására szólították a szolgáltatót

Marosvásárhely és a környező települések vezetői, Péter Ferenc megyei tanácselnökkel egyeztettek hétfőn délután a kialakult szemétgondokról, és eldöntötték, hogy elindítják a szerződésbontási eljárást a szolgáltatóval szemben.

korábban írtuk

A városháza ajtajába tette le a polgármesternek címzett szemetet
A városháza ajtajába tette le a polgármesternek címzett szemetet

Két szemeteszsákkal vonult a marosvásárhelyi városháza elé a volt városvezető bizalmasa, Claudiu Maior helyi tanácsos. Az ajtóban hagyta a hulladékot, azt üzenve, hogy a városvezetőnek hozta ajándékba, és így tesz mindaddig, amíg nem lesz tiszta a város.

korábban írtuk

Halmokban áll a szemét Marosvásárhelyen
Halmokban áll a szemét Marosvásárhelyen

Hétvégén sem oldódott meg az egy hete tartó szemétgond Marosvásárhelyen és a környező településeken. Bár szombaton is dolgoztak a szemétszállítók, még mindig vannak tárolók, ahol halomban áll a szemét.

korábban írtuk

Így szállt be a helyi rendőrség a marosvásárhelyi „szemétügybe”
Így szállt be a helyi rendőrség a marosvásárhelyi „szemétügybe”

Mivel számos panasz érkezett, ellenőrizték és több ízben is megbírságolták az új köztisztasági szolgáltatót Marosvásárhelyen – értesített közleményében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal.

korábban írtuk

Nem vitték el a szemetet, de a városházán nem is tehetnek róla
Nem vitték el a szemetet, de a városházán nem is tehetnek róla

A megyei önkormányzat társulása, és nem a város választotta ki azt a szolgáltatót, amely hétfőtől Marosvásárhelyen a hulladék elszállításáért felel – mondta el Kacsó Sándor városmenedzser. Hétfőn több helyen nem ürítették ki a szemeteseket.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
2026. június 25., csütörtök

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak

Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
Hirdetés