Hirdetés
Hirdetés

A szeméthelyzet és egyéb vitás ügyek miatt volt cirkusz a marosvásárhelyi tanácsülésen

Claudiu Maior hozta a szemetet a városháza elé •  Fotó: Haáz Vince

Claudiu Maior hozta a szemetet a városháza elé

Fotó: Haáz Vince

Mikulássapkával díszített szemeteszsákok fogadták a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalba belépőket, és kisebb cirkusszal kezdődött kedden délután az idei utolsó soros tanácsülés. Több vitatott napirendi pont is volt, a 2023-as helyi adókról és illetékekről nem szavaztak.

Simon Virág

2022. december 20., 16:442022. december 20., 16:44

2022. december 20., 16:472022. december 20., 16:47

Marosvásárhelyen a decemberi soros tanácsülés általában karácsonyi dalokkal kezdődött, de az elmúlt húsz éves szokással ellentétben ezúttal kedden délután a rendőrök léptek közbe, hogy csillapítsák a kedélyeket. Ugyanis

Claudiu Maior városi tanácsos szemetet hozott ajándékba a városvezetőnek és pár lelkes kísérője is vele volt, hogy tiltakozzanak a jövő évi szemétdíj esetleges növelése ellen.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A volt alpolgármester a Facebook-oldalán napok óta közösségi tiltakozásra biztatja a városlakókat,

és azzal fenyegetőzik, hogy december 23-án, pénteken 3,5 tonna szemetet vittet a városháza elé.

Halasztások

Az ülés első napirendi pontja a 2023-as helyi adók és illetékek elfogadásáról szólt. Mint korábban beszámoltunk róla:

5,1 százalékkal, az infláció mértékével akarják növelni az állammal szembeni kötelezettségeket.

De mivel a Hivatalos Közlönyben nem jelent meg az adókra és illetékekre vonatkozó kormányrendelet, így nem lehetett a jövő évi adókról és illetékekéről szavazni. Ezt a napirendi pontot emiatt halasztották, később fogak szavazni róla.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kisebb vita alakult ki a Városi Sportklub organigrammája kapcsán, ugyanis jelenleg a sportklubnál 8 alkalmazott van, a benyújtott tervezet 28 alkalmazottról szól. A Szabad Emberek Pártjának önkormányzati képviselője, Adrian Muresan szerint

a város nem a hivatalos sportolók támogatásával és a sportklub alkalmazottai számának felduzzasztásával kellene foglalkozzon, hanem a tömegsportok támogatásával.

Claudiu Maior azzal vádolta a polgármestert, hogy 3 millió lejt akar a városi sportklubra szánni. Soós Zoltán polgármester emlékeztette Maiort, hogy

a volt városvezetés, amelynek tagja volt ő is, 4 millió lejes adóssággal és 350 perrel hagyta a városi sportklubot. Ez utóbbiakat az elégedetlen és ki nem fizetett sportolók indították a város ellen.

Hirdetés

Kacsó Sándor városmenedzser, aki a városi sportklub korábbi vezetője volt, elmondta, hogy azért van szükség a intézmény személyzetének bővítésére, mert

törvény rendelkezik arról, hogy hány szakemberre van szükség egy sportklubnál és az elmúlt időszakban egyre több feladatot kapott az intézmény.

Frunda Csenge javaslatára elhalasztották a határozattervezetet, egyelőre nem változtatva meg a Városi Sportklub alkalmazottainak számát.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Egyelőre nem lesz díjemelés

Hosszasan vitatkoztak az önkormányzati képviselők a kialakult szeméthelyzetről is, többen elégedetlenkedésüket fejezve ki azért, hogy

hat hete nem szedik össze rendszeresen a háztartási hulladékot.

Elhangzott: a helyzetet az Ecolect közösségi társulás kell megoldja, ennek határideje pedig december 28-a.

Soós Zoltán polgármester a jövő évi szemétilleték kapcsán azt nyilatkozta, hogy azt szeretné, hogy az ideihez hasonló mértékű legyen. Azonban a végső döntést nem a város fogja meghozni, hanem a megyei tanács, és a díjszabás az egész megyére vonatkozik majd. Egyelőre nem tudni, hogy mennyivel lesz drágább a szolgáltatás és mikortól.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 23., péntek

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók

Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről

Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről
2026. január 23., péntek

Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is aláírásokat gyűjtenek az adók csökkentésére

Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.

Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is aláírásokat gyűjtenek az adók csökkentésére
2026. január 23., péntek

Átadtuk a Székelyhon Mit tartogat 2026? játékának nyereményét

Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.

Átadtuk a Székelyhon Mit tartogat 2026? játékának nyereményét
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Egy 72 éves donor szervei több betegnek adhatnak reményt

Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.

Egy 72 éves donor szervei több betegnek adhatnak reményt
2026. január 23., péntek

Tiltakozásra készülnek az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.

Tiltakozásra készülnek az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. január 23., péntek

Nicușor Dan: nőtt a feszültség a koalícióban, a politikai stabilitás hiánya aggasztja a befektetőket

Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.

Nicușor Dan: nőtt a feszültség a koalícióban, a politikai stabilitás hiánya aggasztja a befektetőket
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Az enyhülő időjárás miatt veszélyesek a befagyott tavak és folyók

Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.

Az enyhülő időjárás miatt veszélyesek a befagyott tavak és folyók
2026. január 22., csütörtök

Tömeges elbocsátásokra készül márciustól egy erdélyi gyár

A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.

Tömeges elbocsátásokra készül márciustól egy erdélyi gyár
2026. január 22., csütörtök

Tanügyi általános sztrájk jöhet májustól az egyik megyében

Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.

Tanügyi általános sztrájk jöhet májustól az egyik megyében
Hirdetés