Fotó: Kristó róbert
A kormány júliustól bevezetett megszorító intézkedései egyre jobban éreztetik hatásukat. Mi a Kászonokban érdeklődtünk arról, hogyan próbálják túlélni a válságot a polgármesteri hivatal alkalmazottai. A módszer, akárcsak a fizetés, valószínűleg minden vidéki településen azonos.
2010. augusztus 22., 22:572010. augusztus 22., 22:57
2010. augusztus 23., 15:482010. augusztus 23., 15:48
Fotó: Kristó róbert
A kászoni polgármesteri hivataltól még nem bocsátottak el senkit, de az előírásoknak megfelelően 25%-kal csökkentették a béralapot. „Huszonkét személy maradhat az apparátusban, a választott személyektől a takarítóig, kazánfűtőig – magyarázza András Zoltán polgármester. – Mi beleférnénk a kért keretbe, csakhogy van egy elég jó gépparkunk és alkalmazottaink az egyes gépekre. Épp ezek az emberek voltak pluszban. Úgy próbáljuk megoldani a problémát, hogy mindenkinek jó legyen, mindenkinek egy szelet kenyeret adjunk, és ezeket az embereket, valamint a szerződéses munkatársainkat félnormával dolgoztatjuk. Igaz, hogy így az amúgy is kevés fizetés megfeleződik, ellenben van egy hovatartozása, egy egészségügyi biztosítása, és bízunk benne, hogy örökké nem lesz ilyen rossz a helyzet....” – vélekedik a polgármester.
András Zoltán szerint a törvényalkotók minden bizonnyal a központi fizetéseket vették alapul a 25%-os csökkentéskor. „A vidéki önkormányzatoknál a legalacsonyabb fizetés a minimálbér. A legmagasabb pedig? Egy kolléganőnk kell menjen nyugdíjba negyvenegy év régiség után, és a maximum nettó keresete 900 lej volt a csökkentés előtt! Egy fiatal kolléganő bére a minimálbérnél egy kicsivel több volt, de jóval az országos átlagfizetés alatt.” A polgármester úgy tudja, 500 lejnél kevesebbet ezután sem kap egy egész állású alkalmazott sem, mert a kormányrendelet szerint az alá nem eshet a kereset. „De ötszáz lejből ki tud fenntartani például egy négytagú családot?” – teszi fel a kérdést.
Az önkormányzatoknál a túlórákat sem szabad fizetni, szabadnapba kivenni szinte lehetetlen, mert akkor nincs ki evégezze a munkát. A polgármester úgy tudja, külföldön sem dolgozott senki a nyáron az alkalmazottak közül, hiszen az is előfordul, hogy vissza kell valakit hívni szabadságról, hogy haladni lehessen. „Hogy a megszorításokból év végéig mit csinálunk, nem tudom – teszi hozzá András Zoltán. – Ha nem lesz fizetési alap az év végén, a törvény értelmében, senki nem köteles dolgozni. Elmegy haza mindenki. S mi, választott személyek, az alpolgármesterrel együtt, majd bejövünk telefonszolgálatra....”
Ha a teljesítményen még nem is érződik, az önkormányzat alkalmazottai is panaszkodnak a csökkentett fizetések miatt. „Problémákat okoz a családban a pénzhiány” – mondják. Számba veszik: „Igazából eddig sem jöttünk ki, de most csak a számlákra tudunk koncentrálni, hogy arra legyen elég, hogy legyen kifizetve a villany, a közköltség, a tévé, s a minimális megélhetés. Luxusra nem telik. Ha nem helyben lenne a munkahelyem, hanem például a városban, a bérre s a kajára sem lenne elég, úgy sem, hogy nincs bankkölcsönöm.”
Van, aki próbál délutáni munkát vállalni, mások a háztájiban, a kiskertben próbálják meg előteremetni a legszükségesebbeket, vagy nagyobb méretben gazdálkodni, s abból plusz jövedelemhez jutni. „Úgy tudom, arra nem gondol senki, hogy elmegy – mondja alkalmi beszélgetőtársam –, van aki félnormáért is dolgozik, mert valahova csak tartozik. S próbálja máshonnan pótolni. Másképp nem lehet.”
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!