Fotó: Haáz Vince
Nehéz megállapítani, hogy pontosan hányan vannak, akik nem rendelkeznek személyes okiratokkal, például születési bizonyítvánnyal. Ugyanakkor a nemlétező, elveszett iratok pótlása rendkívül nehéz azoknak a személyeknek, akik eddig ezt elhanyagolták, nem volt rá szükségük, vagy nem tartották fontosnak.
2019. február 25., 14:012019. február 25., 14:01
2019. február 25., 14:322019. február 25., 14:32
Marosszentgyörgyön és a hozzá tartozó településeken másfél éve működik az az európai uniós intézkedés, amely által többek közt arra is fény derül, hány olyan személy – kiskorú és felnőtt – létezik, akiknek nincsen semmiféle hivatalos iratuk. Eddig három személlyel találkoztak, akinek nem volt születési bizonyítványa, illetve tízzel, aki nem rendelkezett személyi igazolvánnyal – tudtuk meg Koreck Máriától, a projekt egyik irányítójától. Elmondta,
„A rendőrséghez, vagy a polgármesteri hivatalba kopognak be először, holott a bírósághoz kell fordulniuk. Ott pedig kérvényt kell írniuk és iktatniuk, ami számukra nem egyszerű feladat, és sokszor itt már el is bukik az ügy. És ha egyszer valaki kudarcot élt át a hivatalban, azt nehéz rávenni, hogy még egyszer próbálkozzon” – magyarázta a projektvezető. Akinek nincs születési bizonyítványa, annak később személyi igazolványt sem készítenek. Személyi igazolvány nélkül nem alkalmazzák, nem rendelkezik biztosítással, nem jogosult szociális segélyre, és lehetne sorolni még tovább, mennyi hátrány származik az okiratok hiányából.
A Maros Megyei Személynyilvántartási Igazgatóság vezetője, Codruța Sava érdeklődésünkre elmondta,
A halva született gyermek bejelentésére 3 nap áll a szülők rendelkezésére, a talált gyereket, a megtalálásának napjától számíva 30, az egészségügyi intézményekben, kórházban hagyott gyerekről szintén 30 napon belül kell jegyzőkönyvet készíteni és azt iktatni a hivatalban. Nemcsak a szülők jelenthetik gyermekük születését, de a szülésnél jelen lévő orvos, egészségügyi asszisztens, szociális munkás, vagy bárki, aki tudomást szerzett a gyerek világra jöttéről, elhagyásáról, megtalálásáról. A személynyilvántartási hivatalban történő bejelentéshez szükséges a szülést igazoló orvosi irat, az anya személyi irata, vagy annak a személyes okirata, aki a bejelentést teszi, a szülők házasságlevele, amennyiben házasok. Ha a szülők hivatalosan nem házasodtak össze, nyilatkozniuk kell, hogy elismerik az újszülöttet sajátjuknak, meg kell határozniuk, hogy milyen családnevet visel a gyerek, illetve, hogy hol fog lakni, ha a szülők más-más helyen élnek.
A Maros Megyei Személynyilvántartási igazgatóság vezetője, Codruța Sava
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében januárban 45 gyerekről volt tudomása a személynyilvántartási igazgatóságnak, hogy nem jelentették be a megszületésüket. Ahogy Codruța Sava lapunknak elmondta, ezek közül egy gyerek 2013-ban született, ketten 2016-ban, hat gyerek 2017-es születésű, és 35 esetről tudnak, akik 2018-ban születtek. Folyamatban van az eljárás, hogy bekerüljenek a hivatalos nyilvántartásba és személyes okiratok birtokosai legyenek. Februárban már sikerült 10 kiskorúnak elkészíteni az iratait – tette hozzá az ügyvezető igazgató, akitől azt is megtudtuk, hogy együttműködnek nemcsak a szülészetekkel és a kórházak újszülött osztályaival, de a polgármesteri hivatalokkal és azok roma kérdésekkel foglalkozó irodáival, illetve az ott dolgozó szociális munkásokkal.
„Mi egy gyerek világrajöveteléről azonnal tudomást szerzünk, amennyiben az valamelyik kórház szülészetén, vagy más egészségügyi intézményben látja meg a napvilágot. Ezt követően várjuk, hogy hozzátartozóik hivatalosítsák a gyermek létezését. Amennyiben azt 30 napon belül nem jelentik be, felszólítást küldünk az anyának, a szülőknek” – tette hozzá Codruța Sava.
– kérdezett vissza Simon Mihály, a Hargita Megyei Személynyilvántartó Igazgatóság vezetője, akitől azt kérdeztük, vannak-e adataik, hány gyereket nem anyakönyveztetnek szüleik Hargita megyében.
Hargita megyében 2018-ban 7130 születési bizonyítványt adtak ki – tudtuk meg a megyei személynyilvántartási igazgatóság vezetőjétől, aki azt is elmondta, hogy ez a szám tartalmazza azokat a bizonyítványokat is, amit azok a személyek igényeltek, akik elveszítették, vagy valamilyen más okból igényeltek új születési bizonyítványt.
– tette hozzá az igazgató.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!