Nem kevés pénzt kell otthagynunk a hentesüzletben az ünnepi menü hozzávalóiért
Fotó: Haáz Vince
A fa alá való ajándékok beszerzése mellett bizony pénzbe kerül minden évben a karácsonyi menü is, nem is kevésbe, ugyanis ilyenkor mindig kicsit többet, kicsit különlegesebbet igyekszünk az asztalra tenni, mint a hétköznapokban. Egy hagyományos karácsonyi ételsor költségvetését számoltuk ki.
2018. december 24., 22:002018. december 24., 22:00
Nem állítom, hogy minden háznál ugyanaz a karácsonyi menü minden évben, de azért nagyjából hasonló alapanyagokat vásárolunk.
Karácsonykor ugyanakkor kalács, bejgli, egyéb sütemény is dukál, sőt némi itókát is el szoktunk fogyasztani az ünnepen. Kíváncsiak voltunk, minderre mennyi pénz megy el a családi kasszából.
Első utunk egy hentesboltba vezetett, ahol már az eladók szerint is megkezdődött a karácsonyi hajtás, akár jó pár napra előre igyekeznek az emberek megvásárolni a karácsonyi menü hozzávalóit. „Nagyon veszik a füstölt dolgokat, a csülköt, a fehér karajt, száraz kolbászt, s nyilván a friss húsokat is” – mondja a hentesüzlet eladója. Na, de lássuk, mi mennyibe kerül.
de a csont nélkülit akár félbe is vágják, ha szeretnénk. Egész füstölt combokat is most vesznek a leggyakrabban, 30 lejes kilónkénti árat kérnek a három, három és fél kilós disznócombért, így
Fotó: Haáz Vince
Az ünnepi sonka kilónként ára 38 lej, akár egy-két kilót is vesznek ebből az emberek – tudjuk meg az eladótól. A vegyes darált húsért 13 lejt kérnek, ebből két-három kilót is hazavisznek a háziasszonyok. Kolbászból lehet szárazat, házit, paprikásat és számtalan egyéb fajtát is kérni,
A kocsonya is a karácsonyi időszak egyik jellemző eledele, sokan nem csak kocsonyának valót vásárolnak, hanem kész kocsonyát kilónként 15 lejért, abból egy család minden tagjának jut.
A karácsonyi ünnep idején a legtöbb háztartásban valamiféle sült, párolt hús is készül, ehhez vásárolják a nyakas és fehér karajokat, mindkettőből 24 lejbe kerül egy kiló. Húslevesnek valót is kerestünk:
Képzeletbeli kosarunkba most egy másfél kilós csülök, egy kiló ünnepi sonka, darált hús, száraz kolbász, kocsonya, egy kilónyi karaj és marhalábszár került,
Fotó: Thomas Campean
Következő utunk a piacra vezetett, ott minden eddiginél több helyen árulták a savanyú káposztát, 5 lejért lehetett kapni egy kilót. Ha vesz az ember egy fejet, az másfél, két kilós, de akár nagyobb is lehet. Ugyanitt a levesnek való zöldség árát is megtudakoltuk:
Ha vásároltunk volna, mindezek legalább 50 lejbe kerültek volna.
Az ünnepi asztal elmaradhatatlan kelléke a kalács, valamint a sütemény is.
A házi sütemények ára is 35 lejtől kezdődik, de az egyik cukrászlaborban lehet rendelni karácsonyra gyümölcskenyeret 60 lej/kg-os áron, diós és vaníliás kiflit, mézes krémest, hólabdát 50 lejes kilónkénti áron, de aki például macaront akarna rendelni, azt 130 lejes kilónkénti áron teheti meg –
Fotó: Thomas Campean
Bor és üdítő is dukál egy karácsonyi vacsorához: bort 12 lejért, de akár 100 lej fölötti áron is kaphatunk, mi most két üveg 35 lejessel számolunk, és a képzeletbeli karácsonyi kosarunkba kerül még egy 5 literes dobozos almalé 25 lejért, illetve némi szénsavas üdítő is 15 lejért. Utánaszámolva
Kíváncsiságból azt is megnéztük, mennyibe kerülne a menü, ha egy étteremből rendelnénk házhoz. A húslevesből egy adagot 10 lejért találtunk, töltött káposztából 4 darabot 12 lejért adnak, úgyhogy ha hatan ülünk egy karácsonyi vacsorához, akkor 60 lejt fizetünk levesre, 72 lejt töltött káposztára, azaz
Flekkenből egy adagért 15 lejt is elkérnek, a köret hat lej, tehát 6 személyre 126 lejért rendelhetünk, de az ár nem tartalmazza a savanyúságot, kenyeret, desszertet, pedig már így is elköltöttünk több mint 250 lejt. Bár gondunk kevesebb lenne vele, a pénztárcánk biztosan megérezné, ha étteremből rendelnénk a karácsonyi menüt, arról nem is beszélve, hogy milyen különbség van egy házi húsleves és egy éttermi „laskaleves” közt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
1 hozzászólás