Hétfőn 14, kedden 10, szerdán 5 iskolában maradtak el a próbavizsgák Hargita megyében
Fotó: Sándor Csilla
Ha folytatódik az országos tanügyi tiltakozás, a szakszervezet Hargita megyei képviselete ezúttal az érdekvédelem akcióját fogja bojkottálni azáltal, hogy a megyében nem szervezik meg a sztrájkot, mert az előzetes bejelentések ellenére az ország legtöbb iskolájában visszakoztak a képességfelmérő próbavizsgák bojkottjától. Hargita megye főtanfelügyelője szerint még nem tudni, hogy a tiltakozás törvényes volt-e, a szakszervezet területi képviselője biztos benne, hogy az volt.
2018. március 08., 11:342018. március 08., 11:34
Szerdán is elmaradtak a képességfelmérő próbavizsgák néhány Hargita megyei tanintézetben az oktatási rendszerben dolgozók tiltakozása miatt. Hétfő óta
„Öt kivételével a többi iskolában meg tudtuk íratni, ugyanis ezekben az igazgatók, aligazgatók és még egy-két ember nem vett részt a bojkottban, így le tudták bonyolítani a vizsgát” – közölte Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője. Az igazgató és az aligazgató nem vehet részt a tiltakozó akcióban, ugyanis ők ilyen esetben munkaadóknak számítanak – fűzte hozzá magyarázatként.
– válaszolta arra a felvetésünkre, hogy Valentin Popa oktatási miniszter bejelentette, nem biztos benne, hogy a pedagógusok törvényesen jártak el azzal, hogy nem tartották meg a képességfelmérő próbavizsgákat. A tárcavezető arra utalt, hogy éppen folyamatban van az ágazatban a kollektív munkaszerződések újratárgyalása, a szakszervezeti vezetők pedig ennek nyomán írásban vállalták, hogy megadott ideig nem robbantanak ki munkakonfliktust.
Az iskolaigazgatók szerint a tiltakozó megmozdulásról szóló kötelező előzetes szakszervezeti bejelentéseket már múlt pénteken iktatták az iskolákban, megtörténhet, hogy ezeket egyenként ellenőriztetheti az oktatási tárca, de előbb meg kell állapítaniuk, hogy törvényes volt-e az országos tiltakozó megmozdulás – közölte Görbe Péter.
Noha országosan Hargita megyében bojkottálták legnagyobb számban az iskolák a képességfelmérő próbavizsgát, szerdára tizennégyről ötre csökkent ezeknek a tanintézeteknek a száma. Kocs Ilona, a Tanügyi Szabad Szakszervezet (FSLI) Hargita megyei területi vezetője szerint ennek az volt az oka, hogy
A másik ok, hogy a központi sajtó által az oktatási miniszter bejelentését idéző cikkeket a pedagógusok úgy értelmezték, hogy ha a szakszervezet és az oktatási tárca tárgyalófélben van, hatvan napig nem lehet tiltakozást kezdeményezni – magyarázta a szakszervezeti vezető.
Kocs Ilona szerint egyébként teljesen törvényes volt a vizsgák bojkottja.
– fogalmazott, hozzáfűzve, hogy ennélfogva fegyelmi eljárás sem járhat a vizsgák bojkottálásáért.
– jelentette ki határozottan Kocs Ilona. A szakszervezet képviselője elmondta, azért nem fogja vállalni az esetleges újabb tiltakozás megszervezését, mert a most lezajlott akcióból is kihátráltak az ország többi részében. „Minden megyében maradt volna benne legalább kettő-három azok közül, akik beleálltak. Mi a garancia arra, hogy legközelebb nem így lesz? Így most ujjal mutogatnak ránk, hogy Hargita megyében még most is hat iskola tiltakozik” – méltatlankodott a szakszervezet képviselője.
A hétfőn elkezdődött képességfelmérő próbavizsgákat egyébként öt megyében összesen 25 iskolában bojkottálták az első vizsganapon. Az élen Hargita megye állt, ahol 14 iskolában nem tartották meg a próbavizsgát, ezenkívül Prahova megyében nyolc, Arad, Buzău és Ialomiţa megyében pedig egy-egy iskolában döntöttek a bojkott mellett.
A FSLI főként az új bértörvény negatív hatásainak kiküszöbölését követeli, ugyanakkor azt, hogy a március elsejétől elrendelt béremeléseknek ne legyen feltétele a leépítés és iskolák összevonása. Követelik továbbá a fejkvóta alapú finanszírozás növelését, a különféle pótlékok kiszámítási módjának rendezését, valamint azt, hogy a pedagógusok saját kérésükre a nyugdíjkorhatár betöltése előtt három évvel nyugdíjba vonulhassanak járandóságuk csökkenése nélkül.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!