Egy hete annak, hogy a Háromkúton keresztül zúduló ár hatalmas pusztításokat végzett a faluban. Az utak rendbetételén már dolgoznak, apró szépséghiba a történetben, hogy Neamţ megye rendelte ki az erőgépeket a helyszínre. Az óvoda és általános iskola épülete azonban annyira tönkrement, hogy életveszélyessé vált – felújítások hiányában nem lesz ahol elkezdjék az új tanévet a gyerekek.
2010. július 09., 09:312010. július 09., 09:31
2010. július 09., 10:582010. július 09., 10:58
Fotó: Csibi Márti
„Életveszélyes lett az iskola. Mostanig is olyan állapotban volt, hogy féltünk, hogy a pincébe beesünk, vagy hogy ránk esik a vakolat. Most meg ez az árvíz is nagyon megbonyolította a helyzetet, használhatatlanná vált a környezete az iszap miatt, a víz elvitte a kinti favécét, a fásszínt – lehetetlen bármilyen tevékenységet is folytatni ebben az épületben. Azt sem tudjuk, hova lehet fordulni segítségért: Gyimesközéplok, Gyergyószentmiklós, Domuk?” – teszi fel a kérdést Imre Anna háromkúti tanítónő, aki ősszel hét gyerekkel kezdené az iskolát: két elsős, két másodikos, egy harmadikos és két negyedik osztályos iratkozik az iskolába, valamint 18 kisgyerek az óvodába.
Fotó: Csibi Márti
Az 1982-ben épült iskola, ami első ránézésre inkább hasonlít egy fásszínhez, semmint egy olyan épülethez, amelyben oktatás folyik, az eddigi közel harminc éve alatt semmiféle felújításban nem részesedett, annak ellenére, hogy az 1997-ben kihelyezett tanítónő több alkalommal is jelezte a felújítási igényt Gyimesközéplok polgármesterének. Míg Középlokon, Hidegségen az iskolákat folyamatosan szépen rendbe teszik, Háromkútra egy seprűn, szemetes vedren, vécépapíron, szappanon kívül semmi sem jut. „Azt mondják, ha nem tetszik, menjek Neamţ megyéhez panaszkodni. De hogy mennék oda, hát akkor megengedné nekem valaki, hogy magyar nyelven tanítsak? Vannak olyanok, hogy egy kukkot nem tudnak románul, már az hatalmas feladat, hogy az ügyeit elintézze a hivatalnál” – félti a falu jövőjét a tanítónő.
Az iskola felújítása nem csak a gyerekek számára fontos, ugyanis az épület a falu kulturális életének is a központját jelenti: itt adják elő a kicsik az ünnepi előadásaikat, itt zajlanak a Szent János napi búcsú lényeges mozzanatai, de ez az a hely, ahol esküvőkön, keresztelőkön egy asztal mellé ülnek az ünneplők.
Az ügy orvoslása érdekében Imre Anna tanítónő Hargita Megye Tanácshoz fordult segítségért, ahonnan ígéretet kapott, hogy a károk felmérése után megvizsgálják a körülményeket, és ha egy mód van rá, az árvíz sújtotta kártérítésekbe próbálják az iskola felújítását is bevonni, mondta el Erős Levente, a megyei tanács gyergyószentmiklósi irodájának vezetője.
Fotó: Csibi Márti
Háromkút település a Neamţ megyei tanács szerint területileg oda tartozik, azonban közigazgatásilag Gyimesközéplokhoz, egyházilag és egészségügyileg Gyergyószentmiklóshoz, az iskola igazgatósága pedig Hidegségen van, sorolja a gondokat Imre Anna tanítónő. „A Neamţ megyeiek szerint Feketehagymáson, Nagyhagymáson a gerincen megy el a határ. Édesapámék szerint a régi határ egészen lent a szorosban van. Állítólag volt egy térkép, de azt mondják, az valahova el lett” – mondja Anna.
Ha a háromkútiakat kérdezzük, nem kérdés, hogy hová szeretnének tartozni, még a román anyanyelvű lakók is Hargita megyére szavaznának – a Román állam törvénye azonban nem engedi meg, hogy a falu szavazzon, hanem az őket „birtokló” közösség kellene lemondjon róluk. Anna szerint erre soha, de soha nem kerülne sor. „Ha a személyazonossági igazolványainkat nézi valaki, azt írja benne, hogy Gyimesközéplok, Farkaspalló, Hargita megye. Ha Háromkutat írunk, akkor az lehet Neamţ megye is, azt mondják. És ha jobban belegondolunk, most is ők léptek először, hogy segítsenek rajtunk, ők küldtek gépeket, hoztak kenyeret. Mi azért Hargita megyében is reménykedünk” – fejezi ki bizalmát Anna tanítónő.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!