A jó család és a szomszédok, a jó orvosok és ápolók, illetve a munka és a vallásos élet – mindezek hozzájárultak a hosszú élethez, vallotta a csíksomlyói Lukács Antal, akit 100 éves születésnapja alkalmából a csíkszeredai városházán köszöntöttek szerdán.
2023. április 27., 13:452023. április 27., 13:45
2023. április 27., 20:312023. április 27., 20:31
Fotó: Pinti Attila
A jó család és a szomszédok, a jó orvosok és ápolók, illetve a munka és a vallásos élet – mindezek hozzájárultak a hosszú élethez, vallotta a csíksomlyói Lukács Antal, akit 100 éves születésnapja alkalmából a csíkszeredai városházán köszöntöttek szerdán.
2023. április 27., 13:452023. április 27., 13:45
2023. április 27., 20:312023. április 27., 20:31
Virággal, emléklappal, pezsgővel és tortával köszöntötték szerdán Lukács Antalt a csíkszeredai városháza dísztermében a család, a polgármesteri hivatal alkalmazottai és a sajtó jelenlétében.
„100 éves nagyító alatt másként látszik a világ”
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta: megtiszteltetés, hogy köszönthetik a város egyik legidősebb emberét, akit biztatott arra, hogy meséljen, hiszen „100 éves nagyító alatt másként látszik a világ”. Szó esett arról is, hogy
Fotó: Pinti Attila
„Azóta a város és Csíksomlyó is sokat fejlődött, a város annyira megváltozott, hogy alig ismerek rá” – mondta az ünnepelt. Mint megtudtuk róla, két fia van, egyik Magyarországon él, a másik pedig közel hozzá Csíksomlyón, négy unokával és két dédunokával büszkélkedhet.
– fogalmazott. Szerinte az életerejét elsősorban a családja adta, ugyanakkor a Jóistenbe vetett hite is támaszt jelentett számára.
– mondta. Hozzátette, a jó család, a jó orvosok és ápolók is hozzájárultak ahhoz, hogy hosszú életet élhessen. „Sokat jelent, ha jó emberek vesznek körbe. Ha baj van, támaszt nyújthatnak, ez adja számomra az életerőt” – magyarázta.
Fotó: Pinti Attila
Az egy évszázadot megélt veteránnak a második világháborúból is kijutott. Mint mesélte, legborzalmasabb emlékei közé tartozik a soproni bombázás, amely 1944. december 6-án kezdődött. Szerencséjére az erdőbe menekült, így megmenekült az amerikai bombák elől. Utána három napon át folyt a halottak temetése. Később fogságba esett, Nyugatra vitték hadifogolytáborba.
– osztotta meg.
Fotó: Pinti Attila
Arra a kérdésre, hogy milyen volt hazatérni és nulláról kezdeni az életet, azt válaszolta, hogy a fogság utáni szabadság érzése és az, hogy elmúlt a veszély, teljesen megújult lendületet adott számára, és
„Ma is szívesen dolgoznék, tennék-vennék, de már az egészségügyi állapotom nem engedi” – mondta, majd hozzátette, ennek ellenére szeret élni. Mindannyiunknak jó egészséget és hosszú életet kívánt.
Fotó: Pinti Attila
„Lukács Antal 1923. április 27-én született Csíksomlyón. 1944. szeptember 1-jén kapta kézbe katonai behívóját, néhány napra rá bevonult és 25 hónap elteltével, 1946 októberében térhetett haza Csíksomlyóra. 21 éves volt, amikor jelentkezett a Csíkszeredai Első Székely Hegyi Tüzér Pótosztályhoz, ekkor szülővárosából a Sopron melletti Petőházára irányították, ahol kiképzésen vett részt.
Fotó: Pinti Attila
Egy hadiparancs nyomán december 16-án egy tüzérosztaggal Németországba irányították szakkiképzésre, őt a rádiósokhoz osztották be. Itt esett angol hadifogságba, innen szállítják első lépésben Belgiumba, később Nagy-Britanniába hadifogolytáborba, idővel pedig Németországba viszik több száz fogolytársával együtt és átadják az angol megszálló hadseregnek.
Nagy szó, hiszen sokat éheznek, nehezen lehet élelemhez jutni.
Fotó: Pinti Attila
A város szélén egy magyar tiszti fogolytáborra bukkannak, segítségükkel kerülnek fel a későbbiekben egy olyan teherautóra, amely a passaui elbocsátó fogolytáborba szállítja a hadifoglyokat, akiket innen már hivatalos formában engednek haza. Foglyok százai indultak el Passauból szerelvényeken Magyarország fele. Az országba lépve Kaposváron egy vizsgálótáborban – ahol azt vizsgálták volt-e valaki Szálasi önkéntes katonája, a hunyadista önkéntes hadsereg tagja – megkapta az elbocsátó igazolványt és az utazási engedélyt, hogy hazatérhessen Romániába.
Fotó: Pinti Attila
A Lukács család négy katonát „küldött” a háborúba, az édesapát és három fiát, akik közül a legidősebb fiú nem tért haza. Ő orosz fogságba esett, és a Krím-félszigeten vesztette életét.
A fogságból való hazatérés után ott alapított 1953-ban családot, felesége haláláig, 63 éven át éltek együtt jóban-rosszban. Felesége, Rózália másfél évvel ezelőtt hunyt el. Két gyermeket neveltek fel, négy unokája és két dédunokája van” – írta Lukács Antal életéről a csíkszeredai városháza munkatársa.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
2 hozzászólás