Dombora Lehel polgármester
Fotó: Tuchiluș Alex
Rendkívül rosszul érintette Réty polgármesterét az Országos Tulajdon-visszaszolgáltató Hatóság döntése, amely szerint Dombora Lehel éveken át nem tette meg a szükséges lépéseket a tulajdonjog helyreállítása érdekében. Az elöljáró szomorúan gondol vissza az elmúlt hetekre.
2024. március 05., 18:562024. március 05., 18:56
2024. március 05., 19:112024. március 05., 19:11
Három hét sem volt elegendő Dombora Lehel rétyi polgármesternek arra, hogy elmúljon a keserűsége az Országos Tulajdon-visszaszolgáltató Hatóság (ANRP) által kért bírság ügyében: nem is annyira a 10 ezer lej miatt, hanem – mint mondja – azért, mert
Márpedig a visszaszolgáltatáshoz elsősorban a kül- és belterületek digitális parcellázási rajzainak kellett meglenniük.
10 ezer lejes pénzbírság kifizetésére kötelezte a Kovászna Megyei Törvényszék február 19-én hozott jogerős ítéletében Dombora Lehel rétyi polgármestert. Ezzel felére csökkentette, de jóváhagyta az ANRP által kért 20 ezer lejes bírságot.
Az említettek hiányában csak úgy lehetett birtoklevelet kiállítani, hogy abban az illető földjét nem rögzített helyen adták meg, hanem csak ideiglenes jelleggel (románul cu poziție incertă) addig, amíg egy szisztematikus kataszteri program nyomán a végleges parcellázási rajz nem készül el.
Visszatekintve erre a hosszú és nehéz folyamatra, (amelynek szoros kapcsolata van az ellene meghozott ítélettel), megtudtuk, hogy
2020 augusztusától 2021 októberéig le is zajlottak a mérések, majd volt egy két hónapos időszak, amikor minden területtulajdonos kiigazításokat kérhetett. „Ez volt a karrierem legnehezebb periódusa” – vallotta be Dombora.
Rétyen legalább a digitális parcellázási rajz megvan, így már látni, hogy kinek, hol és mennyi földje van
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezt követően kapta meg a rétyi önkormányzat a 6917 telekkönyvezett parcella rajzát.
Ezek voltak tehát az előzmények, viszont
Az ANRP küldöttei ezért 2021-ben a látogatásuk eredményét rögzítő jegyzőkönyvbe foglalták, hogy ez ügyben nem marasztalható el a polgármester.
Fotó: Bodor Tünde
Konkrétan azon földterületek visszaszolgáltatásának késleltetése miatt büntették meg a polgármestert, melyekre a 2005/247-es törvény kapcsán tarthattak igényt egykori tulajdonosaik. A 2013/165-ös törvény szerint azonban a hivataloknak iktatási sorrendben kell megoldani az ügyeket, és a 2005-ösökre még nem került sor, ugyanis még az első, 1991/18-as törvény szerinti kárpótlások sincsenek véglegesítve.
„Annyi törvényt hoztak visszaszolgáltatás-ügyben és annyi hivatkozási alappal (gazdaregiszter, tanúvallomások, szövetkezetbe állási nyilatkozat), hogy egy átláthatatlan káoszt teremtettek.
Ugyanis keresünk olyan bodzavidékieket, akiknek a kollektivizálás előtt itt osztottak földet: a községben már senki sem ismeri őket, ezért minden bodzavidéki polgármesteri hivatalnak írtunk, hogy azonosítsák őket, mert valószínűleg hazamentek és otthon már megkapták földjeiket. Azt tehát, hogy nem tettem meg mindent a visszaszolgáltatás érdekben, kategorikusan visszautasítom, hiszen még saját dédnagyanyámnak is volt 1991-ből származó kérése, aminek a végére tavaly tettünk pontot.
– jelentette ki a polgármester.
Fotó: Bodor Tünde
2005-ben – a korábbi törvényekkel ellentétben – területileg több földet lehetett visszaigényelni, mint korábban, így akkor újra rengetegen kérvényeztek visszaszolgáltatást. Ám jog szerint minden kérvényezett területből le kellett vonni azt, amit már megítéltek az illetőnek.
Maradt azonban még így is éppen elég.
Az iktatási sorrendet mellőzni lehet abban az esetben, ha a kérvényező igazolni tudja, hogy az eredeti helyen van a területe. Így idén
Ezenkívül idén még mintegy száz kérvény megoldására van kapacitás és földterület, ugyanis a község területe csökkent, a mostani közigazgatási határ pedig nem fedi a kollektivizálás előtt földhasználatot – zárta mondandóját a polgármester.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!