A tejes palackok nem moshatók, ezért nem szabad a vizesekkel egy helyre dobni. Ez csak egy a sok jövőbeni szigorítás közül. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egyik európai uniós elvárás szerint Romániának jövő évtől újabb intézkedést kell bevezetnie, ami a szelektív hulladékgyűjtésre, a csomagolóanyagok újrahasznosítására vonatkozik. A megvalósítás mikéntje még csak ezután fog körvonalazódni.
2021. január 21., 22:042021. január 21., 22:04
A leadott műanyag-, fém- és üveg csomagolóeszközök darabjáért 50 banit kell majd fizetniük a kereskedelmi egységeknek. Hogy ez megvalósítható legyen, főleg időre, helyre és erőforrásokra van szükség, amiről első lépésben a begyűjtőknek kell gondoskodniuk. Bár a kereskedők többsége egyetért az intézkedés céljával, a megvalósítás mikéntjével kapcsolatosan még sok a megválaszolatlan kérdés. Például:
Egy általunk megkérdezett kereskedelmi vállalat vezetője elmondta, egyelőre nincs helye és anyagi kerete az újrahasznosítható csomagoló anyagok begyűjtésére, de ha kötelezik, akkor természetesen gondoskodik, hogy beválthassa azokat.
– fogalmazott a megkérdezett cégvezető.
Az embereket azonban nem csak anyagiakkal lehet vagy kell motiválni, hanem elsősorban a rendszert kell kiépíteni, hogy a tudatos vásárlók, a környezetre figyelmet fordító fogyasztók szelektíven gyűjthessék a hulladékot. Hajdu Zoltán, a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ vezetője a Székelyhonnak elmondta, a kialakított rendszer keretében működhet akár a visszaváltás, vagy több városi gyűjtőpont, ahová a lakosok elhelyezhetik újrahasznosítható hulladékaikat.
Ezt kell követnie a tájékoztatásnak, hogy melyek az újrahasznosítható anyagok, rávenni a fogyasztókat, hogy csökkentsék a csomagolóanyagok használatát.
– sorolta Hajdu. A környezetvédelmi minisztérium egyelőre még keresi a megvalósítás lehetőségeit, bár az idő sürgeti. Az Európai Unió tíz országában már működik.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!