A pléhlemezek semmilyen szempontból nem illenek a kápolnához. Nem fog így maradni az épület
Fotó: Gergely Imre
Botrányt keltett Gyergyószentmiklóson, amikor a Facebookon megjelent fotók szerint valaki fémlemezekkel burkolta körbe a Both váránál álló kápolnát. Kiderült, a szakszerűtlen beavatkozást jó szándék vezérelte, az okozott kár pedig nem visszafordíthatatlan. A romosodó épület felújítását tervezi az egyház.
2019. július 14., 14:212019. július 14., 14:21
2019. július 15., 12:202019. július 15., 12:20
Száznál is többen osztották meg véleményüket a kápolnán elvégzett beavatkozás kapcsán, ki indulatosan, ki megoldást keresve. Közülük alig volt valakinek konkrét ismerete arról, hogy valójában hogyan is történt a Both váránál álló kápolna „rendezése”, számos feltételezés és indulatos reakció keletkezett az ügyből.
A kápolna 1933-ban épült az egykori vár romjain, és az utóbbi évtizedek alatt csak romlott az állapota. A tetőzetre és a falakra is ráfér egy alapos tatarozás. A várhegy lábánál élők számára fontos az épület, de igazából évente egyetlen nap, a Jézus Szent Szíve ünnepén tartott búcsú az az alkalom, amikor látják is azt, hiszen
és a meredek hegyoldalon csak túrázók, kirándulók jutnak fel időnként. A környékbeli hívők többnyire idősebbek, és idős személyeknek nagyon megterhelő feladat ez.
Fotó: Gergely Imre
A kápolna a Gyergyószentmiklós felszegi részén két éve létrejött Munkás Szent József-plébánia körzetében áll, korábban a Szent Miklós-plébániához tartozott. Igazából azonban
Az épület rossz állapotáról értesítést kapott Korom Imre plébános, és Köllő Miklós műépítésszel június közepén nézték meg a helyszínen, hogy mi is a teendő. Láthatták: a falakon magasra kúszott a salétrom, a vakolatot teljesen le kell verni, és a tetőzeti dránica is cserére szorul. El is indult a dokumentáció előkészítése a felújításhoz. Június 28-án, a búcsú alkalmával azonban már azt látta a plébános, hogy a falakat körös-körül pléhlemez borítja.
Fotó: Gergely Imre
Korom Imre szerint is egyértelmű, hogy ez nincs jól így, és hogy el kell távolítani a lemezburkolatot, ugyanakkor
A plébános számára nem titok, hogy ki szerelte a lemezeket a kápolna falaira. Egy nyolcvanéves híve döntött úgy, hogy nem nézi tovább a kápolna romosodását, maga teszi meg azt, ami tőle telik. Az idős személy volt az, aki évtizedeken keresztül lelkiismeretesen gondozta a kápolnát, rendben tartotta a környékét, javítgatta, ha kellett, takarított a rongáló, „vagánykodó” fiatalok után. Saját elhatározásából és
„Az egyház a kétezer éves története alatt nem projektekből épült, hanem a szegény asszony két fillérjéből. Itt ez történt: egy egyszerű ember próbált jót tenni a maga legjobb tudása szerint. A mennyországban sem a dokumentációkat fogják feljegyezni, hanem a hívő ember áldozatát” – fogalmazott a plébános.
Fotó: Gergely Imre
A kápolna felújításához elindította a szükséges iratcsomó előkészítését a Munkás Szent József-plébánia. Átfogó restaurálásra, a tetőzet teljes cseréjére, a falak kijavítására van szükség, természetesen a megfelelő műemlékvédelmi szempontokat figyelembe véve. Ennek során nyilván a pléhlemezeket is eltávolítják. A plébános azzal is tisztában van, hogy ez többéves folyamat is lehet. Ugyanakkor
Az egyház meg fogja téríteni számára a pléhlemezek felszerelésével járó költségeket is, és ha a hatóságok büntetést rónának ki rá, azt szintén átvállalja a plébánia – jelenti ki Korom Imre. Büntetésről egyelőre nincs szó, de a helyi rendőrség felszólítást vitt ki az idős hívőnek, az eredeti állapotok visszaállítására kötelezve.
A plébános üzen a Facebookon a kápolna ügyéről vitatkozóknak is: ha a száz hozzászóló fejenként száz lejjel hozzájárulna, már meg is lenne az anyagvásároláshoz szükséges összeg. És ha ötvenen egyórai munkával is segítenének, már meg is lenne a szakszerű felújítás.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
szóljon hozzá!