Fotó: Pinti Attila
Az eszköz- és járműpark bővítése, a hatékony segítségnyújtás, a személyzet továbbképzése, az önkéntes alakulatokkal való együttműködés, a civil lakosság tájékoztatása – ezek voltak a Hargita megyei tűzoltóság főbb célkitűzései 2017-ben. Ezekkel a feladatokkal vágnak neki az idei évnek is – derült ki a belügyminisztériumhoz tartozó intézménynek pénteken a csíkszeredai megyeházán tartott évértékelő beszámolójából. A tavalyi statisztikai adatokat Stelian Cimpoeșu főfelügyelő ismertette.
2018. január 28., 17:162018. január 28., 17:16
2018. január 31., 09:022018. január 31., 09:02
A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége „mindössze” 14 százalékos személyzethiánnyal küzd – a 480 betölthető állásból 65 „szabad hely” van. Mint kiderült, a szerencsétlenségek megelőzésében jelentős segítséget nyújtanak a hivatásos alakulatoknak az önkéntesek: a megyében működő 67 önkormányzati tűzoltóság összesen 61 tűzoltóautóval, két műszaki mentésre alkalmas bevetési járművel és 160 vízszivattyúval rendelkezik.
Múlt évben a Hargita megyei hivatásos tűzoltóság a hozzá tartozó mentőszolgálatokkal az önkormányzati – önkéntes –, illetve a magán tűzoltóságokkal közösen 2652 bevetésen vett részt. 2016-hoz képest ez 21,37 százalékos növekedés. A statisztikák szerint
ennek 92 százaléka (2652 alkalom) volt „éles bevetés”, 5,31 százaléka (153 riasztás) közbelépés nélküli kiszállás, illetve 23 alkalommal út közben fordultak vissza a katasztrófavédelem egységei. Ötvenhárom téves riasztást is jegyeztek.
A konkrét katasztrófavédelmi feladatok ellátása mellett a tűzoltók 169 esetben hajléktalanok felkutatásában is segítettek, 63 gyakorlatot tartottak, továbbá 695 felkészítőt, tájékoztatót szerveztek. A Hargita megyei tűzoltók két esetben működtek együtt a Maros és Brassó megyei hivatásos, valamint önkéntes egységekkel. Míg a 2652 bevetés 91 százalékában – 2415 alkalommal – kizárólag a hivatásos alakulatok léptek közbe, 164 olyan sürgősségi eset történt, amikor az önkéntesekkel közösen dolgoztak.
Fotó: Pinti Attila
Hetvenegy olyan riasztást is jegyeztek, amikor az önkéntes tűzoltók a hivatásos alakulatok segítsége nélkül is „megbirkóztak a rájuk bízott feladattal”.
A tavalyi év a tűz- és sürgősségi esetek számát tekintve jóval túltett a 2016-os esztendőn: míg tavalyelőtt 181 tűzesethez kellett kivonulniuk, 2017-ben 41 százalékkal több, 255 tűzoltást jegyeztek. Az egyéb sürgősségi esetek száma 56 százalékkal növekedett – 87-ről 136-ra –, de a Hargita megyei tűzoltósághoz tartozó rohammentő-szolgálat és a műszaki mentők is több riasztást kaptak: 2004-et a tavalyelőtti 1755-höz képest. A különböző katasztrófahelyzet-megelőző kiszállások száma is növekedett, csak környezetvédelmi bevetésekből volt kevesebb.
Ami a tűzeseteket illeti, az éves beszámoló szerint
illetve 149 állatot óvtak meg a lángoktól, a megmentett javak értéke pedig 41,7 millió lejre tehető. Az anyagi károk összesítése alapján 6,4 millió lejes kár keletkezett a 255 tűzeset során, 154 állat pusztult el, hét személy megsérült, ketten pedig életüket vesztették.
A tüzek keletkezésének leggyakoribb oka az elmúlt évekhez hasonlóan a rövidzárlat, ezt követik a túlhevült melegítőberendezések, a nyílt láng használata, a kipattanó parázs és a villámok, de pusztítást végzett múlt évben például a széna öngyulladása is.
Fotó: Pinti Attila
Csíkból a legtöbb riasztás
A csíkszeredai hivatásos tűzoltóság 975 riasztást kapott, ebből 808-at tettek ki a rohammentő-szolgálat és a műszaki mentők bevetései. Tüzet 75 alkalommal oltottak, 15-ször robbanóeszközök elszállításában, egy alkalommal ezek megsemmisítésében vettek részt, de számos más bevetés – közrendezvények vagy balesetveszélyes helyszínek biztosítása, tarlótűz megfékezése – is szerepel a statisztikában. A székelyudvarhelyi tűzoltókat 683-szor riasztották, 70 tűzesetnél léptek közbe, a mentőalakulatok 516 esetben segítettek a bajbajutottakon. A gyergyószentmiklósi tűzoltóság mérlege: 405 bevetés, ebből 37 tűzeset és 309 mentés. A maroshévíziek 355, a gyergyóhollóiak 146, a balánbányaiak 17 riasztással szerepelnek az összesítésben.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
szóljon hozzá!