Fotó: Veres Nándor
A karácsonyi időszak közeledtével megnő azoknak a száma, akik a világháló segítségével szerzik be az ajándéknak szánt termékeket. Az internetes vásárlásokkal kapcsolatban ugyan időnként hallani visszaélésekről, átverésekről, az azonban a fogyasztóvédelmi panaszok számában nem mutatkozik meg. Az online vásárlással kapcsolatos legfontosabb tudnivalóknak néztünk utána.
2011. december 13., 17:212011. december 13., 17:21
2011. december 13., 17:352011. december 13., 17:35
A karácsonyi ajándékot egyre többen az internet segítségével szerzik be
A világháló segítségével történő vásárlások esetében a fogyasztók számára talán az a legfontosabb tudnivaló, hogy az árucikk visszacserélésével kapcsolatban a vásárlónak több joga van, mint a bolti bevásárlás során. Az internetes vásárlás fogyasztóvédelmi szempontból a távolsági szerződéskötés kategóriájába tartozik, a fogyasztó számára ez azt jelenti, hogy tíz napig elállhat a szerződéstől, azaz visszaküldheti a megrendelt árut és visszakérheti pénzét – tudtuk meg Kolcsár Bélától, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetőéjtől.
„Ha megkapja a terméket, és nincs megelégedve vele, tíz napig különösebb indok nélkül is visszaküldheti azt, azaz felbonthatja a szerződést” – fejtette ki a megyei fogyasztóvédelem vezetője. „A megrendelt áru visszaküldésének költsége viszont a fogyasztó pénztárcáját terheli” – fűzte hozzá.
Érdemes odafigyelni arra is, hogy létező cég legyen, valós ügyfelekkel az a vállalkozás, amelytől interneten rendelünk valamit – folytatja a tanácsokat a szakember. Erre talán a legjobb módszer az, ha az ismertebb, sokak által használt, esetleg ajánlott webshopokból vásárolunk. Csökkentheti a kockázatot az is, ha utánvéttel rendelünk, hiszen így a megrendelt árut kézhezvételkor kell kifizetnünk, vagy más, biztonságos fizetési módot (például PayPalt) is választhatunk.
Lehetőleg ne magánszemélytől
Az internetes vásárlások esetében külön kategóriát képeznek a hirdetés jellegű vagy online aukciós oldalak, ahol szinte bárki meghirdetheti eladásra szánt termékeit, a vásárló pedig gyakran egy számára teljesen ismeretlen magánszemélytől rendeli meg a világhálón látott terméket. Ez esetben nagyon fontos tudni, hogy ha két magánszemély között köttetik meg egy távolsági szerződés, átverés, csalás vagy bármilyen más visszaélés, esetleg panasz esetén sem tehet semmit a fogyasztóvédelem.
„Vitás ügyek esetén a fogyasztóvédelem csak akkor tud közbelépni, ha legalább egy gazdasági szereplő, azaz valamilyen vállalkozás van a szerződést kötő felek között” – hangsúlyozta Kolcsár Béla. Amennyiben két magánszemély között létrejött internetes adásvétel során történik valamilyen visszaélés, az már a gazdasági, illetve bűnügyi rendőrség hatáskörébe tartozik.
Időnként ugyan hallani internetes csalásokról, fogyasztóvédelmi jogsértésekről, ám ezt nem igazolja a panaszok száma. Hargita megyében ugyanis az elmúlt egy évben még egyetlen internetes vásárlással kapcsolatos panaszt sem kapott a fogyasztóvédelmi felügyelőség – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől.
Ünnepi átverések
Az átverésekkel kapcsolatban azonban megjegyezte, az ünnepi időszakban ezek a jelenségek felerősödnek. „Ilyen például az, amikor ismeretlenek hívnak fel gyanútlan embereket azzal, hogy kisorsolták telefonszámukat egy nyereményakcióban, és plazmatévét vagy más értékes elektronikai berendezést nyertek, és az ajándék átvételéhez »mindössze« egy 30 euró értékű telefonkártyát kell vásárolniuk, valamint személyi adataikat megadniuk a vonal túlsó végén lévő személynek” – említ egy példát Kolcsár Béla, kihangsúlyozva, hogy csalásokról van szó, ilyen akciókat nem szerveznek a szolgáltatók.
Egyébként az ünnepeket megelőző időszakban nem nőtt a fogyasztóvédelmi panaszok száma, a felügyelőség vezetője szerint ez a megelőző ellenőrzéseknek köszönhető. Az ünnepekkel kapcsolatos tematikus ellenőrzések folytatódnak, de ezeket előre nem jelenthetik be, így bővebb információkat csak az ellenőrzéssorozatok végén mondhat majd – közölte Kolcsár Béla.
Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.
Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
szóljon hozzá!