Mellőzött védekezés. Az egyik fő kockázati csoportnak számító idősek körében a korábbi években nem volt túl nagy érdeklődés az influenza elleni oltások iránt
Fotó: Veres Nándor
Országszerte háromszázezer influenza elleni védőoltás érkezett a megyei közegészségügyi igazgatóságokhoz, Maros és Hargita megyében is megkapták már az első szállítmányt. Noha a koronavírus okozta járványhelyzetben kiemelten fontos lenne az influenza elleni védekezés, a veszélyeztetettnek számító idősek közül korábban kevesen éltek ezzel.
A megyei egészségügyi igazgatóságoknak a héten kell megkapniuk az első adag influenza elleni védőoltást, összesen 300 ezer dózist. Erről Sandra Alexiu, a háziorvosok bukaresti és Ilfov megyei egyesületének elnöke beszélt a Digi 24 hírtelevíziónak. Jelezte, az egészségügyi igazgatóságok elméletileg a hét végéig értesítik a háziorvosokat, akik elkezdhetnek időpontot adni az oltásra a különböző kockázati csoportokba tartozó pácienseiknek.
de további adagokra lenne szükség.
Maros megye 7800 influenza elleni védőoltást kapott, és hamarosan megkezdik ezek szétosztását az egészségügyi személyzet, illetve a házi orvosok között, akik ezt követően olthatják be a kockázati csoportokba tartozó pácienseiket, például az időseket, krónikus betegségben szenvedőket vagy a terhes nőket – tudtuk meg Iuliu Moldovantól, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Hozzátette, szeptemberben és októberben további adagokat várnak, hogy minden igénylőt ki tudjanak szolgálni.
Hargita megyébe egy nappal később érkezett meg a szállítmány, és a kért több mint 23 ezer dózis helyett mindössze 2640-et kaptak. Mint Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta,
„Nelu Tătaru egészségügyi miniszter Csíkszeredába tett látogatásakor személyesen kértem tőle, a minisztériumtól pedig többször írásban is, illetve különböző módszertani gyűlésen is felvetettem, hogy Hargita megye és a hasonló, hidegebb klímájú megyék kapják meg elsőként a védőoltásokat, és a mennyiség szempontjából is vegyék figyelembe ezeket az adottságokat.
Számomra átláthatatlan, milyen rendszer szerint állítják fel a sorrendet, szerintem nem a szakmai érvek nyomják a legtöbbet a latban, hanem más szempontok szerint részesítenek előnyben egy-egy megyét.
pedig itt lenne szükség a legkorábban elkezdeni az oltáskampányt széles körben” – nehezményezte Tar Gyöngyi.
Arra is kitért, hogy a kapott kevés oltóanyagot sem oszthatják ki saját megítélésük szerint, ugyanis a minisztérium felállított egy elsőbbségi sorrendet. E szerint elsőként a 3 és 5 év közötti gyerekek kaphatják meg az oltóanyagot, akiknek két adagot kell kapniuk. Utánuk következnek a terhes nők, majd az idős otthonokban élők és a magas rizikójú személyeket ápoló gondozók, illetve a kórházakban, járóbeteg-rendelőkben dolgozó orvosok, asszisztensek.
„Ez a 2640 adag korántsem elég ahhoz, hogy mindenkinek jusson a felsoroltak közül sem, az idősek, krónikus betegek pedig kizárólag a második szállítmányból kaphatnak majd, amelyet csak október közepére ígérték.
– mutatott rá az igazgató.
Noha az influenza súlyos lefolyású lehet az idős személyek vagy krónikus betegek esetében, az oltás pedig az egyik leghatékonyabb módszer a megfertőződés ellen, sokan mégsem élnek a lehetőséggel. A Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ (CNSCBT) adatai szerint a 2018–2019-es szezonban országos szinten 2310-en fertőződtek meg, és 199 haláleset történt influenza miatt, közülük azonban mindössze hatan voltak beoltva.
A 2019–2020-as szezonban (tehát idén május közepéig) aztán valamelyest visszaesett az esetek száma, országos szinten 1929 megbetegedést azonosítottak, Hargita megyében 58-at, Maros megyében pedig 27-et. Ebben a szezonban 73 haláleset történt az országban, Hargita megyében hárman, Maros megyében pedig tízen vesztették életüket az influenza miatt.
Mivel a koronavírus és az influenza kockázati csoportjai (idős személyek, krónikus betegek) nagyjából megegyeznek, az elmúlt időszakban a bukaresti hatóságok, egészségügyi szakemberek egyaránt
Úgy tűnik viszont, hogy az egyik fő kockázati csoportnak számító idősek körében a korábbi években nem volt túl nagy érdeklődés az influenza elleni oltások iránt, legalábbis uniós összehasonlításban e tekintetben is a sereghajtók között találjuk Romániát.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által frissen közzétett adatsorok arra világítanak rá, hogy a tagországok közül Lettországban, Észtországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Litvániában és Romániában volt a legalacsonyabb 2018-ban a 65 évesnél idősebbek körében az influenza ellen beoltottak aránya.
A vizsgált évben egyébként jelentős különbségek voltak a beoltottság arányát illetően a 23 uniós országban, amelyek adatokat szolgáltattak:
Mi több, a hazai alacsonynak számító érték így is az elmúlt nyolc év legmagasabbika: Románia 65 éven felüli lakosságának 2017-ben például csak 16,1 százaléka, 2016-ban 7,8 százaléka, 2014-ben pedig mindössze 7,2 százaléka oltatta be magát influenza ellen.
Korábban azonban olyan évek is voltak, amikor jóval magasabb volt ez az arány, 2007-ben például 54 százalékos, 2008-ban pedig 48,7 százalékos. Az elmúlt években tapasztalt visszaesés Tar Gyöngyi szerint az oltásellenes kampányokkal magyarázható, tavaly viszont már javult a helyzet, az országos szintű növekedéshez hasonlóan Hargita megyében is többen igényelték az oltást. Az első adag vakcina nagyon hamar elfogyott a megyében, ezért további szállítmányokat kértek, de nem kaptak, időközben pedig megjelent az országban a koronavírus is, ami tovább bonyolította a helyzetet.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
szóljon hozzá!