Fotó: Csibi Márti
Népi játékokkal veszi kezdetét pénteken, november ötödikén három órától a Játszóház a Tarisznyás Márton Múzeumban. Az intézmény gyermekprogramja idén is nagyon sok érdekes ötlettel, az együtt alkotás örömével várja nem csupán a kicsiket, de az őket elkísérő szülőket, nevelőket is.
2010. november 03., 18:282010. november 03., 18:28
2010. november 04., 10:192010. november 04., 10:19
Fotó: Csibi Márti
Festés, gyertyaöntés, batikolás, mézeskalácssütés, szalma- és csuhéfonás, az adventi és karácsonyi ünnepkörhöz tartozó díszek: november első péntekén kezdődik a Tarisznyás Márton Múzeum újabb Játszóház-idénye. A Portéka Egyesület munkáját ezentúl a Pro Terra Alapítvány és önkéntesek is segítik.
A heti egy alkalommal rendezett foglalkozások az ünnepi évkörökre épülnek. Ennek megfelelően készülnek majd a természetközeli, népi hagyományokat idéző ünnepi tárgyak, finomságok. A játszóházas szervezők minden foglalkozás után meglepetést is tartogatnak a gyerekeknek.
Fotó: Csibi Márti
„A kicsik mellett a szülőket, oktatókat, nevelőket is várjuk, hiszen itt megtapasztalhatják az együtt alkotás örömét. A tapasztalat azt mutatja, hogy a kísérő felnőtt hamar rászánja magát a művészkedésre a gyerekekkel együtt, és így nagyon jó hangulat tud kialakulni”, fogalmazott Szőcs Zsuzsanna, a Tarisznyás Márton Múzeum munkatársa, a múzeumpedagógiai foglalkozások felelőse. A programok természetesen ingyen látogathatók, a szervezők szívesen vesznek bármiféle anyagi támogatást, az alapélelmiszerektől kezdve a gyertyákig, a szárított gyümölcsöktől a cserepekig, szalvétákig, amiket sütik vagy dekorációk készítésére használhatnak. A Tarisznyás Márton Múzeum Játszóház programja évek óta igen nagy sikernek örvend, a történelmi, farsangi, adventi, húsvéti, karácsonyi tevékenységeket felölelő rendezvények minden évben igazi dínomdánomot jelentenek a gyerekeknek.
A Játszóház mellett javában zajlik a múzeum „rímfaragó” programja: a Versben élő Gyergyó címmel meghirdetett pályázat november 12-ig tart, és igen nagy sikernek örvend. Eddig több mint negyvenen vállalkoztak rá, hogy megcsillogtassák költői vénájukat, és neveztek be a Gyergyószentmiklós életével, környezetével kapcsolatos tematikában írt versekkel. Jelentkezni továbbra is lehet, a verseket kinyomtatva a Tarisznyás Márton Múzeumban, elektronikus formában pedig a vers@tmmuzeum.ro e-mail címre lehet beküldeni, november 12-én, pénteken 12 óráig. Az értékelés korosztályok szerint, három kategóriában történik, a zsűri által legjobbnak ítélt versek alkotói könyvjutalomban részesülnek. Ugyanakkor közönségdíjat is kiosztanak, melyet internetes szavazás dönt el a www.tmmuzeum.ro weboldalon.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.