„Jobban megéri kerékpárral közlekedni a városban, mint autóval, én például ügyet intézni a zöldségpiacról a Hargita megyei pénzügyig néhány perc alatt jutottam el kétkerekűvel, ezt a távot autóval sokkal hosszabb ideig tettem volna meg, főleg csúcsidőben” – magyarázta a biciklis közlekedés előnyeit egy csíkszeredai üzletvezető.
Csonta Lászlót, a kerékpáros közlekedést is népszerűsítő Zöld SzékelyFöld Egyesület elnökét arról kérdeztük, véleménye szerint hogyan áll Csíkszereda a kerékpárutak kiépítettsége terén.
– fogalmazott az környezetvédelemmel foglalkozó egyesület elnöke. Azt azonban gyorsan hozzátette, hogy van még bőven tennivaló az utak bővítése, karbantartása terén. „Nem elégséges csupán egyszer kijelölni, kialakítani a kerékpárutakat, hanem azokat karban is kell tartani. Rendszeres időszakokban újra kelleni festeni a biciklisávokat, és megfelelően ki kellene jelölni, mert ellenkező esetben veszélyforrást jelenthetnek. Jelenleg
több helyen is nagyon elkopottak a felfestések, a biciklis logók sem mindenhol látszanak.
Ugyanakkor a gyalogátkelőknél kis átjárókat is kellene felfesteni, hogy látható jelzés legyen a bicikliseknek, hogy ott elsőbbséget kell adni a gyalogosoknak, akik átkelni készülnek” – sorolta a városvezetéstől elvárt teendőket Csonta.
Hozzátette, a jól látható felfestés a gyalogosok figyelmét is jobban felhívná, hogy ne a biciklisávon közlekedjenek. A kerékpárutak esetében fontos az is, hogy összefüggőek legyenek, ezen a téren azonban vannak hiányosságok – jegyezte meg.
– fűzte hozzá. Szerinte legalább akkora figyelmet kellene fordítani a biciklisávokra, mint az utakra mind kialakításuk, mind pedig a karbantartásuk terén.
Csíkszeredában több mint hat kilométer hosszúságú kerékpárút-hálózatot alakítottak ki, amelyet tavaly bővítettek egy szakaszon. „A Kossuth Lajos utcában a római katolikus plébániától egészen a Márton Áron utcai kereszteződésig jelöltünk ki újabb kerékpársávot, párhuzamosan a másik oldalon levővel. Itt még hátravan, hogy átvezessük az úton a Temesvári sugárúti útkereszteződésnél” – magyarázta András Zoltán. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala városgazdálkodási osztályának munkatársa megkeresésünkre továbbá még elmondta,
idén többnyire a kerékpárutak karbantartására és egyes szakaszok összekötésére fektetnék a hangsúlyt.
Mint fogalmazott, arra törekednének ebben az évben, hogy azokat a kerékpársávokat, amelyek „hirtelen véget érnek”, valamilyen módon összekössék a meglévő kerékpárhálózattal. Például a Puskaporos és a Tudor Vladimirescu utcák találkozásától induló sáv a Miron Cristea utcáig tart, és ott egyszerűen véget ér. „Ezt a szakaszt lenne jó még tovább bővíteni, összekötni más kerékpársávval, ezért gondolkoztunk azon, hogy megoldás lehetne, hogy a Miron Cristea utcában a járdán jelölnénk ki kerékpárutat, és összekötnénk a Vár téri sávval” – osztotta meg elképzeléseit a városháza munkatársa. Hozzátette, ugyanez a helyzet a Mihail Sadoveanu utcában kialakított kerékpárúttal, amely a Brassói útig tart, és ott megszakad.
– vetette fel András Zoltán.