Fotó: Barabás Ákos
Pro Urbe-díjjal tüntette ki a szentegyházi városvezetés Szabó László önkéntes tűzoltót és Buzogány Mózes öntőmestert, akik tevékenységükkel nagymértékben hozzájárultak a település közösségi életének a fejlődéséhez. Az elismeréseket a városnapi események részeként osztották ki.
2017. július 16., 15:212017. július 16., 15:21
2017. július 17., 11:422017. július 17., 11:42
„Azt szeretném, ha a mostani ünnep az egész település ünnepe lenne és hazahívná az elszármazottakat, hogy együtt lehessenek a családok” – jelentette ki a városnapok nyitórendezvényén Molnár Tibor szentegyházi polgármester.
Molnár Tibor polgármester
Fotó: Barabás Ákos
Felhívta a figyelmet arra, hogy sok tehetséges fiatal él a kisvárosban, akik megérdemlik az elismerést. Éppen ezért a gálaest részeként
Elsőként Szabó László önkéntes tűzoltó, az egykori szentegyházi vasgyár részlegvezetője vehette át a helyi önkormányzat által megítélt Pro Urbe-díjat.
Szabó László önkéntes tűzoltó
Fotó: Barabás Ákos
Őt önfeláldozó, tenni akaró, szigorú, de jószívű és tudásszomjjal telített emberként írta le laudációjában tűzoltótársa, György Attila, aki gyerekkora óta ismeri a díjazottat. Szabó László kijelentette, szülei arra tanították, hogy
Úgy érezte, a kitüntetést nem magának, hanem az őt sok esetben hétvégéken is nélkülöző családjának, illetve azon kollégáinak és barátainak köszönheti, akikkel együtt dolgozik.
Kelemen Szabolcs unitárius lelkipásztor szerint hatalmas szerepet játszik a helyi fiatalok és közösség összefogásában Buzogány Mózes öntőmester, az egyházközség egykori gondnoka, akit tevékenységeiért szintén Pro Urbe-díjjal jutalmazott a városvezetés.
Buzogány Mózes öntőmester
Fotó: Barabás Ákos
A lelkész ezután Nagy Eszter tanárnő laudációját tolmácsolta, aki a kitüntetett által megöntött, vagy megfaragott munkák jelentőségét hangsúlyozta. A művek közt köztéri alkotások, de művészek által megálmodott szobrok és emlékplakettek is vannak. Buzogány Mózes rámutatott, ő sem tudott volna egyedül ilyen eredményeket elérni, sokan segítettek neki, ezért köszönetet mondott munkatársainak, barátainak és az önkormányzatnak is a kisvárosban adható legrangosabb kitüntetésért.
A lovagkirályra emlékeztek
A 11. század végi időszakba kalauzolta a városnapok szombati részvevőit a Hasta Nomadorum Orientalis hagyományőrző csoport, akik Szent László legendáját elevenítették fel. Zólya Levente, a csoport vezetője arról beszélt, hogy Szent László vezette be a lovagság fogalmát a magyar királyságban, ugyanakkor a lovagok még csak a gazdagabb társadalmi rétegekből kerültek ki, hiszen roppant drágák voltak a páncélok, fegyverek és egyéb felszerelések. A hagyományőrzők éppen ezért változatos ruházattal és felszerelésekkel álltak a közönség elé: láthattunk egy- és kétkezes kardokat, bárdokat, lándzsákat, íjakat, bőrből, illetve fémből készült sisakokat, páncélokat. Az előadás vastapsot kapott a jelenlévőktől.
Barátságos, vidám hangulat uralkodott a sátraknál, ahol közel tíz csapat ügyeskedett azon, hogy megnyerje a városnapok idei főzőversenyét.
Fotó: Pál Árpád
Volt babfőzelék és báránytokány, a helyi gazdaegyesület pedig egy nyársra húzott borjút pirított a tűz felett. Simó Pál, aki a sütésből vette ki a részét elmondta, minden évben hasonlóan készülnek a főzőversenyre, amelyen rendszerint nagy sikert aratnak. A cél sosem változik:
de nyerni is szeretnének, hiszen a versenyszellem motiválja őket. A gazda arról is beszélt, hogy régen addig próbálták forgatni az ökröt a tűz felett, amíg az teljesen el nem készült. Persze ilyenkor az volt a baj, hogy sosem sül át teljesen a hús. Újabban inkább folyamatosan lekanyarítanak egy-egy húsdarabot, amint az átsült, és közben tovább pirítják a borjút. Így mindenki frissen kóstolhatja meg az ínyencséget. A tűz fölött vágták le az ínycsiklandó húsdarabokat a borjú oldaláról, majd azok helyét disznózsírral kenték be és újra megfűszerezték sütés közben. A gazdák bárkit szívesen láttak egy kóstolóra, volt is bőven érdeklődés.
Fotó: Pál Árpád
Hasonlóan jó volt a hangulat a Szentegyházi Közbirtokosság Egyesület sátránál is, ahol báránytokány fortyogott a fazékban. Ők is szívesen megkínálták a látogatókat az ételből, de ha valaki kért, akkor egy pohár bort vagy éppen pálinkát is kaphatott.
A sátraknál az abásfalvi cigányok muzsikáltak, akik szintén hozzájárultak a jókedv megteremtéséhez.
Fotó: Pál Árpád
Otthon lépett fel a Fili
A városnapi rendezvények kiemelt programja volt még a Gábor Áron Művelődési Házban megnyitott trófeakiállítás, a Kanadából nemrég hazaérkező Szentegyházi Gyermekfilharmónia fellépése, illetve a városi tömegfutás. A felsoroltakon kívül számos más kulturális- és sportesemény, előadás, valamint koncert is volt a Szentegyházi városnapokon.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
Harmadik alkalommal szervezték meg Csiky Dénes turizmusföldrajzi vetélkedőt, amelyen Maros, Hargita és Kovászna megyei középiskolás csapatok mérték össze tudásukat a turizmus és földrajz témaköreiben. A döntőt csütörtökön tartották.
Az energiaügyi minisztérium 25 százalékkal lefaragja a bérkiadásokat és 91-gyel (23 százalékkal) csökkenti a minisztériumi állások számát – jelentette be csütörtökön az intézmény, miután a kormány elfogadta a tárca átszervezéséről szóló határozatot.
szóljon hozzá!