A diákok az idei tanévre visszamenőleg is megkapják a nekik járó összeget. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyták a diákok utazásának támogatásáról szóló határozatot a Kovászna megyei önkormányzat képviselői a januári ülésen. A döntés értelmében azokat a tanulókat, akik nem a lakóhelyükön járnak iskolába és nincs bérletük, februártól kilométerenként 35 banival segíti ki a tanügyminisztérium.
2024. január 31., 19:432024. január 31., 19:43
A tavaly decemberi kormányrendelet alapján átalánydíjat kell biztosítani azoknak az iskolásoknak, akik nem a lakóhelyük szerinti faluban, községben vagy városban tanulnak, valamint nem részesülnek szervezett tömegközlekedési és iskolai szállítási szolgáltatásokban. Jelen pillanatban
Ennek eredményeképpen Háromszéken kilométerenként 35 banival támogatják az utaztatást. Majdnem ugyanannyival, mint Hargita megyében, ahol ez az összeg elérte a 37 banit, Maros megyében ezzel szemben 41 banit térít meg kilométerenként a tanügyminisztérium.
A pénzbeli segítségre 2023 novemberétől várnak többek között a Barót környéki, az Erdőfüle és Sepsiszentgyörgy közötti, de a kommandói gyerekek is.
A megszabott árak értelmében például
egy Mikóújfaluból Sepsiszentgyörgyre ingázó diáknak naponta 46 kilométert kell megtennie oda-vissza, így számára napi 16,1 lejt fognak megtéríteni;
egy Kommandó és Kovászna között utazó iskolásnak a napi 40 kilométerre 14 lejt adnak vissza a hét minden tanítási napjára.
„A diákok visszamenőleg, a tanév szeptemberi kezdetétől megkapják a nekik járó összeget, amelyet a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség februártól kezdődően kezd utalni.
– tájékoztatott Kiss Imre főtanfelügyelő.
Kovászna megyében összesen 2050 diák ingázik más településen működő tanintézménybe, 1350-en ingyenes bérletet váltanak ki, a fennmaradó 700 tanulónak az átalánydíjnak megfelelő összeget térítik meg.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!