Fotó: Illusztráció
Érvénybe lépett a betegszabadságok ellenőrzését előíró törvénycsomag, így az otthonukban lábadozókat bármikor meglepheti a munkaadója, annak képviselője, vagy az egészségbiztosító pénztár ellenőrei, akiket kérésre akár egy rendőr is elkísérhet a „beteglátogatásra”, annak kiderítése érdekében, hogy a megjelölt lakcímen tartózkodik-e a beteg az orvos által felírt szabadság idején. Amennyiben nem találják otthon, felfüggesztik a szabadságpénz kifizetését.
2010. május 17., 13:462010. május 17., 13:46
Fotó: Illusztráció
Mivel az első öt betegnapot a munkáltató fizeti, ezért elsőként ő ellenőrizheti alkalmazottját. Ha a munkáltató vagy annak képviselője nem találja otthon az alkalmazottat, akkor az egészségbiztosító pénztár már nem ellenőriz, még akkor sem, ha a felírt betegszabadság meghaladja az öt munkanapot, automatikusan felfüggesztik az összes betegnap kifizetését – közölte dr. Vargyas Lehel, a Hargita megyei Egészségbiztosító Pénztár ügyvezető igazgatója. Szerinte az alkalmazó által kezdeményezett ellenőrzések lesznek gyakoribbak, a biztosítópénztár ugyanis legfeljebb szúrópróbaszerűen tud ellenőrizni.
A törvény értelmében a betegnek, az orvos által felállított diagnózistól számított 24 órán belül értesítenie kell munkaadóját arról, hogy megbetegedett és betegszabadságra megy. Az előírások szerint az ellenőrzések 8–11, 12–17 és 18–20 óra között zajlanak majd, de ezt az ajtóból kell elvégezni, az ellenőrök nem léphetnek be a lakásba. Az ellenőrzésről jegyzőkönyvet kell összeállítaniuk, amelyet a betegnek alá kell írnia a látogatáskor.
Az új törvénycsomag értelmében szigorodott a betegszabadságok felírása is, mostantól ugyanis a családorvos egy alkalommal legfeljebb tíz napos betegszabadságot adhat páciensének, ami éves szinten nem haladhatja meg a harminc napot. A tíz napos betegszabadságokat ezentúl már csak szakorvos hosszabbíthatja meg, maximum 30 nappal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.