Fotó: Veres Nándor
Szinte házhoz viszik a tbc-szűrőprogramot tizenkét Hargita megyei községben, amelyeket hétfőtől egy hónapon át sorra látogat egy, a tuberkulózis felismerésére szolgáló orvosi berendezésekkel felszerelt mobil orvosi rendelő. Olyan településeken végeznek szűréseket, ahol előfordult már tbc-megbetegedés, de olyan helységek is felkerültek a listára, ahol jelentős a hátrányos helyzetben élők száma. Az ingyenes vizsgálaton azok is részt vehetnek, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
2022. november 10., 20:102022. november 10., 20:10
A tuberkulózis korai felismerése, diagnosztizálása és kezelése a célja annak az egészségügyi programnak, amelynek részeként tizenkét Hargita megyei községben is tbc-szűrésen vehet részt a lakosság az elkövetkező időszakban. A szűrőprogramot a bukaresti Marius Nasta tüdőgyógyászati intézet a megyei egészségügyi igazgatósággal közösen szervezte meg.
„A program helybe viszi a szűrés lehetőségét. Tudjuk, hogy a szűrés a legolcsóbb, leghatékonyabb, legegyszerűbb módja annak, hogy idejében kimutassuk a megbetegedéseket ahhoz, hogy azokat időben el lehessen kezdeni a kezelésüket.
Mi, Hargita megyében általában jó pozícióban vagyunk országos viszonylatban, tehát kevés tbc-esetünk van, mégis örvendünk annak, hogy kiválasztottak bennünket ebben a projektben” – mondta megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi igazgatóság vezetője.
A helyzetről most készítenek pontos összesítést, de a kevés eset évente kevesebb mint ötven, talán csak húsz-harminc igazolt megbetegedést jelent megyeszerte – közölte érdeklődésünkre. Országszerte viszont nagy szükség van ilyen szűrőprogramokra, ugyanis Románia a tbc-megbetegedések tekintetében rosszul áll európai viszonylatban is,
– fűzte hozzá. Erre pedig az Európai Unióban is figyelnek, ugyanis ott a legnagyobb a multirezisztens baktérium kialakulásának a veszélye, ahol gyakoribb a fertőzés előfordulása.
A mobil rendelő tizenkét Hargita megyei községbe látogat el az elkövetkező egy hónapban – november 14. és december 16. között – és némelyik községben több napig is rendelnek az orvosok: Csíkszentgyörgyön november 14-én és 15-én, Székelyderzsben 16-án, Kányádban 17-én, Nagygalambfalván 18-án és 21-én, Etéd községben 22-én, Korondon 23-án és 24-én, Csíkkarcfalván pedig november 25-én. Decemberben Csíkszentdomokoson kezdődnek a tbc-szűrések, ott három napon át – 3-án, 4-én és 5-én – várják a lakosságot a vizsgálatra, Gyergyóditróban december 8-án és 9-én , Gyergyótölgyesen 12-én és 13-án, Galócáson 14-én, Salamáson pedig 15-én és 16-án.
Olyan települések kerültek fel a listára, ahol már előfordult tbc-megbetegedés, de vannak köztük olyanok is, amelyeket a hátrányos helyzetben élők száma miatt választottak ki, illetve olyanok is, amelyek elzártabb helyen fekszenek, és így a helybéliek ritkábban jutnak el az orvoshoz – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Ilyen készülékkel a megyei egészségügyi igazgatóság is rendelkezik, és a koronavírus-járvány kitörése előtt rutinszerűen végeztek ilyen vizsgálatokat, és erre továbbra is van lehetőség, de nyilván csak szakorvosi kérésére, kórházban fekvő betegek részére, ugyanis az igazgatóság nem áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral a vizsgálatok költségének a megtérítésére – magyarázta Tar Gyöngyi.
„Én nagyon biztatnék mindenkit, hogy vegyenek részt a szűrésen. Sajnos nálunk jellemző, hogy nem esnek át rendszeresen az emberek egy alapos egészségvizsgálaton, és a szűrőprogramokra sem jellemző, hogy tolonganának a jelentkezők, ezért javasolnám, hogy minél többen keressék fel a háziorvost ezeken a településeken és egyeztessenek időpontot a szűrésre” – tanácsolta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Az időpont-egyeztetést azért javasolja, hogy elkerülhető legyen tumultus, mást nem kell tegyenek azok, akik részt vennének a szűrésen.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!