Fotó: Veres Nándor
Szinte házhoz viszik a tbc-szűrőprogramot tizenkét Hargita megyei községben, amelyeket hétfőtől egy hónapon át sorra látogat egy, a tuberkulózis felismerésére szolgáló orvosi berendezésekkel felszerelt mobil orvosi rendelő. Olyan településeken végeznek szűréseket, ahol előfordult már tbc-megbetegedés, de olyan helységek is felkerültek a listára, ahol jelentős a hátrányos helyzetben élők száma. Az ingyenes vizsgálaton azok is részt vehetnek, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
2022. november 10., 20:102022. november 10., 20:10
A tuberkulózis korai felismerése, diagnosztizálása és kezelése a célja annak az egészségügyi programnak, amelynek részeként tizenkét Hargita megyei községben is tbc-szűrésen vehet részt a lakosság az elkövetkező időszakban. A szűrőprogramot a bukaresti Marius Nasta tüdőgyógyászati intézet a megyei egészségügyi igazgatósággal közösen szervezte meg.
„A program helybe viszi a szűrés lehetőségét. Tudjuk, hogy a szűrés a legolcsóbb, leghatékonyabb, legegyszerűbb módja annak, hogy idejében kimutassuk a megbetegedéseket ahhoz, hogy azokat időben el lehessen kezdeni a kezelésüket.
Mi, Hargita megyében általában jó pozícióban vagyunk országos viszonylatban, tehát kevés tbc-esetünk van, mégis örvendünk annak, hogy kiválasztottak bennünket ebben a projektben” – mondta megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi igazgatóság vezetője.
A helyzetről most készítenek pontos összesítést, de a kevés eset évente kevesebb mint ötven, talán csak húsz-harminc igazolt megbetegedést jelent megyeszerte – közölte érdeklődésünkre. Országszerte viszont nagy szükség van ilyen szűrőprogramokra, ugyanis Románia a tbc-megbetegedések tekintetében rosszul áll európai viszonylatban is,
– fűzte hozzá. Erre pedig az Európai Unióban is figyelnek, ugyanis ott a legnagyobb a multirezisztens baktérium kialakulásának a veszélye, ahol gyakoribb a fertőzés előfordulása.
A mobil rendelő tizenkét Hargita megyei községbe látogat el az elkövetkező egy hónapban – november 14. és december 16. között – és némelyik községben több napig is rendelnek az orvosok: Csíkszentgyörgyön november 14-én és 15-én, Székelyderzsben 16-án, Kányádban 17-én, Nagygalambfalván 18-án és 21-én, Etéd községben 22-én, Korondon 23-án és 24-én, Csíkkarcfalván pedig november 25-én. Decemberben Csíkszentdomokoson kezdődnek a tbc-szűrések, ott három napon át – 3-án, 4-én és 5-én – várják a lakosságot a vizsgálatra, Gyergyóditróban december 8-án és 9-én , Gyergyótölgyesen 12-én és 13-án, Galócáson 14-én, Salamáson pedig 15-én és 16-án.
Olyan települések kerültek fel a listára, ahol már előfordult tbc-megbetegedés, de vannak köztük olyanok is, amelyeket a hátrányos helyzetben élők száma miatt választottak ki, illetve olyanok is, amelyek elzártabb helyen fekszenek, és így a helybéliek ritkábban jutnak el az orvoshoz – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Ilyen készülékkel a megyei egészségügyi igazgatóság is rendelkezik, és a koronavírus-járvány kitörése előtt rutinszerűen végeztek ilyen vizsgálatokat, és erre továbbra is van lehetőség, de nyilván csak szakorvosi kérésére, kórházban fekvő betegek részére, ugyanis az igazgatóság nem áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral a vizsgálatok költségének a megtérítésére – magyarázta Tar Gyöngyi.
„Én nagyon biztatnék mindenkit, hogy vegyenek részt a szűrésen. Sajnos nálunk jellemző, hogy nem esnek át rendszeresen az emberek egy alapos egészségvizsgálaton, és a szűrőprogramokra sem jellemző, hogy tolonganának a jelentkezők, ezért javasolnám, hogy minél többen keressék fel a háziorvost ezeken a településeken és egyeztessenek időpontot a szűrésre” – tanácsolta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Az időpont-egyeztetést azért javasolja, hogy elkerülhető legyen tumultus, mást nem kell tegyenek azok, akik részt vennének a szűrésen.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!