Fotó: Veres Nándor
Szinte házhoz viszik a tbc-szűrőprogramot tizenkét Hargita megyei községben, amelyeket hétfőtől egy hónapon át sorra látogat egy, a tuberkulózis felismerésére szolgáló orvosi berendezésekkel felszerelt mobil orvosi rendelő. Olyan településeken végeznek szűréseket, ahol előfordult már tbc-megbetegedés, de olyan helységek is felkerültek a listára, ahol jelentős a hátrányos helyzetben élők száma. Az ingyenes vizsgálaton azok is részt vehetnek, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
2022. november 10., 20:102022. november 10., 20:10
A tuberkulózis korai felismerése, diagnosztizálása és kezelése a célja annak az egészségügyi programnak, amelynek részeként tizenkét Hargita megyei községben is tbc-szűrésen vehet részt a lakosság az elkövetkező időszakban. A szűrőprogramot a bukaresti Marius Nasta tüdőgyógyászati intézet a megyei egészségügyi igazgatósággal közösen szervezte meg.
„A program helybe viszi a szűrés lehetőségét. Tudjuk, hogy a szűrés a legolcsóbb, leghatékonyabb, legegyszerűbb módja annak, hogy idejében kimutassuk a megbetegedéseket ahhoz, hogy azokat időben el lehessen kezdeni a kezelésüket.
Mi, Hargita megyében általában jó pozícióban vagyunk országos viszonylatban, tehát kevés tbc-esetünk van, mégis örvendünk annak, hogy kiválasztottak bennünket ebben a projektben” – mondta megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi igazgatóság vezetője.
A helyzetről most készítenek pontos összesítést, de a kevés eset évente kevesebb mint ötven, talán csak húsz-harminc igazolt megbetegedést jelent megyeszerte – közölte érdeklődésünkre. Országszerte viszont nagy szükség van ilyen szűrőprogramokra, ugyanis Románia a tbc-megbetegedések tekintetében rosszul áll európai viszonylatban is,
– fűzte hozzá. Erre pedig az Európai Unióban is figyelnek, ugyanis ott a legnagyobb a multirezisztens baktérium kialakulásának a veszélye, ahol gyakoribb a fertőzés előfordulása.
A mobil rendelő tizenkét Hargita megyei községbe látogat el az elkövetkező egy hónapban – november 14. és december 16. között – és némelyik községben több napig is rendelnek az orvosok: Csíkszentgyörgyön november 14-én és 15-én, Székelyderzsben 16-án, Kányádban 17-én, Nagygalambfalván 18-án és 21-én, Etéd községben 22-én, Korondon 23-án és 24-én, Csíkkarcfalván pedig november 25-én. Decemberben Csíkszentdomokoson kezdődnek a tbc-szűrések, ott három napon át – 3-án, 4-én és 5-én – várják a lakosságot a vizsgálatra, Gyergyóditróban december 8-án és 9-én , Gyergyótölgyesen 12-én és 13-án, Galócáson 14-én, Salamáson pedig 15-én és 16-án.
Olyan települések kerültek fel a listára, ahol már előfordult tbc-megbetegedés, de vannak köztük olyanok is, amelyeket a hátrányos helyzetben élők száma miatt választottak ki, illetve olyanok is, amelyek elzártabb helyen fekszenek, és így a helybéliek ritkábban jutnak el az orvoshoz – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Ilyen készülékkel a megyei egészségügyi igazgatóság is rendelkezik, és a koronavírus-járvány kitörése előtt rutinszerűen végeztek ilyen vizsgálatokat, és erre továbbra is van lehetőség, de nyilván csak szakorvosi kérésére, kórházban fekvő betegek részére, ugyanis az igazgatóság nem áll szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral a vizsgálatok költségének a megtérítésére – magyarázta Tar Gyöngyi.
„Én nagyon biztatnék mindenkit, hogy vegyenek részt a szűrésen. Sajnos nálunk jellemző, hogy nem esnek át rendszeresen az emberek egy alapos egészségvizsgálaton, és a szűrőprogramokra sem jellemző, hogy tolonganának a jelentkezők, ezért javasolnám, hogy minél többen keressék fel a háziorvost ezeken a településeken és egyeztessenek időpontot a szűrésre” – tanácsolta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Az időpont-egyeztetést azért javasolja, hogy elkerülhető legyen tumultus, mást nem kell tegyenek azok, akik részt vennének a szűrésen.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!