Fotó: Bíró Blanka
Bár a Kovászna Megye Tanácsa által szervezett ifjúsági konzultáción a válaszadók többsége szülőföldjén képzeli el a jövőjét, olyan közpolitikákat kell kidolgozni, hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon, ne „szivárogjanak el” a fiatalok. Az április óta zajló konzultációról szerdai sajtótájékoztatóján beszélt Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, ismertetve annak eredményeit és az ennek nyomán körvonalazódó megoldásokat.
2021. június 16., 20:192021. június 16., 20:19
Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen már volt ifjúsági konzultáció, ezt terjesztették ki a megyére, mert mint Jakab Barna István mondta,
Hozzátette, a falvak elöregednek, a fiatalok külföldre, városokba költöznek, ezért tartották fontosnak megkérdezni az ifjabb nemzedék tagjait, mi foglalkoztatja őket, mi a feltétele annak, hogy itthon maradjanak, családot alapítsanak. A konzultáció elsősorban online zajlott, de több mint húsz településen személyesen is találkoztak a fiatalokkal, így végül
A kérdőívet kitöltők 80 százaléka itthon képzeli a jövőjét, őket segíteni kell abban, hogy ezt ne csak tervezzék, hanem meg is valósítsák, mert ha nincsenek megfelelő körülmények, fennáll a veszély, hogy elviszi egy részüket a kényszer, elszivárognak. A maradék 20 százalékot is meg kell győzni, hogy itthon maradjanak, sőt azokat is meg kell szólítani, akik már elmentek – mondta a háromszéki közgyűlés alelnöke. A 25 évnél idősebbek többsége felsőfokú végzettséggel rendelkezik, „a levegőben van”, hogy nem divat a szakoktatás, felborult az egyensúly. A 25 évnél fiatalabbak többsége szeretne továbbtanulni, a magyarok magyar nyelvű egyetemre készülnek, de az is kiderült, hogy nem beszélnek jól románul.
A munkanélküliség terén kialakult egy ördögi kör, sok álláshirdetésben feltétel a tapasztalat, ám a fiatalok nem tudnak erre szert tenni, ha anélkül nem alkalmazzák őket. Ugyanakkor nem találnak a képzettségüknek megfelelő munkát, például az erdővidéki falvakban nehezen tud elhelyezkedni egy biokémiai mérnök vagy egy szinkrontolmács. Nem kell mindenki repülőmérnök legyen – érvelt az alelnök. A konzultáció során az is kiderült, hogy a megkérdezettek többsége családcentrikus, 34 százaléknak a család fontos, 9,4 százaléknak a karrier, és 56 százaléknak mindkettő egyformán.
A közbiztonsággal, a tanulási lehetőségekkel elégedettek, a művelődési, kikapcsolódási lehetőségekkel viszonylag azok, ám a munka- és a sportolási lehetőségekkel már kevésbé. „Nem extrém sportokra vágynak, hogy fussanak a medve elől, hanem gumírozott futópályát, skateparkot szeretnének” – mutatott rá az alelnök. A személyes találkozások során a szakoktatás, a diákmunka, a gyakornokprogramok hiányát említették, a bizonytalanságot a pályaválasztás terén, a lakhatási nehézségeket – például falvakon nincs kiadó lakás –, az ifjúsági programok és a közösségi terek hiányát.
A konzultáció nyomán a következő megoldások, javaslatok fogalmazódtak meg: román nyelv oktatás szervezése, gyakornoki programok, lakóparkok építése, bérlakások biztosítása falvakon, a munkalehetőségek felmérése, és ez alapján pályaorientáció, startup-támogatás, sportpályák, közösségi terek létesítése, ifjúsági programok szervezése, ifjúsági szervezetek erősítése.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!