Nagypéntek a római katolikus hívők számára az év legszomorúbb, legdrámaibb napja. Ezen a napon szigorú böjt van, a templomok egész nap nyitva vannak, lehetőséget adva a gyónásra és imádkozásra, szentmisét pedig nem celebrálnak, csak szertartást tartanak. Húsvét napján megváltozik a misék rendje a megszokotthoz képest.
2012. április 06., 10:362012. április 06., 10:36
2012. április 06., 11:142012. április 06., 11:14
„A csend és befelé fordulás, megtisztulás napja a nagypéntek, úgy testünkben, mind lelkünkben” – mondta nagypéntekről Szabó Lajos címzetes kanonok, sepsiszentgyörgyi esperes. A sepsiszentgyörgyi Szent József római katolikus plébánia esprese kihirdette a nagypénteki liturgikus programot, ezen a napon reggel 9-től keresztúti ájtatosságot tartanak a templomban. A keresztúti ájtatosság egy olyan imádkozás, amikor egymás után minden képhez odamennek a hívők, amely képek a templomok falán láthatók és elmesélik Jézus Krisztus halálának történetét. Az ájtatosság során az imádságot vezető pap elmondja, mi történik a képen, majd közösen énekelnek-imádkoznak az emberek. Ezzel bele tudnak helyezkedni a történésbe, elgondolkodni a jelentésén, közelebb kerülni lélekben Istenhez – mondta a plébános.
A Szent József-plébánián a keresztúti imádságot követően gyónási lehetőség lesz. Este 6-kor pedig kezdődik a nagypénteki szertartás. Ez az igeliturgiát tartalmazza, valamint az egyetemes könyörgéseket és a hódolatot a kereszt előtt, végül szentáldozással zárul. A nagypénteki szertartáson a megfosztott oltár előtt áldoztat a pap, nincsenek díszek és csak egyetlen gyertya ég. Ugyanakkor az oltáriszentség helye is üres, Jézus úgymond nincs a szokott helyén.
A Szent József-templomban ünnepi rendben lesznek a misék, így nagyszombaton reggel 9-kor keresztúti ájtatosság kezdődik. Utána vízszentelés a hívek részére, majd egész napos szentségimádást tartanak a szentsírnál. Este 9-kor kezdődik a húsvéti vigília ünneplése, ennek részei a tűzszentelés, örömének, olvasmányok felolvasása, keresztvízszentelés, szentmise, feltámadási szertartás és körmenet. Húsvét napján szintén ünnepi rendben tartanak misét: reggel fél 8-kor, ekkor szentelik meg a húsvéti ételeket is, majd 9, fél 11, 12 és este 7 órakor lesznek szentmisék.
A Krisztus király templomban nagypénteken keresztúti ájtatosság lesz délután 3 órakor, a szertartást pedig este 6 órakor celebrálják. Nagyszombaton a húsvét vigíliájának szertartására este 8-tól kerül sor. Húsvét vasárnapján reggel eledelszentelést tartanak 8 órakor, ezt követik a szentmisék 10.30-kor és 18 órakor. A Krisztus király templom plébánosa, Dávid György is húsvéti üzenetet tolmácsol a híveknek: „A húsvéti misztériumnak két összetevője van: Krisztus a halálával megszabadít bennünket a bűntől, föltámadásával pedig megnyitja utunkat az új életre. Az egyik elsősorban a megigazulás, mely visszahelyez bennünket Isten kegyelmébe. A másik összetevő a fogadott fiúság megvalósulása, mert az emberek Krisztus testvéreivé válnak, ahogyan maga Jézus nevezi tanítványait a föltámadása után.”
A Szent Gellért-templomban délelőtt fél 11-től és este 6 órától tartanak ünnepi szentmisét, a Szent Benedek-templomban pedig reggel 9.30-kor román nyelven miséznek a román ajkú római katolikusoknak és 11.30-tól kezdődik a magyar nyelvű szentmise.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!