Az Amazonas völgyét fedezné fel nyolc székely, akik régi álmukat valósítanák meg ezáltal. Tervükhöz – hogy felfedezzék a nagy folyam forrását – anyagi támogatókat keresnek, céljuk pedig tisztázni és dokumentálni a forrás pontos helyét.
2012. április 26., 17:332012. április 26., 17:33
Karda Zoltánra ráillik a világutazó név, hiszen több ezer kilométert tett már meg, utazásai során eljutott Indiába Kőrösi Csoma Sándor dardzsilingi sírjához, ahová földet is vitt Csomakőrösről. A földrajztanár végzettségű utazó tavaly határozta el, hogy végigjárja a világ legbővizűbb folyamának, az Amazonasnak a völgyét. Csapattársaival együtt úgy tudják: az elmúlt években nemhogy sepsiszentgyörgyi, de még székelyföldi, erdélyi, sőt magyarországi magyarok sem jártak arra, nem beszélve arról, hogy eddig hivatalosan egyetlen expedíciónak sikerült végigjárnia 1994-ben a nagy folyó teljes hosszát, de tudományosan nincs eldöntve a folyam forrásának pontos helye.
Karda Zoltán a Székelyhon.ronak mesélt az előzetes tervekről, az ötlet születéséről és a csapat megszervezéséről: „Elhatároztam, hogy egy székely expedíciót szervezek, olyat, amely a célok és lehetőleg a megvalósítások tekintetében felveszi a versenyt a nagyvilág bármely expedíciójával”. Utazásuk célja: első székelyekként és romániai magyarokként végigjárni a világ leghosszabb folyamának fő ágát, azaz eljutni az Amazonas tölcsértorkolatától, Belémtől a perui Andokban található Ucayali forrásig. Ezt az 5841 méter magasságban található forrást tekintik a nagy folyam hivatalos forrásának, azonban az eddigi expedíciók teljesen nem tudták tisztázni a nagy folyam forrásának pontos helyét. A fő cél az lenne, hogy a Nevado Mismi három nagy forrásának bejárásával tisztázzák és dokumentálják a forrás pontos helyét. Útközben szeretnénk meglátogatni egy, az Ucayali folyó mentén található őserdei indiántörzset (kevés kívülállónak sikerült közéjük férkőzni), az út mentén található missziós telepeket és a fontosabb kulturális, gazdasági látnivalót, templomokat, nemzeti parkokat, védett területeket – magyarázta Karda.
A csapatnak nyolc tagja van: Vajda Tibor magánvállalkozó, természetjáró, Papp Géza világutazó, Simon Richárd magánvállalkozó, természetjáró, Kovács István – autómérnök, aktív sportoló, Filep Zsombor Nemere filmoperatőr, Kerekes Loránd rádiós műsorvezető, Condrea Ovidiu környezetvédelmi szakember és az ötletgazda Karda Zoltán – világutazó – geográfus. A csapat összeállításával kapcsolatosan Karda Zoltán elmondta: a tagok kiválasztásában három alapelvet követett, fontos, hogy legyenek fizikailag kitűnő állapotban, kitartó és bátor emberek legyenek, akik számára megtalálják a legmegfelelőbb feladatokat az expedíció ideje alatt.
„A legjobb emberekkel megyünk neki ennek az embert próbáló feladatnak, és minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy sikerüljön elérni a kitűzött célokat. A legfontosabb, hogy hinni kell, hogy ha a székelyek összetartanak egy közös cél érdekében, akkor sikerülni is fog. Kitartás a jelszó: minden reggel úgy kell felkelni, hogy még egy nap, melynek során egy kis lépést tehetek azért, hogy sikerüljön is elérni a célt” – mondta Karda Zoltán.
A világutazónak még számtalan célja van az életben: szeretne eljutni kutyaszánnal a Déli-sarkra, lehetőleg ugyanezzel a csapattal, ugyanakkor a legérdekesebb hely, ahol valaha járt, az Varanasiban a halottégetők negyede volt, valamint Csoga Zambil, a nábáteusok téglapiramisa. A többezer kilométeres táv megtétele komoly fizikai és lelki erőnlétet is igényel, a csapattagok felkészülnek az utazásra és a változásokra is. A csapatvezető úgy véli, a fizikai és mentális erő közül a mentális a legfontosabb, de véleménye szerint fantasztikus csapattal indulnak neki az expedíciónak, a tagok mindannyian erős, karakteres és kitartó, bátor székely emberek, akik hisznek a kitűzött célok elérésében.
A csapat lelkes, azonban számos veszélyes helyzetnek lesz kitéve, olyan helyzeteknek, melyekre előzetesen nem lehet felkészülni. „Ezeregy veszély fenyeget bennünket, amit csak együtt, összetartó csapatként tudunk legyőzni, plusz ott van a klíma, ami talán a legnehezebb a fagyhoz szokott székely embereknek, de az a tudat, hogy nem sok ember járta végig a teljes folyóhosszat, óriási löketet ad az expedíció során” – mondta bizakodón Karda Zoltán. Az akadályok azonban már itthon felmerülnek: az anyagi háttér, amely nélkül egy lépést sem tehetnek. A tervezéstől a kivitelezésig minden téren szükség van rá, a vízumok beszerzésétől a védőoltások megszerzéséig, a repülő-, vonat-, autóbusz-, hajó- és kompjegyek megvásárlásáig.
Karda elmondta, sok önzetlen ember segíti őket a projektben, a teljes expedícióról pedig egy film is készül majd. Az utazás során írt „hajónapló” kiadott példányának teljes bevételét pedig Böjte Csaba gyermekeinek ajánlják fel. A háromszéki csapat júliusban indulna útnak, a tervek szerint ötven nap alatt járnák be a 7400 kilométeres távot.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!