Olvass a gyermekedért, a gyermekednek, a gyermekeddel

A gyermekek érzelmi és értelmi fejlődéséhez kulcsfontosságú a meseolvasás •  Fotó: Tudástár

A gyermekek érzelmi és értelmi fejlődéséhez kulcsfontosságú a meseolvasás

Fotó: Tudástár

A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.

Bartha Zsófia

2025. április 19., 16:062025. április 19., 16:06

A könyvtárosok világnapján, a Tudástár előadás-sorozat részeként tartott olvasásmotivációs előadást Kézdivásárhelyen dr. Vántsa Judit könyvtárinformatikus, aki 35 éve űzi büszkén hivatását, és saját elmondása szerint legfontosabb szabadidős tevékenységére, az olvasásra minden nap időt szakít.

A céhes városi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár vezetője ismertette azt a 2022-ben végzett átfogó felmérést, amely az európai országok lakóinak olvasási gyakoriságát mérte, konkrétan, hogy a lakosság hány százaléka olvasott el egy év alatt legalább egy könyvet.

Legjobban Svájc szerepelt, az ott élők 81 százaléka elolvas évente legalább egy könyvet, majd Luxemburg (75%), Dánia (72%), Norvégia (71%) következik. Az európai átlag 53 százalékot mutat, Magyarország 52 százalékon áll.

A statisztika szerint Romániában olvasnak a legkevesebbet (30%),

azaz a romániai lakosság 70 százaléka egy év alatt egyetlenegy könyvet sem olvas el.

Minél többet olvasunk, annál jobban összpontosítunk

Pedig az olvasásnak rengeteg pozitív hozadéka van, felsorolni is nehéz az összeset. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy lassítja, vagy akár meg is akadályozza az Alzheimer-kór és demencia kialakulását, lefolyását, mivel aktivizálja az agyi területeket, erősíti a rövidtávú memóriát, csökkenti a stresszt, csökkenti a vérnyomást és a légzésszámot, egyszóval nyugtat, kikapcsol.

Dr. Vántsa Judit könyvtárinformatikus 35 éve űzi büszkén hivatását •  Fotó: Tudástár Galéria

Dr. Vántsa Judit könyvtárinformatikus 35 éve űzi büszkén hivatását

Fotó: Tudástár

„Az internet egyik következménye lett a multitasking-életmód, ami jelentősen csökkenti a produktivitást. Ellenben, amikor belemerülünk egy könyvbe, akkor a teljes figyelmünk középpontjában a történet áll. Egy olvasó embert, ha megszólítunk, nem biztos, hogy azonnal meghallja, mert a teljes figyelmét leköti a cselekmény. Szóval,

Idézet
minél többet olvasunk, annál fókuszáltabbak leszünk.

Kísérletek bizonyították, hogy reggelente, ha 15–20 percet szánunk olvasásra, akkor egész nap sokkal jobban tudunk összpontosítani a teendőinkre” – fogalmazott a szakember, aki azt tanácsolta, hogy mindig vigyünk magunkkal könyvet, ha utazunk vagy épp orvosi rendelőbe visz az utunk, mivel könyvet bújva a várakozás idő jócskán „lerövidül”.

Az olvasás különösen fontos kisgyermekkorban

A Nemzetközi Olvasástársaság néhány évvel ezelőtt

áthárította az olvasóvá nevelés felelősségét a pedagógusokról a szülőkre, a családra.

A magzat a terhesség 18. hetétől elkezdi hallani a külső hangokat, édesanyja beszélgethet hozzá, mondókázhat, mesét olvashat neki, hiszen minél előbb elkezdi a vele való kommunikációt, annyival könnyebben tudja később őt megnyugtatni.

Minden gyereknek jó, ha mesét hallgat, ez nem terápia, ez elemi szükséglet, nemcsak a kicsiknek, hanem a felnőttnek is – hangzott el. A mese ideje alatt együtt van a mesében a mesemondóval, anyával, apával, a mese hősével, szereplőivel. Jó szorongáscsökkentő, bátorságra, együttérzésre tanít.

„Egy magasabb életszínvonal eléréséhez le kell rakni az alapokat a napi mesével, a rendszeres olvasással, hogy kialakuljon a megfelelő szövegértés, amellyel hatékony lesz a tanulás” •  Fotó: Tudástár Galéria

„Egy magasabb életszínvonal eléréséhez le kell rakni az alapokat a napi mesével, a rendszeres olvasással, hogy kialakuljon a megfelelő szövegértés, amellyel hatékony lesz a tanulás”

Fotó: Tudástár

A mesélés egyik előnye, hogy a gyereknek lehetőségük van feldolgozni a hallottakat, rákérdezni a történtekre, illetve saját fantáziájára van bízva, hogy képzeli el a történetet, belső képeket alkot és ezzel fejleszti leginkább a kreativitását. Ettől rugalmasabb lesz a gondolkodása és képes lesz hamarabb megoldani a problémás helyzeteket.

Az, hogy odafigyel a mesefolyamatra, hatással lesz a későbbiekben a szövegértésére és a szókincsére is. A gazdag szókincs pedig segít majd a személyiségének a kibontakozásában.

A képernyőidő negatív hatása

„Ez nem érvényes a rajzfilmnézésre, amikor a gyerek folyamatosan és gyorsan kapja az új képeket, ingereket, anélkül, hogy feltudná azokat dolgozni. Ez a többségüknél nyugtalanságot és agresszivitást vált ki. Sok családban a könyveket a táblagépek helyettesítik, a hagyományos társasjátékokat pedig a mobilok. Kutatások kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, akik naponta több mint egy órát töltenek a képernyőnk előtt, 49 százalékkal nő a nyelvi elmaradás.

Idézet
A vizsgálatok alátámasztják továbbá a képernyő előtt töltött idő és a rossz tanulmányi teljesítmény közötti közvetlen kapcsolatot is”

– sorolta a könyvtáros.

Dr. Vántsa Judit ismertetett egy olyan magyarországi felmérést is, amely szerint a lányoknak inkább meséltek kiskorukban, mint a fiúknak. „De miért van ez a különbség? Talán úgy gondolják a szülők, hogy az izgő-mozgó fiúk nem hallgatnák meg a mesét. Pedig higgyék el, pontosan olyan kíváncsiak a fiúk is, mint a lányok. Pontosan úgy áhítják a szülővel való meghitt pillanatokat, mint a lányok”.

Meseolvasással be lehet jutni egyetemre?

A rendszeres olvasás és a tanulmányi előmenetel között is van egyenes kapcsolat, azok, akiknek naponta olvastak esti mesét kiskorukban, erősebb iskolába jutottak be, ellenben szakmunkás képzősök vallották, hogy nekik egyáltalán nem meséltek.

A könyvtár már nemcsak a könyveket, hanem az információt is gyűjti •  Fotó: Csató Andrea Galéria

A könyvtár már nemcsak a könyveket, hanem az információt is gyűjti

Fotó: Csató Andrea

„A felmérésben arra a kérdésre szerettek volna választ kapni, hogy valóban be lehet-e jutni esti mesével az egyetemre. És a válasz az, hogy igen. Egy magasabb életszínvonal eléréséhez le kell rakni az alapokat a napi mesével, a rendszeres olvasással, hogy kialakuljon a megfelelő szövegértés, amellyel hatékony lesz a tanulás. És a hatékony tanulással be lehet jutni az egyetemre” – így a szakember, aki szerint a jól olvasó gyerek nemcsak az irodalommal, hanem a többi tantárggyal is remekül boldogul.

Ötletek, módszerek az olvasóvá neveléshez

A szakember szerint a gyerekkönyvek lapozgatása, a rendszeres közös olvasás által szinte észrevétlenül fejlődik olvasóvá a gyerek. Azt tanácsolja, hogy legyen a könyv használati tárgy, amit bármikor kézbe vehet, lapozgathat a kicsi, még akkor is, ha esetleg kárt tesz benne, hagyjunk a keze ügyében könyveket, vegyük elő saját gyermekkorunk kedvenceit.

Kimerülten, fáradtan inkább ne olvassunk, figyeljünk rá, hogy örömmel, élvezettel böngésszünk, és vértezzük fel magunkat türelemmel azokra az alkalmakra, amikor tizedszer is el kell olvasni ugyanazt, de jó ötlet a saját készítésű rajzos mesekönyv is, ami által megtanulja értékelni a különböző kiadványokat.

A romániaiak olvasnak a legkevesebbet az EU-ban •  Fotó: Csató Andrea Galéria

A romániaiak olvasnak a legkevesebbet az EU-ban

Fotó: Csató Andrea

Ha már van kedvenc elfoglaltsága, hobbija az iskolásnak, akkor abban a témában keressünk neki olvasnivalót, vagy olvassunk el egy irodalmi alkotást, majd nézzük meg közösen az abból készült filmet. Ne ragadjunk le egy sorozatnál, hanem próbáljunk ki több többféle szerzeményt, neveljük kísérletezővé a kis olvasót, hiszen ahhoz, hogy kialakuljon az olvasói ízlése, sokféle műfajjal kell kísérleteznie. Szerencsénkre rengeteg fantasztikus alkotás van a kortárs magyar- és világirodalomban, amely magával tudja ragadni a fiatal generációt.

Kirándulásra vigyünk magunkkal könyvet, hallgassunk hangoskönyvet hosszabb autóút közben, és ne feledjük,

a tankönyv nem elég, a tanulás kötelesség, míg az olvasás szórakozás.

Figyeljünk arra, hogy ne tegyük az olvasást kötelező házimunkává. Kezdeményezhetünk könyvklubot családon belül, vagy a baráti körben, mivel a könyvekről való beszélgetés elkerülhetetlenül elvezet a mélyebb témák felé.

Olvassunk, hogy magunk képzeljünk el egy tájat, egy találkozást, arcokat, szemeket •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Olvassunk, hogy magunk képzeljünk el egy tájat, egy találkozást, arcokat, szemeket

Fotó: Haáz Vince

Tizenévesen már nagyon nehéz megszerettetni az olvasást azzal, aki addig nem falta a betűket, de türelemmel, kíváncsisággal, nyíltsággal nem lehetetlen feladat. Kiváló ajándékötlet kamaszoknak az érdeklődési körüknek megfelelő folyóirat-előfizetés, de a képregények is egy lépcsőfokkal közelebb vihetik őket az irodalomhoz. A legfontosabb: ne ítélkezzünk, bármit is olvas.

Járjunk könyvtárba!

Remek szórakozás lehet az egész család számára a könyvtárba járás, ahol a széleskörű kínálatból szabadon válogathatunk, nincs olyan téma, amihez ne találnánk szakirodalmat. A könyvtár már rég nem csupán a könyvek kölcsönzésére való, olvashatunk újságokat, használhatjuk a számítógépeket, igénybe vehetjük az elektronikus információs szolgáltatást, járhatunk író-olvasó találkozókra, könyvbemutatókra, könyvklubokba. Előnye nemcsak a sokszínűségben rejlik, hanem hogy költségkímélő is, Kézdivásárhelyen például január 1-jétől eltörölték a jelképes beiratkozási díjat, hogy ösztönözzék a könyvtárlátogatást, amely tekintetben szintén gyengén állunk országszinten, a lakosság mindössze 12 százaléka él ezzel a lehetőséggel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

Elhagyhatta az országot a Sepsiszentgyörgyről eltűnt tinédzser

Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.

Elhagyhatta az országot a Sepsiszentgyörgyről eltűnt tinédzser
2025. április 18., péntek

A fogyatékkal élők alkalmazásának sok még az akadálya

Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.

A fogyatékkal élők alkalmazásának sok még az akadálya
2025. április 17., csütörtök

Húsvétvasárnapi ételszentelésre várják a híveket Sepsiszentgyörgyön

Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.

Húsvétvasárnapi ételszentelésre várják a híveket Sepsiszentgyörgyön
2025. április 16., szerda

Intézmények, egyesületek, magánszemélyek Messenger-fiókját törték fel

Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.

Intézmények, egyesületek, magánszemélyek Messenger-fiókját törték fel
2025. április 16., szerda

Háromszék kultúrájáért díjat adtak át Pozsony Ferencnek

Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.

Háromszék kultúrájáért díjat adtak át Pozsony Ferencnek
2025. április 16., szerda

Kiemelten fontos országos tantárgyolimpia helyszíne lesz Kézdivásárhely

Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.

Kiemelten fontos országos tantárgyolimpia helyszíne lesz Kézdivásárhely
2025. április 16., szerda

A mintaszerű testgyakorlástól az olimpiai aranyig

A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.

A mintaszerű testgyakorlástól az olimpiai aranyig
2025. április 15., kedd

Pályázati nagyüzem Kovásznán: egyre több út és utca újul meg

Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.

Pályázati nagyüzem Kovásznán: egyre több út és utca újul meg
2025. április 15., kedd

Csak bírják a távokat: mozgalmas év elé néznek a sepsiszentgyörgyi futók

Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.

Csak bírják a távokat: mozgalmas év elé néznek a sepsiszentgyörgyi futók
2025. április 15., kedd

Háromszéki Középiskolás Sportolimpia tíz sportágban és negyven számban

Ismét megrendezik május 21-22. között Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Középiskolás Sportolimpiát. Az első háromszéki sportolimpiának 250 résztvevője volt, idén ennél is több jelentkezőre számítanak.

Háromszéki Középiskolás Sportolimpia tíz sportágban és negyven számban