Menekülnének a nadrággyárakból az alkalmazottak, a sajátosan háromszéki kapitalizmus szedi áldozatait. Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója szerint egyre többen panaszkodnak a munkakörülményekre, de ritkán merik vállalni a nevüket, ezért a hatóságok tehetetlenek.
2012. április 17., 19:182012. április 17., 19:18
2012. április 17., 19:212012. április 17., 19:21
Az elmúlt hetekben újra napirendre kerültek a nadrággyárak, átszervezés miatt az L-RO nadrággyár 245 alkalmazottjától vált meg. A többi konfekcióüzem azonnal lecsapott az ágazatban tapasztalattal rendelkező állás nélkül maradt munkásokra és több száz munkahelyet hirdettek meg. Az ügynökség sem ad munkanélküli segélyt annak, aki a felkínált állást visszautasítja. Az emberek azonban visszasírják az L-RO-t, ahol nem volt ugyan több a fizetés, de csak egy váltásban dolgoztak, ritkán kellett túlórázni vagy szombaton is bemenni. Kelemen Tibor szerint a nadrággyárak a németes munkamódszerekre hivatkoznak, de Németországban nem ilyenek a körülmények. Ez valójában sajátosan háromszéki kapitalizmus: sok a túlóra, havonta legalább három szombaton dolgozni kell, nagyon szigorúak a teljesítményelvű bérezés szabályai.
Ördög Lajos, a munkaügyi felügyelőség vezetője elmondta, naponta négyen-öten panaszkodnak, főként a szigorú normákat kifogásolják, amit nyolc órában lehetetlen teljesíteni, emiatt a minimálbérnél kevesebbet visznek haza. Jelenleg az egyik nagy gyárban zajlik ellenőrzés. Ha sikerül bizonyítani, hogy a norma teljesíthetetlen, tudják kötelezni a munkaadót, hogy változtasson rajta. „A nadrággyárakban nem alakultak szakszervezetek, a megfélemlített alkalmazottak nem merik vállalni a tagságot” – mondta Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Írástudatlanok nem tanulhatnak szakmát
Több mint ötezer háromszéki fiatal munkanélküli nem végezte el az elemi iskolát, nehézséget jelent számukra az írás, olvasás, számolás. Kelemen Tibor ezzel kapcsolatosan elmondta, ezeket a 26 év alatti fiatalokat arra kötelezték, hogy tegyenek le kérést a lakhelyükhöz legközelebb eső, a második esély típusú oktatást felvállaló iskolához és folytassák tanulmányaikat. „Legkésőbb jövő ősszel beiskolázzák ezeket az ifjakat, ha megtanulnak írni-olvasni és számolni, akkor esélyt kapnak arra, hogy az inasképzés keretében szakmát is tanuljanak” – mondta az igazgató.
Háromszéken 8,41 század százalékos a munkanélküliségi ráta, a nyilvántartásba vett állástalanok 79 százaléka már nem kap segélyt, ám egyre több tartósan munkanélkülit vesznek nyilvántartásba, hogy részt vehessenek a szakmai továbbképzéseken. Idén a munkanélküliségi alapból és EU-s forrásokból több mint kétezer munkanélkülinek közel száz tanfolyamot szervez a foglalkoztatási ügynökség.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!