Az egész országban megtorpant a visszaszolgáltatás, mert egy tavalyi törvénymódosítás miatt az egész dűlő helyrajzára szükség van, hogy a tulajdonos telekkönyveztethesse saját parcelláját.
2012. április 02., 18:442012. április 02., 18:44
György Ervin, Kovászna megye prefektusa hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, újra kérték a kormánytól, hogy térjenek vissza a korábbi változatra, ne kelljen az egész tömb helyrajzát elkészíttetni. Korábban minden igénylő csak a saját parcellája helyrajzát kellett csatolja a tulajdont igazoló dokumentumokhoz, aztán tavaly májustól már az egész tömb helyrajzát kérik, és azon kell bejelölni az igényelt területet. A nagy területek felmérése rendkívül költséges, így ez az elvárás megnehezítette a tulajdonosok dolgát, hívta fel a figyelmet György Ervin. A prefektus elmondta, több tucat iratcsomót kénytelenek voltak a megyei földosztó bizottságtól visszaküldeni a helyi bizottságokhoz, kérve, hogy a teljes helyrajzzal egészítsék ki a dokumentációt.
„Ha valakinek van egy hektár visszaigényelt erdője, nem fogja az egész 300 hektáros tömböt felméretni, hiszen többet kellene erre költsön, mint amennyit a területe ér” – magyarázta a prefektus. Ha a kormány módosítja a törvényt, egy év alatt be lehetne fejezni a visszaszolgáltatást, ezt már az Európai Unió is sürgeti, de az igénylőket nem lehet arra kötelezni, hogy a teljes dűlőt felméressék.
Karda Zoltán, egy sepsiszentgyörgyi területfelértékelő, földmérő cég tulajdonosa portálunknak elmondta, ha egyetlen parcellatulajdonos felméreti az egész tömböt, a többiek már arra hivatkozva ingyen megkapják a telekkönyvet. „Ilyen körülmények között minden tulajdonos kivár, ha nincs valami tervük a területtel, nem akarják tagosítani, beltelkesíteni, akkor nem költenek a mérésekre, telekkönyveztetésre. Mindenki arra vár, hogy a szomszédja lépjen. Ennek az a veszélye, hogy tíz év múlva a tulajdonosok már négy-ötszintes hagyatéki tárgyalást kell megoldjanak, hogy tisztázzák a tulajdonviszonyt, a vonatkozó illeték viszont sokak számára megfizethetetlen lesz” – magyarázta a szakember. Karda Zoltán kifejtette, a kormány kellett volna már eddig elkészítesse a külsőségek digitális kataszteri térképét, annál is inkább, mert az állam vagy az önkormányzatok európai uniós támogatást is megpályázhatnak erre a célra. A kataszteri szakember úgy véli, egy kompenzációs törvény oldaná meg a visszaszolgáltatást: akitől 1945-ben telekkönyvezett földeket vettek el, az telekkönyvezve kellene visszaadják. A másik megoldás az lehet, ha két-három település társul, megbíznak egy szakcéget, amely két-három év alatt felméri a dűlőket és ennek a költségeit az önkormányzatok megpályázzák, mondta Karda Zoltán.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!