Az autonómiatüntetés kisajátításával vádolja Borbély László az SZNT-t. Az RMDSZ alelnöke sérelmezte, hogy az SZNT nem kérte ki a szövetség marosvásárhelyi szervezetének véleményét a március 10-re tervezett megmozdulással kapcsolatban.
2013. február 28., 11:342013. február 28., 11:34
2013. február 28., 13:162013. február 28., 13:16
Háromszéki látogatása során Borbély László kijelentette: nincs SZNT-s vagy EMNP-s autonómia, ezért a március 10-re tervezett marosvásárhelyi tüntetést nem szabadott volna az SZNT-nek kisajátítania. Meglátása szerint az SZNT a megmozdulás meghirdetése előtt ki kellett volna kérje a marosvásárhelyi RMDSZ-esek véleményét tudván, hogy mi történt 1990-ben.
„Az autonómiatüntetés mindannyiunké. Ezt kisajátították, és megisszák a levét annak, hogy nem voltak képesek leülni tárgyalni” – szögezte le Borbély. Az RMDSZ alelnöke ugyanakkor elmondta, ez nem jelenti azt, hogy a szövetség helyi képviselői nem vehetnek részt a tüntetésen, de ő személyesen nem lesz jelen.
Szerdán tartott sugásfürdői sajtótájékoztatóján elmondta, párbeszéd útján próbálják elérni, hogy ne sérüljenek ebben az időszakban a magyar közösség jogai, és a kormány képviselőivel való tárgyalások során majd kiderül, hogy milyen eszköz áll az RMDSZ rendelkezésére az ellenzékben. Kifejtette, az RMDSZ volt jobb helyzetben is, mint most, amikor van egy 67 százalékos többség, amely mindent meg tud szavazni a parlamentben. „Mi azonban azért vagyunk ott, hogy megtegyünk mindent annak érdekében, hogy ne sérüljenek a magyar közösség jogai és ne vegyenek vissza ezekből a jogokból” – mondta. Borbély megemlítette, rövidesen elkezdődnek a tárgyalások az alkotmány módosításáról és a régiók átszervezéséről. „Ebben a pillanatban van egy egyfajta dialógus, főleg a kormányfővel és a kormány tagjaival, és remélem, hogy hamarosan le tudunk ülni tárgyalni néhány fontos kérdésről, mint például a regionalizmus, a székely zászló kérdése” – hangsúlyozta.
Az RMDSZ politikai alelnöke szerint a jelenlegi régiók nem működőképesek – ezt a közeljövőben statisztikai adatokkal is alátámasztja majd a szövetség. Borbély ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a kormány által jelen pillanatban javasolt régióátszervezési modell az újraközpontosításnak és nem a decentralizációs folyamatnak kedvez. Az RMDSZ az elkövetkezőkben is ragaszkodik a Maros, Hargita és Kovászna megyéket egy régióba soroló átszervezéshez, a korábbi tervezethez híven működőképesebb modellnek látszik az ország 16 régióra történő feloszlása – szögezte le Borbély.
Kifejtette, a választások után eljött az ideje annak, hogy az RMDSZ ellenzéki pozícióját is figyelembe véve felmérje, hogy mire számíthat Székelyföld a beruházások terén. Miután Románia költségvetését elfogadták, evidenssé vált, hogy a hazai források csappanni fognak, így hangsúlyosabban kell támaszkodni az Európai Unió programjai által biztosított beruházási lehetőségekre.
Elmondta, Dumitru Marinescu prefektussal többek közt a székely zászló körül kialakult országos vitáról is tárgyalt. Az elmúlt hetek eseményeinek köszönhetően alig akad olyan ember az országban, aki ne ismerné a lobogót. A politikus azt is pozitívan értékelte, hogy több közéleti személyiség a zászlóhasználat, valamint a magyarság jogai mellett foglalt állást. Borbély László ugyanakkor leszögezte, hogy a székely szimbólumok használata nem törvényellenes, a lobogó körül kialakult feszültségért javarészt pedig az RMDSZ nyomására leváltott Kovászna megyei volt prefektus, Codrin Munteanu tehető felelőssé. A nyelvi jogok és szimbólumok használata olyan téma, amelyben a kettős mérce alkalmazása miatt méltán merülhet fel a kérdés „miféle jogállam Románia?” – fogalmazott Borbély László. Hozzátette, Dumitru Marinescu elismerte, hogy a törvény csak az államok zászlókról tesz említést, és nincs olyan paragrafus amely tiltaná a kisebbségek szimbólumának használatát.
Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
Talán az utolsó üveggyűjtés lesz az, amelyet november 8–9-én szervez a sepsiszentgyörgyi Tega köztisztasági vállalat.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
szóljon hozzá!