Ezt érdemes tudni a kanyaróról

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Néhány napja súlyos kanyarójárványt jelentett be az egészségügyi minisztérium, a járványnak már halálos áldozata is van. Romániában több mint harminc éve nem tombolt ez a járvány. Szabó Sóos Klára csíkszeredai háziorvost kérdeztük a kanyaró tüneteiről, kezeléséről.

Péter Beáta

2016. szeptember 28., 10:572016. szeptember 28., 10:57

2016. szeptember 28., 11:082016. szeptember 28., 11:08

A kanyaró fertőző vírusbetegség. Általában szövődménymentesen zajlik le, de amennyiben szövődmény lép fel, ez akár életveszélyes is lehet. A legveszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás, de tüdőgyulladással, kötőhártya-gyulladással és középfülgyulladással is járhat.

„Senki nem tudja megjósolni előre, hogy a betegség lefolyása során szövődmény fel fog-e lépni, avagy nem. A tüdőgyulladás esetében a sztafilokokkusz-fertőzéses gyakori ilyenkor, mivel a szervezet immunrendszere a kanyaró miatt legyengül. Ezért is lehetnek szövődmények, amelyek életveszélyesek is tudnak lenni. A legjobb esetben is egy-két ezrelékes az elhalálozási arány, de ez magasabb is lehet, amennyiben már eleve egy legyengült szervezetben jelentkezik ez a betegség. A kanyaró a védőoltások bevezetése után már nem jelent meg járványszerűen” – mutatott rá Szabó Soós Klára.

Elmondta, amennyiben megjelenik egy olyan populáció, amely nem lett immunizálva a védőoltások révén ezzel a betegséggel szemben, akkor ismét fel tudja ütni a fejét a kanyaró, hisz a védőoltások a szervezetnek nyújtanak védelmet az adott fertőzéssel szemben, ez viszont nem azt jelenti, hogy a kórokozó tűnik el a környezetünkből. Tehát a betegséget kiváltó kórokozó létezik, csak a védőoltásoknak köszönhetően nincs erre fogékony szervezet, ezért nem tud járványszerűen betegséget okozni.

„A védőoltással lényegében immunválaszként memóriasejtek jönnek létre, ezek a T-limfociták, amelyek érzékenyek az adott vírussal, jelen esetben a kanyaró vírusával fertőzött sejtekkel szemben. Ezek a memória T-limfociták magukhoz láncolják ezekkel a vírussal fertőzött sejteket, és azokat elpusztítják. És így megakadályozzák, hogy a szervezetben az a vírus szaporodjon és betegséget váltson ki. Ez az oltásnak a lényege. És amikor egy ilyen immunizált szervezet találkozik azzal a vírussal, akkor ezek a memóriasejtek felszaporodnak, és így le tudják küzdeni a vírusokat oly formában, hogy az illető szervezetben nem okoz betegséget” – magyarázta a háziorvos.

Amennyiben valaki kanyaró vírussal fertőződött, kezdetben lázat, fizikai gyengeséget tapasztalhat, majd megjelennek a kanyaróra jellemző kiütések. Ezek nem pontszerűek, hanem egymással összefolyó folt formájában jelentkező kiütések. Először a fejen, majd a törzsön jelennek meg. „A kanyaró vírusára ható szer nincs, tüneti kezelést lehet alkalmazni: lázcsillapítással, megfelelő folyadékbevitellel, megfelelő táplálkozással és pihenéssel tudjuk biztosítani azt, hogy a szervezet jobban le tudja küzdeni ezt a betegséget. Olyan feltételeket igyekszünk teremteni, amelyek hozzájárulnak a beteg gyógyulásához. Hogy lesznek-e szövődmények, azt előre nem látjuk, de fontos, hogy ilyenkor el kell különíteni a betegeket, óvni kell egyéb fertőzésektől, amelyek aztán súlyos kórképet alakíthatnak ki. A gyereket a közösségből ki kell venni, igyekezzünk izolálni, hogy ne találkozzon más beteggel, hisz a kanyaró miatt a szervezet immunrendszere gyengül, és egyéb fertőzéseket még inkább és hamarabb el tud kapni” – hangsúlyozta Szabó Sóos.

Amennyiben szövődménymentes a kanyaró, lefolyási ideje 7–10 nap, a lappangási ideje pedig 1 és 3 hét között lehet, de átlagban 10 nap. A beteg a lappangási idő utolsó szakaszában már fertőz. A fertőzés könnyen, cseppfertőzés után terjed, ezért is veszélyes.

Romániában a kanyaró elleni oltást 1981-től vezették be. Ennek köszönhetően járványszerűen mostanáig nem ütötte fel a fejét. Az idei év első nyolc hónapjában 675 megbetegedést regisztráltak a hatóságok, és a betegség három kisgyerek halálához vezetett – tájékoztatott múlt héten az egészségügyi minisztérium, amely a szülők körében egyre inkább elterjedő oltásellenességet teszi felelőssé a helyzetért.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban

A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban
2025. július 03., csütörtök

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben

Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben
2025. július 03., csütörtök

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások

Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások
2025. július 03., csütörtök

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk

Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk
2025. július 02., szerda

Az autópálya nyomvonala ellen tiltakoznak a kézdimartonfalvi gazdák

A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.

Az autópálya nyomvonala ellen tiltakoznak a kézdimartonfalvi gazdák
2025. július 02., szerda

Történelmi jóvátétel az egykori Bodok szálló lebontása a polgármester szerint

A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.

Történelmi jóvátétel az egykori Bodok szálló lebontása a polgármester szerint
2025. július 01., kedd

Generátor-feszültség Sepsiszentgyörgyön – még kedden megoldás születik a lakók panaszára

Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.

Generátor-feszültség Sepsiszentgyörgyön – még kedden megoldás születik a lakók panaszára
2025. július 01., kedd

Igazságosabb és munkaalapú társadalmat szeretne az RMDSZ

„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.

Igazságosabb és munkaalapú társadalmat szeretne az RMDSZ
2025. június 30., hétfő

Furgon és motorbicikli ütközött, lezárták az országutat – frissítve

Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Furgon és motorbicikli ütközött, lezárták az országutat – frissítve
2025. június 27., péntek

A paranoiát nem lehet elfelejteni – száműzetéséről írt könyvét mutatta be Markó Attila

Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.

A paranoiát nem lehet elfelejteni – száműzetéséről írt könyvét mutatta be Markó Attila