Fotó: Veres Nándor
Tízezernél is több disznót vágnak le általában a téli időszakban Hargita megyében – állapítható meg az elmúlt években feljegyzett trichinellavizsgálatok száma alapján. Vannak olyanok is, akik elmulasztják a laborvizsgálatot, ám ez nem csak bírságot eredményezhet, hanem súlyos fertőzést is. Aki nem tenné ki ennek a veszélynek magát és családját, december eleje óta hétvégenként is bevizsgáltathatja a háztáji körülmények között levágott sertés húsát.
2016. december 07., 21:262016. december 07., 21:26
2016. december 07., 21:272016. december 07., 21:27
Várhatóan nyolc-tizenkétezer sertést vágnak le az elkövetkezők hetekben Hargita megyében, a többségüket még karácsony előtt, háztáji körülmények között. Éppen ezért immár szombaton és vasárnap is nyitva tartanak a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság kirendeltségei és a körzeti állatorvosi rendelők, ahol bevizsgálják a sertéshúst feldolgozás előtt.
„Délelőtt kilenctől délután egy óráig tehetik meg, így még a tokány elkészülte előtt meggyőződhetnek a gazdák arról, hogy biztonságos a hús feldolgozása” – tájékoztatott Püsök László, a Hargita megyei állat-egészségügyi igazgatóság szóvivője. Mint elmondta, az egyébként kötelező laborvizsgálat az elmúlt évben egy alkalommal életmentőnek bizonyult, hiszen pozitív eredményt adott a trichinella jelenlétére. Ilyenkor a húst elkobozzák, és amennyiben az állat fülszámozva volt, és szerepel az országos adatbázisban, a sertés piaci értéke alapján kártalanítja az állat-egészségügyi igazgatóság a gazdát. Éppen ezért Püsök felhívta a gazdák figyelmét, hogy amennyiben állatot vásárolnak, figyeljenek oda, hogy fülszámozott, nyilvántartott egyedek legyenek, hiszen másként – trichinella-fertőzés esetén – nem csak elkobozzák a beteg állat húsát, hanem még pénzbírságot is kap a gazda.
Noha a többség bevizsgáltatja a húst, még mindig vannak olyanok, akik elmulasztják a kötelező laborvizsgálatot, veszélyeztetve ezzel saját és családtagjaik egészségét. Az élelmiszer-biztonsági igazgatóság szóvivője ezért az ajánlja a fogyasztóknak, hogy ne vásároljanak húst gyanús helyekről, válasszanak inkább az igazgatóság által engedélyezett kereskedelmi egységek, üzletek, hentesboltok, vagy a húsfeldolgozók bemutatóüzleteinek kínálatából. Az igazgatóság egyébként hétfőtől megkezdte az említett egységek ellenőrzését: december 24-ig, illetve 28-tól január első hétvégéjéig nemcsak a boltokat és húsfeldolgozókat ellenőrzik, hanem azokat a vendéglátóipari egységeket is, ahol karácsonyi és szilveszteri mulatságokat szerveznek.
A legjobb, ha a levágás előtt is bevizsgáltatják a gazdák a disznót – magyarázta Püsök arról, hogy miként lehet élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatmentessé tenni a háztáji disznóvágást. A vágás feltételeit és körülményeit ilyenkor mindenki saját maga szabja meg az igényesség függvényében, hiszen csak családi fogyasztásra kerül a hús, nem közfogyasztásra. Ezért az állat-egészségügyi igazgatóság nem is felügyeli a háztáji disznóvágásokat, de Püsök elmondta, a legfontosabb, hogy a kábítás és kivéreztetés után higiénikus körülmények dolgozzák fel az állat húsát.
A legjobb, ha csempézett, kagylóval és lefolyóval ellátott konyhában történik ez, és nem a szabad ég alatt – tette hozzá. Ezen kívül Püsök László szerint nagyon fontos disznóvágáskor a személyi higiéniára vonatkozó szabályok betartása is, egyebek mellett a megfelelő öltözet, védőruha használata, a haj elfedése, akár sapka használata. „Azonnal kezet kell mosni, amint véressé vagy koszossá válik, mert a fertőzési lehetőségek kockázata nagyon nagy. És ha a hús vagy a félkész termék megfertőződik, akkor az gyorsan szétterjed” – figyelmeztetett a szakember.
Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.
Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.
Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.
Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.
Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.
Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.
Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.
A lakóssági bejelentéssel ellentétben a szakhatóság nem talált fonálférget a székelykeresztúri Erzsébet-kút vizében – közölte Koncz Hunor János polgármester.
Sajátos kulturális egyveleget kínál az elkövetkezendő időszakra a kézdivásárhelyi Borudvar. Május 2-án a világzenét is játszó HolddalaNap, egy héttel később az Arita Brown Sun'semble lép fel, miközben kettős kiállítást csodálhatunk meg a Pajtában.
A veterán autók és motorok legszebb példányait csodálhatják meg május 3-án, szombaton a sepsiszentgyörgyiek a Sepsi Value Center és Dedeman áruházak parkolójában.
szóljon hozzá!