Összesen kétszáznegyvenkét tevékenységet tartott tizenötezer ember bevonásával az Osonó Színházműhely 2014-ben, tette mindezt három kontinensen. Az elmúlt évet Fazakas Mihály és Mucha Oszkár értékelte, akik az újév terveiről is beszéltek.
2015. január 06., 16:482015. január 06., 16:48
Fazakas Misi elmondta, bár itthon megközelítőleg 120-szor játszották a 350-szer bemutatott Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadásukat az elmúlt évek során, továbbá a Sepsiszentgyörgy Székelyföld Kulturális Fővárosa csapatával is sikerült együttműködniük, mégis 2014-es tevékenységük 85 százaléka külföldön zajlott. Az említett előadást minden nehézség ellenére három kontinens 18 országának 129 településén láthatták az érdeklődők eddig.
Az Osonó Színházműhely társulatvezetője elárulta, a társaság önfenntartó egyesületként működik, összesen pedig 164 ezer lejből sikerült gazdálkodniuk 2014-ben. Az említett összeg felét Európai Uniós és magyarországi programokból finanszírozták, a külföldi bevételek 35 százalékot tettek ki költségvetésükből, míg a fennmaradó részt Romániában futó projektekből sikerült fedezni.
Mucha Oszkár az említett arányokat elemezve kifejtette: „Mi szívesen vállalnánk nagyobb részt az itthoni akciókból, de ezt ilyen körülmények között nehezen tudjuk teljesíteni (…) Érthetetlen módon sokszor logisztikai támogatást sem kapunk: egy berecki fellépést semmivel sem egyszerűbb megszervezni, mintha mondjuk egy trieszti előadás lehetőségén dolgoznánk – magyarázza a társulat gazdasági vezetője. Hozzátette, jelenleg azon dolgoznak, hogy az adminisztratív és pályázási tevékenységeket leválasszák a művészeti aktivitásról.
A kimutatások szerint az összesen 104 előadás mellett 67 közönségtalálkozót, 46 műhelyfoglalkozást, 20 szociális tevékenységet, valamint öt tábort is tartottak idén. Ezeken mintegy tizenötezer ember vett részt, amelyből kilencezer külföldön, továbbá megközelítőleg 2700-an Háromszéken. Az Osonó tagjai fontosnak tartják a szórvány-, és faluprogramot is. Felléptek többek között Fogarason, Déván, Lupényban, illetve Csernakeresztúron is. Utóbbi helyszínnel kapcsolatban érdekességként megemlítették, hogy a település kultúrházának nincsenek ablakai, az előadásra viszont még az óvodásokat is elhozták, így a fellépés előtti utolsó félórában átírták a forgatókönyvet, hogy a pejoratív, vagy a számukra érthetetlen kifejezések kimaradjanak.
Nem csupán játszották előadásukat, hanem az egyes falvakban még működő színjátszó csoportokat szakmai tréningekkel is segítették munkájukban. Drámatáborokat szerveztek, valamint Prezsmer Boglárka színház-pedagógus vezetésével is zajlott tevékenység, amelybe irányított módon orvosokat, tanárokat és időseket vontak be. Thaiföldön turnéztak, valamint marokkói fiatalok társulásával a mask@face.now című koprodukciót is létrehozták, majd mutatták be több alkalommal 2014-ben.
A társulat tagjainak nehézséget jelent az utánpótlás: bár a csatlakozó fiataloknak gyakorlatilag lehetőségük volna ingyen világot látni, a szeptemberi válogatásra egyetlen középiskolás fiú sem jelentkezett. Megoldásként a társulat állandó tagjainak járó, valamiféle javadalmazást látják. „Nincs az rendben, hogy gyakorlatilag az országos átlag munkaidővel megegyező időtartamot dolgoznak önkéntesként. Erre a célra valószínűleg magyarországi lehetőséget keresnek, mert helyileg egyelőre megoldhatatlan feladatnak tűnik” – fejtette ki Fazakas Misi, aki hozzátette: az Eurofound felmérése alapján egy személy munkával töltött maximális óraszáma egy évben Romániában 1864 óra, ehhez képest az Osonóban 1749 óra jutott minden önkéntesnek.
Legutolsó turnéjukat alig pihenték ki, máris újból útnak indul a csapat: öthetes európai turnéval indítják január közepén az évet, amely keretén belül összesen 25 településen 25 előadást tartanak. Többek közt fellépnek Angliában, Hollandiában, Belgiumban, Németországban, valamint Ausztriában arra is igényt formáltak, hogy több napos szakmai tréning-sorozatot tartsanak. Fazakas Misi érdeklődésünkre elárulta a mask@face.now Osonó-marokkói koprodukciót márciusban, a Reflex Nemzetközi Színházi Biennálé keretein belül mutatják be Háromszéken. Mint magyarázza, nem kis feladatnak tűnik egyelőre az öt marokkói színész „kihozása” az országból. Egyrészt meglehetősen nehéz körülmények között élnek ezek a fiatalok, hármuknak az Osonó fizeti az útlevél elkészítését, másrészt pedig az Európai Unió országai csak igen szigorú követelmények teljesítését követően adnak vízumot marokkói állampolgároknak.
Az Ecou Egyesülettel közösen román-magyar fórum-színházat is terveznek. Ez a román-magyar kapcsolatot próbálja, érdekessége pedig, hogy csupán tíz percig tart, majd kezdődik elölről. Eközben a néző szabad kezet kap, beleszólhat, sőt módosíthatja a forgatókönyvet, az ismétlésben pedig már az új helyzet szerint megy az előadás. A produkció arra keresi a megoldást, hogy miként ünnepelheti meg egy vegyes házasságból származó kislány a születésnapját, ha román és magyar barátai között „nincs átjárás”. A próbák már elkezdődtek, előreláthatólag legkésőbb tavasz végéig bemutatják ezt a koprodukciót is.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!