Az új örökbefogadási törvény még bürokratikusabbá teszi a adoptálást – mondta el pénteken a Székelyhon.ronak Vass Mária, a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője.
2012. március 16., 16:362012. március 16., 16:36
Az áprilisban életbe lépő jogszabály pozitívumaként említhető, hogy a szociális ankét nyomán megszerzett, az örökbefogadás alkalmasságát bizonyító okiratot nem kell évente megújítani az örökbefogadó családoknak. Duplájára növelték viszont a szociális ankét idejét, míg eddig 60 nap, most 120 nap áll a szakemberek rendelkezésére, hogy megállapítsák, teljesít-e minden feltételt az örökbefogadó család – magyarázza Vass Mária.
Tovább bonyolítja a procedúrát, hogy az örökbefogadó szülők és gyerekek listáját el kell küldeni a Országos Gyermekjogvédelmi Hatósághoz, majd meg kell várni annak visszaérkezését. „Lehet, hogy az általunk leküldött szülők névsora Brassó és Hargita megyei örökbefogadókkal egészül ki. Azonban minden esetben helyi szinten születik döntés arról, hogy a gyereket melyik családnál helyezzük el” – hangsúlyozta az igazgatónő.
Az örökbeadásokat eddig az hátráltatta, hogy a gyerek biológiai szülei nem mondtak le jogaikról, ezért a kiskorú állami intézetben maradt. Az új törvény szerint, ha egy évig senki nem jelentkezik a gyerekért, akkor elkezdhetik az örökbeadási procedúrát. Háromszéken tavaly tíz család kapta meg az örökbefogadásra feljogosító bizonylatot, 13 gyereknél indították el az örökbeadási procedúrát, 9 kiskorút helyeztek el családoknál 90 napos próbaidőre és 7 gyereknél zárták le az örökbeadási folyamatot – mondta Vass Mária.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
szóljon hozzá!