Minden napra egy receptet ajánlanak az Erdélyi Konyha Kalendárium munkatársai a főzni szerető olvasóknak. Ezúttal olyan recepteket gyűjtöttek egy csokorba, amelyek a hagyományos ételeket „modernebb” alapanyagokkal társítják – tudtuk meg György Ottiliától a kiadvány bemutatása során.
2016. december 15., 11:132016. december 15., 11:13
Nyolcadik éve, hogy az Erdélyi Konyha csapata kalendáriummal is jelentkezik, volt, hogy Erdély különböző tájegységei hagyományos ételeinek a receptjét, volt, hogy inkább a praktikusságra fektették a hangsúlyt, számos ötletet adva a háziasszonyoknak. A legújabb kiadványban is az év minden napjára ajánlanak egy receptet, ezúttal a hagyományos és modern konyha ötvözetét mutatják be. „Rájöttünk arra, hogy a mai hagyományos konyhában már mindenkihez begyűrűztek a modern konyha különböző részei kisebb-nagyobb arányban, az emberek nyitottabbak lettek az új fűszerekre, ízekre. Ebből adódóan a kalendárium is merészebb, mert vannak benne hagyományos ételek receptjei modern társítással, modernebb alapanyagok felhasználásával.
A kalendáriumban vannak más konyhákból átvett receptjeink is, de úgy, hogy kicsit erdélyiesítettük, azaz, az erdélyi ízvilág mindenik receptben megtalálható valamilyen formában. Például szerepel benne a falafel (arab étel) is, de az ízvilága hasonlít az erdélyi ízekhez. Azt szerettük volna tehát, hogy legyen modern is, hagyományos is, és nyissunk más konyhák felé” – magyarázta György Ottilia.
A főszerkesztő elmondta, a kalendárium elkészítése hosszú folyamat, többnyire már év elején nekifognak a következő kötet tervezésének, megvalósításának. „Először bejönnek az ötletek, hogy kinek milyen ajánlatai vannak, azokat átnézzük, és az alapján bontjuk fel hónapokra. Az a lényeg, hogy szezonhoz igazított receptek legyenek, a téli hónapoknál például a téli alapanyagokra fókuszálunk teljes mértékben. Kiválasztjuk tehát a hónapokra a megfelelő számú receptet, amit aztán a későbbiekben elkészítünk” – avatott be. Mint mondta, nehéz megoldani, hogy ne legyenek ismétlődések, mert az elmúlt években sok receptjük megjelent különféle lapokban, és ha vannak is hasonló receptek, figyelnek arra, hogy legyen bennük valami „kanyar”, változtatás a korábban közölt receptekhez képest. Ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a fotók minősége is jó legyen, hiszen nemcsak a recept a fontos, hanem mindkettőt figyelembe veszik a szerkesztéskor.
A 2017-es kalendáriumban Barabás Orsolya, Csatlós Erzsébet, Fagyal Hajnalka, Gál Edith, Gergely Edit, György Ottilia, Hegyi Zsuzsánna, Juhász Hajnalka, Kádár Katalin-Imola, Kálmán Adél, Kiss Éva, Péter Judit és Sütő Edith Magdolna kínálnak recepteket, Török Zoltán pedig az adott hónap felvezetőjét jegyzi. „A tavaly novellákat írt, most úgynevezett hónapbemutatókkal jelentkezik, hogy mi jellemzi az adott hónapot, milyen alapanyagokat érdemes használni, milyen ünnepeink vannak, mire kell összpontosítani az adott hónapban, vagy egy-egy étel elkészítését bontja ki kicsit bővebben” – tudtuk meg a főszerkesztőtől. Hozzátette, noha elég nehéz egy csokorba szedni a 365 receptet, remélik, hogy segíthetnek azoknak, akik nap mint nap használnák a kalendáriumot. Mint mondta, sokan már ősszel érdeklődnek, hogy mikor jelenik meg, ezért igyekeznek november végére, december elejére kiadni.
Az Erdélyi Konyha Kalendárium 2017 megvásárolható a Csíki Hírlap szerkesztőségében is (Fortuna Park 2. A.), valamint megrendelhető a Székelyhon.ro webáruházból.
Evangelizáció, kiállítás, táncház és szakmai konferencia is része annak a háromnapos rendezvénynek, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából szerveznek Háromszéken.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
Kénytelen kiköltözni jelenlegi székhelyéről a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló, de a létesítmény továbbra is a Csíki-negyedben fog működni.
A miklósvárszéki Bölönben száz évvel ezelőtt még 17 malom dolgozott a falu pataka mentén, közülük ma egy működik, de villany hajtja. Ettől nem messze a néhai fekete lovas molnáré is áll még – most ezt próbálják megmenteni, újra működőképessé tenni.
Felújítanák a háziorvosi és állatorvosi rendelőt, a polgármesteri hivatal gépparkja számára pedig garázst építenének – döntötte el a gidófalvi önkormányzat. Ezek finanszírozását bele is foglalták a napokban elfogadott költségvetésbe.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata a város gazdasági imázsának megerősítésén dolgozik. Ennek égisze alatt a szépmezői Sepsi Ipari Park bővítése is a tervek között szerepel, ami az idei költségvetésben is megmutatkozik.
A Kovászna megyei Közüzemek Rt. által felkért zsűri elbírálta a víz világnapja apropóján meghirdetett rajzpályázatra beküldött munkákat. A fődíjnak egy sepsiszentgyörgyi iskola negyedik osztályos diákjai örülhetnek.
A jó Hargita megyei gyakorlatból merítkezve a Sepsi Metropoliszövezet vezetése is kertészkedésre ösztönözné a gyermekeket. A kiskertészeket mindenben segíteni fogják, akik az idény végén értékes jutalmakkal is gazdagodhatnak.
Nem válaszolt a hosszas kopogtatásra és a telefonhívásokra egy idős hölgy, ezért a szomszédai kihívták a tűzoltókat, akik az ablakon másztak be a harmadik emeleti lakásba. Az eljárás több kérdést is felvet, ezeket jártuk körbe.
szóljon hozzá!