Fotó: Nagy D. István
A Kovászna Megyei Orvosi Kamara vezetősége szerdán jelentette be, hogy csatlakoznak az országos érdekvédelmi szervezet által meghirdetett megmozdulásokhoz, amelyektől az egészségügy helyzetének javulását várják.
2013. június 26., 20:022013. június 26., 20:02
Lucia Șereș, a háromszéki kamara alelnöke, országos küldött elsősorban a követeléseket ismertette, illetve azt a naptárat, amely alapján eljárnak majd. Előbbiek ugyanazok, mint a június 20-án az országos szervezet ülésén is megfogalmazódtak, éspedig az egészségügyi állások feloldása, a béralap korlátozásainak feloldása, az orvosoknak a közalkalmazotti státusból történő áthelyezése, a bérek oly módon való növelése, hogy egy rezidensorvosnak a fizetése elérje az országos átlagbér háromszorosát, decens munkakörülmények, illetve a rendszer megfelelő finanszírozása, valamint a bürokrácia csökkentése a páciens-orvos viszonyban. Az ülésen egyébként részt vettek az egészségügyben dolgozók más érdekvédelmi szervezetei, így a SANITAS szakszervezet.
Ami a megmozdulási naptárat illeti, Șereș bejelentette, hogy az elkövetkezendő két hónap során egyrészt megkeresik a kamara tagjait, egyeztetve arról, hogy Háromszéken pontosan milyen is a helyzet, és még milyen követelések jöhetnek szóba esetleg, majd ezeket közvetítik a kormánybiztosi hivatal, valamint a megyei közegészségügyi igazgatóság irányába. Amennyiben augusztus végéig nem kapnak érdemleges választ, akkor szeptemberben utcai felvonulásokkal és sztrájkőrséggel folytatják helyileg – az egész országban egy időben –, amit egy bukaresti tüntetés követ októberben, majd ha a helyzet megkívánja novemberben testületileg beadják a felmondásukat. Az alelnök az általános hangulatot illetően kijelentette, hogy egyelőre megoszlik a kollégák viszonyulása, a legtöbben inkább fásultak, belefáradtak az állandó bizonytalanságokba, míg a kisebb része hajlandó lenne tovább harcolni. Kérdéses, hogy a két hónap alatt kinek, miként változik a viszonyulása. A Székelyhon.ro érdeklődésére, miszerint mi lesz akkor, ha a kormány egyszerűen pénzhiányra hivatkozva megtagadja a követelések teljesítését, Șereș kifejtette, hogy nem fogadják el érvként a pénzhiányt, hiszen más intézményeknek – így az Országos Feddhetetlenségi Ügynökségnek – ki tudják egészíteni a költségvetését, de az egészségügynek érdekes módon nem. Ez utóbbi megállapítást Kerekes Jenő kamaraelnök is megerősítette, kijelentve, meggyőződésük, hogy vannak források, csak nem a megfelelő helyre szokták irányítani azokat.
Lucia Șereș beszámolt még arról is, hogy az alacsony bérezés miatti szakemberhiány egyre inkább érezteti a hatását Háromszéken is, sok kolléga már nem szívesen vállal ügyeletet, illetve pluszmunkát – így például a sürgősségi osztályon –, mivel már ki vannak fáradva, merülve. A háziorvosok szövetségét szerdán kérte fel a mentőállomás vezetője Török Zsuzsanna, hogy lehetőség szerint szálljanak be a mentőautók személyzetének kiegészítéséért, de könnyen előfordulhat, hogy kevés kolléga vállalja – magyarázta Șereș. Szerinte a családorvosok többek között az egyre bokrosabb bürokrácia miatt sem hajlandóak többet vállalni, arról nem beszélve, hogy a keretszerződés alapján ráadásul csökkent a páciensek után járó összeg, a kormányfő múlt őszi ígérete ellenére.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
szóljon hozzá!