Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
A legutóbbi tájékoztatás óta 303 új koronavírusos megbetegedést mutattak ki Romániában, és ezzel 11 339-re nőtt a diagnosztizált fertőzöttek száma – írja az Agerpres hírügynökség a Stratégiai Kommunikációs Csoport hétfő 13 órai tájékoztatására hivatkozva.
2020. április 27., 13:312020. április 27., 13:31
A fertőzöttek közül 3141-et gyógyultnak nyilvánítottak és kiengedtek a kórházból. Jelenleg 227 beteget ápolnak az intenzív terápiás osztályon. Ez idáig 631, koronavírussal diagnosztizált személy halt meg Romániában.
Ami a megyék szerinti statisztikát illeti, központi információk szerint Hargita megyében nem nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma, tehát maradt a 19 igazolt eset, Maros megyében viszont 389-ről 407-re ugrott a betegek száma (plusz 18 igazolt eset), Kovászna megyében pedig 177-ről 179-re (plusz két fertőzött).
Románia területén jelen pillanatban 11 906 személy van hatósági karanténban, 23 012-en pedig otthoni elkülönítésben, orvosi megfigyelés alatt. A kommunikációs csoport jelentése szerint a 2-es számú katonai rendelet hatályba lépése óta 2217 személyt helyeztek hatósági karanténba, mert nem tartották tiszteletben a lakhelyi elkülönítésre vonatkozó előírásokat. Továbbá 168, hatósági karanténban lévő személy elhagyta a karanténközpontot, ezért újabb 14 napra vesztegzár alá vonták őket. Szombat délig 143 834 tesztet végeztek az országban.
Eddig összesen 490 ügyben indítottak eljárást az illetékes belügyi szervek a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt. Csak az elmúlt 24 órában országszerte 5406 olyan személyt tartóztattak fel a csendőrök és rendőrök, akik nem tartották be a kijárási korlátozásokról szóló katonai rendelet előírásait. A rendőrség tájékoztatása értelmében összesen több mint tízmillió lej értékben róttak ki bírságot emiatt.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!