A Facebook is nyilvános térnek számít, ekként kezeli Dan Tanasă is
Fotó: Székelyhon
Egy panasznak helyt adva az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) írásbeli figyelmeztetésben részesítette a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatalt, mivel hivatalos közösségi oldala csak magyar nyelven működik. További székelyföldi városok közösségi oldalait is megnéztük, a helyzet változó.
2019. augusztus 17., 22:032019. augusztus 17., 22:03
A panaszt a korábbi hasonló akcióiról közismert Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) nyújtotta be még tavaly októberben. Véleményük szerint, noha a román állam egyik intézményéről van szó, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal saját Facebook-oldalán kizárólag magyar nyelven közöl információkat, etnikai alapon hátrányosan megkülönböztetve a magyar nyelvet nem ismerő román lakosságot.
– számolt be a fejleményekről saját oldalán az ADEC vezetője, Dan Tanasă. Emiatt a CNCD írásbeli figyelmeztetésben részesítette a várost.
Kérdésünkre Gálfi Árpád polgármester elmondta, tud a döntésről, de véleményt nem mond róla, esetleg majd rendezvényeken, fórumokon fejti ezt ki. „Meggyőződésem, hogy az én véleményem nem számít, mert ahogyan látom, sok ezer, sok százezer, sőt lehet, hogy millió erdélyi magyar ember véleménye sem számít” – fogalmazott megkeresésünkre a polgármester.
Miután tudomásul vették a figyelmeztetést, a hivatal osztályvezetői gyűlésén is napirendre került ez a téma – tudtuk meg. „Ott egyhangúan az a döntés született, hogy indítanunk kell egy román nyelvű oldalt is a közösségi portálokon, miközben a hivatal honlapján kétnyelvűen zajlik a kommunikáció. De
Megtesszük” – ígérte Gálfi.
Székelyföldön maradva könnyen megállapítható, hogy fordított esetben is volt, és van példa egynyelvűségre. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatalnál jó ideig csak román nyelven közöltek információkat hivatalos közösségi oldalon annak ellenére, hogy a városlakók közel felének nem ez, hanem a magyar az anyanyelve. Ezen az oldalon 2017 utolsó napján egy teljesen magyartalanul, érthetetlen módon megfogalmazott szöveggel hívták a marosvásárhelyi magyarokat a város főterén szervezett szilveszteri koncertre, tragumúráknak nevezve őket.
Kedves tragumúráknak nevezte a marosvásárhelyi magyarokat a városháza hivatalos Facebook-oldalán megjelent, szilveszteri utcai mulatságra hívogató szöveg, amely pár perc alatt futótűzként terjedt, és jelentős felháborodást váltott ki. A kommunikációs osztály vezetője szerint tévedni emberi dolog.
Az egynyelvűség miatt a Civil Elkötelezettségi Mozgalom (CEMO) tavaly év elején a diszkriminációellenes tanácsnál tett panaszt a város polgármestere, Dorin Florea ellen. Az oldal azóta a hivatalos közleményeket két nyelven jeleníti meg, de a polgármester és tanácsadója, Claudiu Maior bejegyzései továbbra is csak románul olvashatók.
Csíkszeredában ezt a kérdést viszonylag egyszerűen oldották meg, a városházának ugyanis nincs hivatalos közösségi oldala sem magyar, sem román nyelven. Sepsiszentgyörgy városvezetése viszont külön magyar és román nyelvű hivatalos közösségi oldalakat működtet, azonos, rendszeresen frissülő tartalommal, ugyanez történik Hargita Megye Tanácsa esetében is. Kézdivásárhely jelenti a köztes megoldást, ott egy oldalt tartanak fenn, de a hivatali közlemények, hírek mindkét nyelven megjelennek. Szintén csak magyarul tájékoztat Gyergyószentmiklós helyi önkormányzatának közösségi oldala is.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
1 hozzászólás