Vetélkedő másként

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

A tananyag hiányosságainak pótlása, a csapatmunka megtapasztalása mellett a nemzeti öntudat megerősítését, a példaképállítást is célozza a Világjáró magyarok nevet viselő vetélkedő. A verseny megszervezésével immár negyedszerre tett erre kísérletet Laczkó Albert Katalin, a gyergyóditrói Siklódi Lőrinc Általános Iskola földrajz szakos tanára.

Pethő Melánia

2012. május 06., 17:202012. május 06., 17:20

2012. május 06., 17:502012. május 06., 17:50

Hét Gyergyó-medencei település iskolájának összesen hatvan tanulója bizonyította: van érdeklődés az olyan tevékenységek iránt, melyek az iskolai keretektől eltérő módon kínálják fel a tudás megszerzésének lehetőségét. Szombaton „bővített” földrajzi ismereteikről adtak számot az V-VIII. osztályosok a Világjáró magyarok nevet viselő vetélkedőn Ditróban. A házigazda Siklódi Lőrinc iskolában megszervezett verseny immár negyedik a sorban, első két kiadását házi rendezvényként tartották, az érdeklődés növekedésével, tavalytól az egész körzetre kibővítették.

A rendezvény kezdeményezője és szervezője, Laczkó Albert Katalin fontosnak tartja megismertetni a diákokkal nemzetünk nagyjait, vallja, a követendő példákra való rávilágítás segíthet az életben való boldogulásban. „A tankönyvekből tanulunk mindenfélét, de arról oly keveset tudunk, hogy magyar emberek is járultak hozzá a világ megismeréséhez. Úgy érzem, hogy ezeknek az embereknek a példája segíthet nekünk, kisebbségi magyaroknak önérzetesebbekké, öntudatosabbakká válni. Abban is segíthet, hogy érezzük: ebben az országban nem vagyunk kisebbek, mint a többség. Sőt, hogyha nagyjaink kitartásával, szívósságával, lendületével dolgozunk, akkor példát tudunk mutatni a többségnek is” – osztotta meg gondolatait a tanárnő. Elmondta, a vetélkedőre való felkészülés, akárcsak maga a verseny, a csapatban való gondolkodást, a közös munkát és annak velejáróit is megmutatja a gyermekeknek – ezt szintén nem tanítják az iskolában. „Nem erre neveljük a gyermekeket, ez a rendszer nem erről szól, hanem az egyéni törtetésről. Ezzel ellentétben az élet egy nagy csapatmunka. S hogyha nem tudunk együtt dolgozni, egymás sikereinek örülni, egymást elfogadni, akkor igazából a legfontosabbat nem tanultuk meg az életünkben” – világított rá az oktatási rendszer hiányosságaira, az elhivatott pedagógusok plusz feladatára Laczkó Albert Katalin.

A szombati vetélkedő nyolc személyiség életéről, munkásságáról, felfedezéséről szólt, a kérdések, a levetített képek, a felolvasott idézetek Bálint Gábor, Prinz Gyula, Molnár Gábor, Újfalvy Károly, Türr István, Stein Aurél, Zichy Jenő és Fuszek Rudolf személyéhez, vívmányaihoz kötődtek.

A háromtagú zsűri értékelése tükrében az V-VI. osztályosok kategóriájában legjobbnak a tekerőpataki Tarisznyás Márton Általános Iskola Felfedezők nyomában nevű csapata bizonyult, második helyen a maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum Türr István csapata végzett, harmadik a gyergyóalfalvi Sövér Elek Iskolaközpont Tisszia csapata lett. A VII-VIII. osztályosok közül az alfalvi iskola Gyémánt szútra csapata bizonyult a legjobbnak, második a tekerőpataki Tarisznyás Márton Iskola Nagy utazók nevű csapat lett, harmadik helyen pedig a ditrói Csibi Andor Általános Iskola Magyarok hajrá! csapata végzett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei