Táborzáró kiállítás Szárhegyen

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Szakralitás címmel kiállítással zárta Szeptemberi Művésztelepét a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ – a pénteki tárlatnyitón az alkotótáborban részt vevő tizenöt művész munkáit láthatta a közönség a szárhegyi művelődési ház Cika-termében.

Pethő Melánia

2016. október 03., 14:262016. október 03., 14:26

2016. október 04., 10:262016. október 04., 10:26

Számos technikával, sokféle megközelítéssel, saját eszközeikkel öntötték formába a szakralitás tematikáját a szárhegyi alkotóközpont szeptemberi alkotótáborának résztvevői. Márton Áron születésének 120. évében a püspök által képviselt szellemiséget fogalmazták meg valamennyien.

„Két program zajlott idén, amit Márton Áron emlékének szentelt a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ. A püspök emléke előtt különösképpen tisztelgünk, hisz jóváhagyása nélkül nem jöhetett volna létre ez a művésztelep, ami azóta is működik, és most már világszínvonalat képvisel” – fogalmazott a tárlatnyitón Ferencz Zoltán, a központ művészeti vezetője.

Ismertette, egy korábbi projektben Márton Áron képzőművészeti hagyatékából, illetve levéltári anyagokból mutattak be kiállítást a székházban, és a Szeptemberi Művésztelep tematikáját – a püspök által képviselt szellemiség jegyében – szakralitás tematikában szervezték meg.

„A táborban készült alkotásoknak már híre ment – a Nemzeti Kulturális Alap Képzőművészeti Kollégiumának igazgatója szeretne publikálni erről az anyagról. Egy nemzetközi projektet is próbálunk összehozni ezekből a munkákból, illetve táboraink egész éves, szakralitás témában készült munkáiból” – adta hírül a kiállítás megnyitóján Ferencz Zoltán. Kifejtette, a szakralitást, mint művészeti tematikát, a világ több pontján is megcélozták, ezeket szeretnék összefogni a nemzetközi projekt keretében. Portálunknak nyilatkozva további tervekről is beszélt a kiállítás anyagával kapcsolatban.

„Ezzel az anyaggal bátran be merek kopogtatni Budapest bármelyik galériájába, biztos vagyok benne, hogy befogadják. Tervünk egyébként éppen az, hogy nem csupán az ország neves kiállítóhelyiségeiben mutatjuk be, hanem külföldre is elvisszük a tárlatot. Már vannak konkrét egyeztetések, hogy Magyarország különböző múzeumaiban, galériáiban állítjuk ki a munkákat” – mondta.

A kortárs művészet eszközeivel készített munkákban az alkotók egymástól teljesen eltérő technikákkal formázták meg a szakralitás fogalmának jelentését. A cselekményműtől a fából faragott szoborig, a textilmunkától az installációig, a hagyományos grafikától a digitális printig, a hegesztett vagy a konceptuális munkától az installációig sokféle alkotást született a táborban.

Kiállító művészek: Lestyán Csaba (RO), Orosz Annabella (RO), Gerber Pál (HU), Szepessy Béla (HU), Kis-Tóth Zalán (HU), Antal Malvina (HU), Siklódy Ferenc (RO), Szigeti Gábor Csongor (HU),Török Réka (RO), Szakács Zsuzsánna (HU), Izsák Előd (RO), Ferencz Zoltán (RO), Vinczeffy László (RO), Éltes Barna (RO), Gergely Zoltán (RO).

Dup-Csapó Réka bukaresti képzőművész videomunkával, Ütő Gusztáv – a Facebookon is megnézhető – élő művészeti alkotással képviselte magát a táborban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei