Ipari parkot, pelletgyárat hoznának létre, középületeket újítanának fel, de az utak aszfaltozását is a megyei fejlesztési stratégia részeként képzelik el a gyergyószéki települések. Két község elképzelései azonban magyarázat nélkül kimaradtak a tervezetből.
2016. október 12., 14:192016. október 12., 14:19
A megyei fejlesztési stratégia tervezetetét nemrégiben mutatták be – meglehetősen gyér érdeklődés mellett. Elhangzott, cél, hogy minél több helyi projekt bekerüljön, mert ezzel nagyobb esély lenne az uniós források megszerzésére.
A tervezetek felsorolása a turizmust érintő fejlesztésekkel indul. Ebből kiderül, Marosfőn, Borszéken és Tölgyesen is tervben van a meglévők fejlesztése, vagy új sípályák létrehozása.
Gyergyószentmiklós sem tett le erről a több éve megálmodott gyilkostói sípályáról. A gyilkostói fejlesztések feltétele az üdülőtelep csatornahálózatának kiépítése, ezt is a megyei stratégia részének javasolják. Ugyanakkor a város és a tó között bicikliutat terveznek, a sziklákon pedig mászóutakat az alpinizmus iránt érdeklődőknek. De hegymászó-múzeum is nyílna.
A legtöbb ötlet, amely a turizmus fellendítését célozza, Borszéken fogalmazódott meg. Többek között egy a turisták által látogatható esztenát hoznának létre a faluturizmus iránt érdeklődőknek. Vadasparkot is létrehoznának, ahol a helyi állatvilág lenne megfigyelhető. Ugyanakkor a megyei projektek keretében születne meg egy megvalósíthatósági tanulmány, amely, ha sikeresnek bizonyul újraépítenék az egykori keskeny-vágányú vasutat Borszék–Bélbor–Maroshévíz útvonalon.
Maroshévízen a Kelemen- és a Görgényi-havasokba vezető turistautakat építenének ki. Újfalu község hegyikerékpár és enduro-motoros útvonalakat valósítana meg Libán környékén.,
A folyóvizeknek, borvizeknek és termálvizeknek is nagy szerepet szánnak. Maroshévízen a Bánffy-fürdőt bővítenék és tennék alkalmassá fürdő-kezelésekhez, Csomafalván a Maros-part válna alkalmassá arra, hogy vendégeknek nyújtson látványosságot, kikapcsolódási lehetőséget. Remete kiemelt projektje az egykori fürdő újraindítása, és ezzel a község fürdőtelepüléssé válása. Ditró, Bélbor és más települések is áldoznának a helyi turisztikai adottságok népszerűsítésére. Van, ahol a helyi hagyományokra, máshol például a hegyvidéki horgászatra fókuszálnak.
Csaknem az összes település arra számít, hogy a megyei stratégia részeként és országos, illetve uniós forrásokból teheti járhatóvá az erdei és mezei útjait is. Ilyen tervekkel rendelkezik többek közt Tölgyes, Salamás is. Ditróban erdősítést terveznek, és a meglévő erdővagyon jobb kihasználásán gondolkodnak. Remetén és Galócáson erdeigyümölcs-begyűjtőt és feldolgozót hoznának létre. Mezei útjaik felújítására is sokan pályáznának így például Várhegy, Csomafalva és Vasláb is.
A gazdálkodók segítő helyi projektekből is sok van a megyei stratégiatervezetben. Péládul Bélborban vágóhidat építenének. Tölgyes zöldségpiacot tervez. Ditró elképzelése a mezőgazdasági termékek szervezett begyűjtésén és értékesítésén alapszik, így a pityókától, a zöldségeken át a tej és a hús értékesítéséig. Borszéken a modern fűtésrendszerekhez használatos pelletet gyártó üzem alapításán gondolkodnak. Ditróban fafeldolgozó is létesülne.
Maroshévíz és Gyergyószentmiklós pedig egyformán ipari parkokat hozna létre és vállalkozásokat segítő inkubátorházat.
Közeledik a stratégia véglegesítése
A megye fejlesztési stratégiájával kapcsolatosan, a tervezet összeállításával megbízott Regional Consulting & Management Rt. vezetője Ilyés Szabolcs megkeresésünkre elmondta, az elmúlt időszakban több észrevétel, hozzászólás érkezett hozzájuk, mind intézményektől, mind vállalkozóktól, magánszemélyektől. Ezeket a javaslatokat összesítik és továbbítják a megrendelőnek, azaz Hargita Megye Tanácsának, és amennyiben ott rábólintanak, akkor ezeket beépítik a stratégiába A következő lépésként véglegesítik a megyei fejlesztési stratégiát, amelyet majd a megyei önkormányzati képviselő-testület elé terjesztenek elfogadásra.
Nincs kivétel, minden település reméli, infrastruktúra fejlesztésre nyer majd pénzeket. Gyergyószentmiklóson például az ivóvízhálózat és a csatornázás bővítése a cél, a városban és Gyilkostón, de számos utca aszfaltozása is bekerült a megyei stratégia tervezetbe. Ditró a földgázvezeték továbbfolytatását tervezi. Újfalu a villanyhálózatot juttatná el Libán, Heveder és Szenéte azon részeire, ahol ezt még ma is nélkülözik. Nem kell felsorolni a községeket, mindegyik fejlesztené útjait, folytatná a csatornázást. Ugyanakkor Gyergyószentmiklóson szeretnék a villanyoszlopokról a föld alá rejteni a különböző kábeleket és térfigyelő kamerákat és szerelnének a közterekre.
Gyergyószentmiklós a régi kórház épületét újítaná fel, ahogy a művelődési házat is, de a Salamon Ernő Gimnáziumnál is komoly tervek vannak. A Tarisznyás Márton Múzeum műemlék épületének megújulása is tervben van, valamint számos tömbház szigeteléséhez, energiahatékonyságuk javításához szán hozzájárulást a város. Ugyanígy több község is javítana a helyi tömbházak állapotán. Borszék nagy álma továbbra is a kezelőközpont újraindulása. Csomafalván napelemeket szerelnének a középületekre.
A sporthoz kapcsolódó fejlesztések közül kiemelkedik, hogy Tekerőpatakon a síugró sáncokat tennék ismét használhatóvá és bekapcsolnák a sportág vérkeringésébe. Gyergyószentmiklóson a jégpálya felújítása továbbra is esedékes. Remete ugyanakkor saját jégpályát építene.
A megyei önkormányzat honlapján megtalálható fejlesztési stratégia tervezete több mint ötven oldalon sorolja a városok és községek által tervezett projekteket, amelyek a megyei stratégia részei is lehetnek, és amelyek így könnyebben kaphatnak országos vagy uniós finanszírozást.
Feltűnik azonban, hogy a tervek között egyetlen alfalvi és szárhegyi elképzelés sem található meg. Danguly Ervin és Gáll Szabolcs polgármesterek nem értik miként történhetett ez meg. Közölték, terveik felsorolását hónapokkal ezelőtt elküldte mindkét önkormányzat a stratégia készítőinek.
Egyébként a tervezetről szóló múlt heti gyergyószentmiklósi vitán is elhangzott, a szakemberek minden településtől megkapták a kért adatokat. Ez a két gyergyószéki önkormányzat mégis kimaradt a tervezetből. Gáll Szabolcs alfalvi községvezető megemlítette, hogy többek között pályázati támogatásra számítanak egy sportcsarnok felépítésére, iskolafelújításra, biomassza erőmű létrehozására, körforgalom kiépítésére a község központjában, de a villanyhálózatot is szeretnék eljuttatni a Bucsin-tetőig.
Danguly Ervin szárhegyi polgármester elmondta, több száz oldalt tesz ki a község saját stratégiája, amelyek projektjei nyilván a megyei stratégia részei is kellene legyenek. A csatornahálózat kiépítése és ezt követő aszfaltozások, mezei és erdei utak javítása befejezése csak néhány az infrastruktúrát érintő szárhegyi tervek közül, de új óvodát is építenének, és a sportbázisukat is fejlesztenék.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
szóljon hozzá!