Egy Hargita megyei középiskolások és szüleik körében elvégzett kérdőíves felmérés szerint a válaszadók többsége elégedetlen a jelenlegi érettségirendszerrel, sokan szeretnének többszintű érettségit, és egyebek mellett a kamerás megfigyelés beszüntetését, könnyebb vizsgatételeket, a készségfelmérőkön a minősítések helyett jegyekkel történő értékelést és a testnevelés vizsgatantárgyként történő visszavezetését.
2012. július 12., 17:512012. július 12., 17:51
2012. július 12., 18:212012. július 12., 18:21
Az oktatási minisztérium utasítására Hargita megyében is felmérés készült a jelenlegi érettségirendszer megtartásával, illetve a többszintű érettségi bevezetésével kapcsolatban. A kérdőíves felmérésbe megyeszinten több mint 8 ezer IX-XI-es diákot és szüleiket vonták be a középiskolák, a tanfelügyelőség összesítéséből kiderül, a válaszadók többsége nem ért egyet azzal, hogy a jövő évi érettségi is az idei vizsgarendszer szerint történjen. A válaszok összesítéséből kitűnik, hogy az erre vonatkozó kérdésre a kérdőívet helyesen kitöltő 4651 Hargita megyei középiskolás diák közül 2619 nemmel válaszolt, és csak 2032-en támogatják, hogy jövőre is a jelenlegi rendszer szerint érettségizzenek a végzősök. A megkérdezett szülők közül 2003-an mondtak nemet a jelenlegi vizsgarendszerre, és csak 1584-en támogatták.
A jelenlegi érettségirendszert ellenző diákok és szülők körében a leggyakoribb módosító javaslatok közé tartozott, hogy az elméleti oktatásban a reál tagozatok érettségizőinek vizsgaanyaga különbözzön a humán tagozatosokétól, hogy a vizsgák többszintűek legyenek, és hogy a készségfelmérő vizsgákon is jegyeket adjanak, akárcsak a korábbi szóbeli vizsgákon. Sok válaszadó szeretné azt is, hogy megszüntessék a digitális készségfelmérő vizsgákat, a matematikavizsga felcserélését valamilyen más szaktantárgyra, könnyebb, a közepes tanulók által is megoldható érettségi tételeket, sőt olyan javaslatok is voltak, hogy egyáltalán ne kelljen érettségizni – derül ki a tanfelügyelőség összesítéséből.
A jelenlegi vizsgarendszert támogató válaszadók sem teljesen elégedettek az érettségi struktúrájával, sőt: módosító javaslataik között furcsamód éppen a többszintű érettségi bevezetése áll az első helyen, tehát ők is a tagozatnak és szaknak megfelelő szintű, differenciált vizsgák bevezetését hiányolják. Ők a megfigyelőkamerák használatát is ellenzik, valamint javasolják, hogy a magyar anyanyelvű érettségizők román vizsgatétele ne ugyanaz legyen, mint román anyanyelvű társaiké, ne minősítéseket, hanem a korábbi szóbeli vizsgákhoz hasonlóan jegyeket kapjanak a készségfelmérőkön a vizsgázók, az érettségi vizsgatantárgyak közé kerüljön vissza a testnevelés, a matematika-vizsgaanyag is legyen könnyebb a jelenleginél, sőt úgy általában a teljes érettségi vizsgasorozat legyen könnyebb, mint most, kevesebb tananyaggal.
Egyébként az utóbbi évek gyenge érettségieredményei kapcsán már számos középiskolai igazgató és Hargita megye főtanfelügyelője is hangsúlyozta a többszintű érettségi bevezetésének szükségességét, főként a szaklíceumi tanulók miatt, akiktől – a kevesebb oktatási óraszám ellenére – a jelenlegi érettségi ugyanazt a tudásszintet követeli meg, mint az elméleti szakok végzőseitől. A szakoktatásért felelős Hargita megyei tanfelügyelő szerint viszont nincs szükség a differenciált vizsgarendszerre. „Én nem vagyok híve a többszintű érettségi bevezetésének, mert ha az érettségi az egyetem kulcsa, akkor nincs értelme, hogy többszintű legyen. A társadalomból kellene kiirtani azt a hisztériát, hogy csak érettségivel lehet embernek lenni. Egy aberráció, amikor olyan hirdetések jelennek meg, hogy érettségivel rendelkező asztalost keresnek. Egy asztalos nem biztos, hogy kell ismerje Eminescunak a verseit, ellenben nagyon pontosan kell tudjon mérni, és pontos munkát kell tudjon végezni, satöbbi” – summázott a téma kapcsán Görbe Péter szaktanfelügyelő, hozzáfűzve azt is, hogy a gyenge érettségieredményekkel kapcsolatos közoktatási probléma jóval összetettebb annál, mint amit ilyenkor, az érettségieredményekből sokan kiszűrnek, az általános iskolai oktatástól a középiskolai képzésig a teljes rendszert átfogja.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
szóljon hozzá!