Közepes, néhol pedig annál is gyengébb az idei pityókatermés Hargita megyében. A korai burgonyának még kedvezett az időjárás, a későbbi fajtáknak viszont, amelyek túlélték a burgonyavészt, még a szárazsággal is szembe kellett nézniük, ezért meglehetősen apró lett a termés.
2016. szeptember 13., 12:142016. szeptember 13., 12:14
2016. szeptember 13., 12:312016. szeptember 13., 12:31
A 2014-es rekordévhez képest jóval kisebb a termésátlag megyeszerte, akkor átlagban 23 ezer kilogramm termett hektáronként, most viszont ezt mindössze 17 500 kilóra saccolják – tudtuk meg Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől. Tavasszal nagyon szépen indult a fejlődés, a hűvös, esős időjárás minden szempontból kedvezett a pityókának. Majd júliusban hirtelen jött a hőség meg a szárazság, és ekkor nyomban megállt a burgonyanövekedés. Így a darabszám megvan, csak nem nőtt meg a pityóka, illetve csupán a korai fajták, amelyek a szárazság beállta előtt kifejlődtek.
A nyár kezdetén, az esős időszakban burgonyavész is sújtott, ettől a gazdák, főként akik megfelelő technológiával dolgoztak, meg tudták óvni a termést – magyarázta az igazgató. A szárazság ellenben általánosabb gondot okozott, a megyében ugyanis csak négy-öt termelő használ öntözőberendezést, Csíkszentmártonban és Csíkszépvízen.
Az, hogy nemcsak székenként, de helységenként is eltér a burgonyamennyiség, egyrészt az időjárással, másrészt az alkalmazott technológiával magyarázható. A termelők ugyanakkor az árakban is számíthatnak változásra, jelen pillanatban a burgonya termelői ára 65–80 bani között változik kilogrammonként, míg a piaci ár jobbára stabil, 1,5 lej/kg. Idén egy picit megfelelőbb a termelői ár, de a gazdáknak reménykedniük kell abban, hogy az importáru nem veri le ismét. Tekintettel arra, hogy nem nagy a termés, nem szokott baj lenni az eladással – tette hozzá a szakember.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!