Fotó: Veres Nándor
Idén tizenhárom gyermeket kellett befogadnia a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság hatáskörébe tartozó sürgősségi központnak. A veszélyeztetett gyermekekről egyre gyakrabban kapnak jelzést a szociális intézmény munkatársai.
2016. június 16., 12:042016. június 16., 12:04
2016. június 16., 12:102016. június 16., 12:10
Egyre több hívást kap kizsákmányolt, elhanyagolt gyermekekről a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság hatáskörébe tartozó sürgősségi központ. Az alintézmény munkatársai minden esetben ellenőrzik a hívásokat, helyszíni felmérést végeznek, és szükség esetén kiemelik családjukból a veszélyeztetett kiskorúakat. Felnőtteket is befogadnak a központba, ha a helyzet megköveteli.
Csiszér Csaba, a bántalmazott, elhanyagolt és kizsákmányolt gyermekek sürgősségi befogadó és intervenciós központjának vezetője elmondta, minden hívást, jelzést ellenőriznek. „Kimegyünk a helyszínre, felmérjük a helyzetet, elbeszélgetünk a családtagokkal, szomszédokkal, és ha úgy látjuk, hogy veszélyeztetve van a gyermek, akkor átmenetileg a központunkba helyezzük el mindaddig, amíg az illetékes szervek döntenek további sorsáról. Nekünk az elsődleges célunk, hogy a gyermek biztonságban legyen” – magyarázta a központvezető. Hozzátette, legtöbbször olyan esetekkel találkoznak, amikor a gyermekek ki vannak zsákmányolva, odateszik például őket koldulni, ez pedig a prostitúció és a bűnözés előszobája lehet. Ezért is kérik a lakosságot, hogy ne adjanak pénzt kéregető gyermekeknek, mert azt a pénzt más kapja meg. A kizsákmányolás mellett a családon belüli erőszak, az elhanyagolás és a válóperekből adódó problémák is oda vezethetnek, hogy a gyermeket el kell venniük a családtól.
Egyszerre hat személy befogadására alkalmas a csíkszeredai Mérleg utcában található központ, amely egy négyszobás lakásban működik. Egész Hargita megyét kiszolgálják, de szükség esetén más megyékből is fogadnak átmenetileg veszélyeztetett gyermekeket. Csiszér beszámolója szerint egyre növekszik azok száma, akik jelzik, ha veszélyeztetett gyermekről szereznek tudomást, de olykor maguk a szülők is fordulnak hozzájuk segítségért. Azonban továbbra is az önkormányzatok szociális munkatársai, a hatóságok keresik fel őket a legtöbbször.
„Egyre bátrabban hívnak minket, úgy látjuk, kezdték többen megismerni a tevékenységünket, ráadásul sok visszatérő esetünk is van” – magyarázta a központ vezetője. Idén eddig közel 200 hívást kaptak, tavaly pedig 400-at. A hívások többsége nem valós problémát jelző megkeresés.
Tavaly 16 gyermek került a jelzések nyomán a sürgősségi központba, idén 13 gyermeket és egy felnőttet fogadtak be. Változó, hogy a gyermekek mennyi ideig maradnak náluk: egy héttől akár egy évig terjedő ideig is gondozhatják a központban, ez legtöbbször törvényszéki döntéstől függ. „Itt mindent megkap, amire szüksége lehet, emellett szakemberek foglalkoznak vele” – emelte ki Csiszér. Tőle tudjuk, hogy az utóbbi időben főként Székelykeresztúr és Maroshévíz környékéről kerültek hozzájuk kiskorúak. Csíkszereda közeléből tavaly fogadtak be egy gyermeket édesanyjával együtt, esetükben családon belüli erőszak miatt kényszerültek erre a lépésre, az apa ugyanis aggresszív volt, ezért az anyának menekülnie kellett.
A központ munkatársai sokat vannak terepen, gyakran találkoznak olyan esetekkel, amelyben a gyermekek ki vannak zsákmányolva, el vannak hanyagolva, vagy éppen erőszak és nemi erőszak áldozataivá válnak. Jelenleg egy olyan kisfiúra vigyáznak, akit többször rajtakaptak lopáson. „Ő is egy áldozat, egyébként intelligens, tehetséges gyermek” – mondta Csiszér. Továbbá mesélt olyan esetekről is, amikor a szülők gyermeküket mindössze kétéves koráig tartották maguknál, addig amíg kapták utána a gyermeknevelési segélyt. „Az anya ezt követően bemegy a polgármesteri hivatalba, vagy hív minket, hogy nem kell neki többet a saját gyermeke” – osztotta meg a központ vezetője. Más esetekben pedig a szülők kizsákmányolják a gyermeküket, ilyenkor törvényszéki végzéssel tudják kiemelni a családból. Szomorúnak találta azt, hogy egy skizofréniában szenvedő (kóros mentális állapot) anyától voltak kénytelenek elvenni a gyermekét, bár az szívesen nevelte volna, de betegsége miatt nem tehette.
Hívható telefonszámok
Amennyiben veszélyeztetett gyermekről van tudomása, jelezheti ezt a 00800-800303-as zöldszámon, vagy a 0266–312270-es telefonszámon.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!