Fotó: Tamás Gyopár
Remetén nagyrészt háziasszonyok az anyukák, akik nyakába szakad minden más feladat is, mert a férfiak nagyrésze külföldön dolgozik. Évekig otthon ülni pedig, amikor már nagyobbak a gyermekek, nem egyszerű.
2016. szeptember 15., 13:352016. szeptember 15., 13:35
Három évvel ezelőtt gondolt egy nagyot a gyergyóremetei Ferencz Adél, és miután felmérte, hogy mire is volna szükség a községben, megszervezte a Remetei Anyák Közösségét (RAK). Általában minden településen van kismamák klubja, nyugdíjas klub, de a 35–45 éves anyák, akik „kinőtték” a kismamaklubot, de még nem tartoznak a nyugdíjasok közé, nincs, ahol feltöltődjenek, mondta a közösség szükségességéről.
„Nemrég munkanélküli lettem, háziasszonykodni jó dolog, de hosszú távon kell egy közösség, ahová tartozhatok” – fogalmazott az ötlet kapcsán a kétgyermekes anyuka. Ő azok közé tartozik, akinek párja nem külföldre jár kenyérkeresni.
A csíki anyák közösségét látva rájött, hogy Remetén is jó lenne hasonló, és azóta 18 anyuka stabilan jár a foglalkozásokra, a tematikus előadásokra pedig félszázan is összegyűlnek. Három évvel ezelőtt, az induláskor Böjte Csaba testvér kérte Isten áldását e közösségre.
„A remetei férfiak nagy része télen-nyáron külföldön dolgozik, rengeteg az otthon ülő anyuka, óvónőként azt láttam, hogy nincs, ahová menniük. A célom az lett volna, hogy kimozduljanak, tartalmasan töltsenek el egy-két órát hetente” – mondta. Nagy igény volt az egészségügyi előadásokra, a lelki feltöltődésre, a lelki gondozók előadására. Sokat járt különböző képzésekre Adél is, szükség van rá, mert egy asszony kell összetartsa a családot.
Amint mondta, nagy igény mutatkozik arra, hogy párkapcsolati témában hívjanak meg előadókat, főkként arra kíváncsiak, hogy miként lehet jó házastársi kapcsolatot ápolni úgy, hogy akár több száz kilométer választja el a nőt és a férfit egymástól. A lelki, szellemi táplálék mellett igény van arra is, hogy kézműveskedjenek. Ezért ikebanát készítettek, pólókat festettek, az ünnepkörökhöz kapcsolódó ajándék- és dísztárgyakat fabrikáltak. Börzét is szerveznek, így gazdát cserél a feleslegessé vált holmi. A foglalkozásokra, előadásokra a helyi önkormányzat biztosítja a termet – fogalmazott.
Az anyák közössége farsangkor a férjeket is meginvitálta, és bár nem remélték, mégis maskarába bújtak a családfők, és nagy, reggelig tartó mulatságon szórakoztak. Így erősítették a párok közötti kötelékeket is. A pólófestésen pedig a gyerekek is részt vettek, így anya-gyerek közösen dekorálták a felsőket. A távlati tervek között az is szerepel, hogy a vallási ünnepek körül családos közös foglalkozásokat szerveznek, hiszen ilyenkor többnyire hazajönnek a férjek.
Még karácsony előtt új foglalkozást tanulnak. Nemrég Adél tanfolyamon sajátította el az órakészítést, az antikolást, így szeptember folyamán, azzal próbálkozik a közösség. Órakészítéssel múlatják az időt. Az alaplapot kidekorálják, a szerkezetet a mánusokkal együtt megrendelik, és ki-ki a saját ízlése szerinti órát fog készíteni. Még fognak pólót is festeni különleges technikával, mert bár kétszer jártak Remetén a pólófestést oktatók, még igény mutatkozik rá.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!