Fotó: Barabás Ákos
A tanfelügyelőség portálunk rendelkezésére bocsátott kimutatásából kiderül, hogy az előző tanév második felében milyen formákban nyilvánult meg az agresszió a Hargita megyei iskolákban.
2016. szeptember 26., 17:512016. szeptember 26., 17:51
2016. szeptember 26., 21:382016. szeptember 26., 21:38
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint a megye tanintézményeiben a 2015–2016-os tanév második félévében 56 olyan eset történt, amelyet az iskolai erőszak jelenségébe sorolnak.
Az iskolák jelentései alapján összeállított statisztika szerint a személy elleni cselekmények között a kisebb fizikai erőszak, így például a tettleges bántalmazás volt a leggyakoribb, 23 ilyen eset szerepel a statisztikában.
Négy esetben súlyosabb sértegetést, további négy esetben pedig fenyegetést jegyeztek fel a tanintézetekben. Négy esetben vittek be a tanulók idegen személyeket a tanintézetük területére, illetve két esetben gyújtogatási szándék is előfordult.
Az iskola felszerelésének rongálása 10 esetben fordult elő, ilyen például a padok megrongálása vagy az ablakok betörése. Lopást és lopási kísérleteket is feljegyeztek a tanintézetek, összesen kettőt. Az összesítésből az is kiderül, hogy alkohol fogyasztás is előfordult az iskola területén. A statisztika nemekre lebontva vizsgálja a tanintézeteken belüli erőszakot, mint kitűnik 46 esetben fiúk és 10 esetben lányok voltak az elkövetők.
A kimutatásból az is kiderül, hogy a második félévben 73 tanulót részesítettek valamilyen megrovásban a tanintézetekben. Ez azt jelenti, hogy a diákokat vagy írásbeli figyelmeztetésben részesítették, vagy ideiglenesen, esetleg véglegesen elbocsájtották az iskolájukból. Nyolc fiatalt tanácsoltak el háromtól öt napig terjedő időszakra a tanintézetből, négy esetben végleges kicsapás történt, 18 tanulót pedig írásbeli figyelmeztetésben részesítettek.
A második félévben 12 fiataltól vonták meg az ösztöndíját rossz magaviselet miatt. Olyanra is volt példa, hogy egy pedagógust büntettek, mivel erőszakosan viselkedett. Utóbbi esetben legtöbbször arról lehet szó, hogy egy pedagógus fizikálisan bántalmazott egy gyereket – mondta érdeklődésünkre Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője.
A főtanfelügyelő azt is elmondta, hogy a statisztikában csak az iskolák által közölt esetek szerepelnek. Hozzátette, Hargita megye az országos átlag alatt van az iskolán belül elkövetett erőszak tekintetében. Mint fogalmazott, itt nem fordult elő olyan eset, hogy a tanulók hozzáüssenek a tanárukhoz. „Jelenleg is van egy ütemtervünk az iskolai erőszak kapcsán. Megbeszéléseket folytatnunk, helyzeteket elemzünk, hogy a jövőben ne forduljanak elő hasonló esetek” – nyilatkozta a főtanfelügyelő.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
szóljon hozzá!