Fotó: Barabás Ákos
A tanfelügyelőség portálunk rendelkezésére bocsátott kimutatásából kiderül, hogy az előző tanév második felében milyen formákban nyilvánult meg az agresszió a Hargita megyei iskolákban.
2016. szeptember 26., 17:512016. szeptember 26., 17:51
2016. szeptember 26., 21:382016. szeptember 26., 21:38
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint a megye tanintézményeiben a 2015–2016-os tanév második félévében 56 olyan eset történt, amelyet az iskolai erőszak jelenségébe sorolnak.
Az iskolák jelentései alapján összeállított statisztika szerint a személy elleni cselekmények között a kisebb fizikai erőszak, így például a tettleges bántalmazás volt a leggyakoribb, 23 ilyen eset szerepel a statisztikában.
Négy esetben súlyosabb sértegetést, további négy esetben pedig fenyegetést jegyeztek fel a tanintézetekben. Négy esetben vittek be a tanulók idegen személyeket a tanintézetük területére, illetve két esetben gyújtogatási szándék is előfordult.
Az iskola felszerelésének rongálása 10 esetben fordult elő, ilyen például a padok megrongálása vagy az ablakok betörése. Lopást és lopási kísérleteket is feljegyeztek a tanintézetek, összesen kettőt. Az összesítésből az is kiderül, hogy alkohol fogyasztás is előfordult az iskola területén. A statisztika nemekre lebontva vizsgálja a tanintézeteken belüli erőszakot, mint kitűnik 46 esetben fiúk és 10 esetben lányok voltak az elkövetők.
A kimutatásból az is kiderül, hogy a második félévben 73 tanulót részesítettek valamilyen megrovásban a tanintézetekben. Ez azt jelenti, hogy a diákokat vagy írásbeli figyelmeztetésben részesítették, vagy ideiglenesen, esetleg véglegesen elbocsájtották az iskolájukból. Nyolc fiatalt tanácsoltak el háromtól öt napig terjedő időszakra a tanintézetből, négy esetben végleges kicsapás történt, 18 tanulót pedig írásbeli figyelmeztetésben részesítettek.
A második félévben 12 fiataltól vonták meg az ösztöndíját rossz magaviselet miatt. Olyanra is volt példa, hogy egy pedagógust büntettek, mivel erőszakosan viselkedett. Utóbbi esetben legtöbbször arról lehet szó, hogy egy pedagógus fizikálisan bántalmazott egy gyereket – mondta érdeklődésünkre Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője.
A főtanfelügyelő azt is elmondta, hogy a statisztikában csak az iskolák által közölt esetek szerepelnek. Hozzátette, Hargita megye az országos átlag alatt van az iskolán belül elkövetett erőszak tekintetében. Mint fogalmazott, itt nem fordult elő olyan eset, hogy a tanulók hozzáüssenek a tanárukhoz. „Jelenleg is van egy ütemtervünk az iskolai erőszak kapcsán. Megbeszéléseket folytatnunk, helyzeteket elemzünk, hogy a jövőben ne forduljanak elő hasonló esetek” – nyilatkozta a főtanfelügyelő.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
szóljon hozzá!