Rendhagyó módon zajlott az idei szüreti bál Gyergyóditróban, a betakarítás befejezésének ünnepe székely ruhák átadásával is társult.
2013. október 13., 19:312013. október 13., 19:31
Nem kellett kölcsönkérni, a szombati szüreti bálra újonnan varrt székely ruhákat ölthettek magukra a ditrói hagyományőrző fiatalok. A tíz női és ugyanannyi férfi viseletet Hargita Megye Tanácsától nyert pályázatból készíttette a Ditrói Kulturális Egyesület, ezek átadását ünnepélyes keretek között tartották. A Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház előtt köszöntőbeszédek hangzottak el, majd perdültek a szoknyák, dobbantak a csizmák, mindez köszönetképpen az új viseletekért.
„Hatalmas segítség ez számunkra, sokszor jelentett problémát, hogy fellépésekre kölcsön kellett kérni a székelyruhákat” – mondta Ferenczi Enikő, a hagyományőrző csoport vezetője. Ismertette, a márciusban újraindított néptáncoktatás iránt egyre nagyobb az érdeklődés, kezdetben hat gyerek járt a foglalkozásra, ma már negyven kicsi és huszonkét felnőtt alkotja a tánccsoportot.
„Örülök, hogy községünkben újraindult a hagyományőrző csoport, és kimondottan örvendek annak, hogy bekapcsolódtak a legkisebbek is, hisz a hagyományok ápolását az ő korukban kell elkezdeni” – jelentette ki Puskás Elemér polgármester. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke és Petres Sándor alelnök a közösségi összetartás fontosságáról szólt, örömmel nyugtázták, hogy Ditróban ebből nincs hiány. „A jelen a fiataloké, és ezt a jelent a ditrói fiatalok jól élik meg” – szólt Borboly Csaba elismerése a hagyományőrző csoport tagjaihoz.
Szüreti mulatság sajátosságokkal
A ditrói fiatalok kezdeményezésére immár negyedszerre tartottak szüreti bált a faluban. A vidék nem a szőlőtermesztésről híres, ennek ellenére ragaszkodtak a gyümölcs szüreteléséhez fűződő hagyomány megteremtéséhez. Sajátos elemekkel bővítették a mulatság szokásvilágát, csőszkirályt, királynét, bírót, bírónét választottak, az „elöljárókat” fontos feladatokkal bízva meg a báli közönség toborzásában.
A hagyományőrzők lóháton, szekereken, hintókon vonultak át a falun, kedvcsinálásképpen táncra is perdültek egyes helyeken. Volt értelme a hívogatásnak, a hajnalig tartó mulatságból sok falubeli kivette részét.
szóljon hozzá!