Fotó: Barabás Ákos
Az iskolában töltött idő után az otthoni tanulásra, felkészülésre is több órát kell fordítani. Ennek apropóján a tanügyi illetékesektől és szülőktől érdeklődtünk a házi feladatok mennyiségével és nehézségi fokával kapcsolatosan.
2016. szeptember 28., 19:232016. szeptember 28., 19:23
Az oktatási kérdésekkel foglalkozó PISA-vizsgálat (Programme for International Student Assessment) 2014-ben végzett felméréséből kitűnik, hogy Románia azon országok egyike, ahol a legtöbb iskola utáni feladatot hagyják fel a pedagógusok.
Tekintetbe véve az általános és középiskolás diákok heti óraszámainak mennyiségét, az otthoni felkészülésre szánt idő sok esetben meghaladhatja az ideálisat – nyilatkozta érdeklődésünkre Hodgyai László, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség matematika szakos tanfelügyelője. Például a hetedikes magyar diákoknak – mondta – harminc fölötti tanórájuk van egy héten, amely öttel több, mint az ugyanilyen korú román iskolásoknak.
„Tehát ha ezek a diákok mindenből fel akarnak készülni délután, és a házi feladatokat is meg akarják oldani, alig marad szabadidejük” – vélekedett a tanfelügyelő. Azonban – fűzte hozzá – a jelenlegi tanügyi rendszerben megkerülhetetlen a házi feladatok felhagyása. „Például ha a matematikára, azaz saját tantárgyamra vonatkoztatok, elengedhetetlenül szükségesnek tartom az iskola utáni gyakorlást. Ahhoz, hogy a diák haladjon, megértse, begyakorolja az anyagot, otthon is kell dolgoznia, mivel az órákon nincs elegendő idő” – fogalmazott a szakember.
Nagy probléma a házi feladatok hatalmas mennyisége – jegyezte meg érdeklődésünkre egy csíkszeredai szülő. Mint mondta, a fia jelenleg középiskolában tanul. „Volt példa, hogy a nyári vakációra hagytak fel olyan feladatot, amelyet két hét alatt sem lehetett megoldani. Ez túlzás”– vélekedett. Emellett – részletezte –, azok a feladatok, amelyeket iskolaidőben felhagynak a pedagógusok, még elvesznek legalább naponta 3–4 órát a diák idejéből.
Kovács István, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanítója úgy véli, mindenképpen szükséges a házi feladat a kisgyereknek, mivel az iskolában töltött idő nem elég mindent begyakorolni. „Én és a kollégáim próbálunk annyi otthoni feladatot felhagyni, hogy ne terhelje meg a tanulókat. Persze ez gyerekfüggő” – mondta. Egy csíkszeredai első osztályos kisiskolás édesanyja érdeklődésünkre kifejtette, jónak tartja a házi feladatot, mivel „így a szülő nyomon tudja követni, hogy mit is tanul a gyereke az iskolában.”
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
szóljon hozzá!