Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében idén tizenkét háziorvosi állás maradt betöltetlen, az új keretszerződések megkötése után derül ki, hogy ez a szám változik-e. A statisztika szerint a háziorvosi rendszerben dolgozók átlagéletkora a legmagasabb, és szükség lenne az utánpótlásra, ám az általános orvosi pálya a medikusok körében nem közkedvelt szakirány. Az általunk megkérdezett fiatal orvosok egyike sem választotta ezt a területet.
2016. június 29., 22:062016. június 29., 22:06
2016. június 30., 01:062016. június 30., 01:06
A székelyudvarhelyi Szakács-Paál Ágnes jelenleg Kolozsváron rezidens, fül-,orr-,gége,fej és nyaksebészetre szakosodik. Azt mondja, legalább egyszer minden orvostanhallgató elgondolkozik azon, hogy a háziorvosi pályát válassza, ő sem volt kivétel. „Nagyon szép ágazata az orvoslásnak, amit sajnos részben megbénít és korlátoz az itthoni rendszer, a rengeteg papírmunka, ami egy családorvosi rendelő vezetésével jár” – fogalmazott. A nyugati országokban nagyon elismert, megbecsült szaknak számít. Ágnes szerint nem egy könnyű szakterület, hiszen egy családorvosnak átfogó általános orvosi tudással kell rendelkeznie, mert ő az, akivel először kapcsolatba lépnek a betegek és szükség esetén ő javasolja a szakrendelést, ők az elsődleges szűrők az egészségügyi rendszerben.
A háziorvosi szakirányhoz rengeteg tapasztalat kell, ha valódi szakértelemmel akar dolgozni az orvos, de talán az egyik legszebb ága is a gyógyításnak – így vélekedik a nagyváradi Kor Áron, aki Marosvásárhelyen végzett az Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen és nőgyógyász szeretne lenni. Ő azt tervezi, 5–10 évre kimegy külföldre, hogy gyarapítsa tudását, tapasztalatot szerezzen, de utána visszajönne.
A fiatalokat leginkább a háziorvosi praxisra jellemző bürokrácia, a rengeteg papírmunka riasztja el attól, hogy ezt a pályát válasszák. Dr. Soós-Szabó Klára, a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke szerint kevesen választják ezt a hivatást, mert sem szakmailag, sem anyagilag nem vonzó. Az utánpótlás azért fontos, mert ez egy olyan munkakör, amire állandóan szükség van. A megyében a háziorvosok átlagéletkora ötven év fölött van. Tudomása szerint egyre többen hagyják ott működő rendelőiket, hogy külföldre utazzanak, és ott kezdjenek dolgozni a jobb megélhetés reményében. A visszajelzések szerint az elvándorló orvosok körében az egyik kedvelt célpont Franciaország.
Ahhoz, hogy egy háziorvos elkezdjen praktizálni, jelentkeznie kell egy megüresedett helyre, vagy átveheti a pácienslistát egy olyan kollégájától, aki már nem akar tovább dolgozni – mondta az elnök. Hangsúlyozta, hogy praxist lehet vásárolni, nem pácienseket, hiszen az állampolgárok maguk dönthetnek arról, hol veszik igénybe a szolgáltatást.
Az, hogy mennyibe kerül egy működő rendelő átvétele, attól is függ, milyen a felszereltsége, városon vagy vidéken van-e, lehet-e fejleszteni, illetve hogy milyen bevétellel rendelkezik, de konkrét összeget nem tudott mondani Soós-Szabó Klára. Lapunk viszont úgy tudja, hogy 25–30 ezer eurót is elkérhetnek egy háziorvosi praxisért. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint az elmúlt évben 154 háziorvossal álltak szerződéses viszonyban, de 166-ra lenne szükség, így még 12 orvossal tudnának megállapodást kötni. Csupán Székelyandrásfalvának nincs háziorvosa, így az ottani lakosokat egy bedolgozó orvos látja el. Ezek az adatok a jövő hónapban változhatnak, hiszen az egészségbiztosító július elején köti meg az új keretszerződéseket a háziorvosokkal. Tavaly hét nyugdíjba vonuló orvos adta át a helyét pályakezdő kollégának.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!